DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

@Radu Aramă: Mulțumesc mult! Am editat eu categoriile. Să nu vă supărați că le-am îndepărtat pe celelalte, dar ,,Brăila Bridge" e deja inclusă în ,,Road bridges in Romania", care e inclusă în ,,Bridges in Romania by function" și care, la rândul ei, e inclusă în ,,Bridges in Romania". La fel și celelalte, pe principiul matrioșkăi :lol: .

@Tuturor: scuze că am poluat puțin acest topic.

Radu Aramă


Marius Papadopol


Pasajul peste calea ferată Braila-Galati,  pe drumul ce va face legătura dintre centura Brăilei și Podul suspendat peste Dunăre de la Brăila!
Fotografia  - arta de a fura timpului
O firimitura de clipă! 😇

Raducu Popa

Raspuns pentru tom_sawyer legat de acel drum (foto needitate):
Asfaltat pe circa 500 m de la DN.

(GPS)


















Powered by API/PUM imgur uploader



Era o varianta, dar ne complicam.

Marius Papadopol

Fotografia  - arta de a fura timpului
O firimitura de clipă! 😇

tom_sawyer

^^ Mulțumesc mult, R@du! Sper să nu fie nevoie de drumul acesta, dar e bine că avem și soluția asta, pare practicabil. Nu sunt multe case pe lângă, deci nu deranjeaza prea mult localnicii.

Eu zic că e important pentru moralul nostru ca nație să dăm podul în folosință înainte de 1 ianuarie, chiar și parțial. Deci presiune maximă pe italieni! :)

nenea_hartia

@Marius Papadopol: Splendide fotografii, mulțumesc!

razvam

Pentru cine este interesat, face parte din seria Europe From Above, Sezonul 4 - Episodul 6 - Romania. IMDB link daca il gasiti in alta parte on demand, eu l-am revazut la britanici pe Sky Go.


Quote from: Hercule on September 21, 2022, 09:23:43 PMAseara pe National Geographic a fost premiera episodului "Romania" din seria "Europa vazuta de sus". A fost prezentat destul de amplu podul de la Braila si un scurt reportaj cu dl Viorel Esanu. Frumos si interesant!
Reluarea va fi maine (joi) de la ora 20:00.


Raducu Popa

Sensul giratoriu de la km 8.
Va doresc o saptamana usoara tuturor!

mirceaeliade

Aualeu a crescut iarba pe vreo treime din lotul spre Jilia.  Acum inteleg cum au ajuns sa ceara extensie pana in 2025

rocklee

Din filmarea lui Raducu....cu drumul spre Jijila..se pare ca au rezolvat treaba cu Transelectrica ... :o
Multumim pentru filmari...Radu... 8)  :D

Whyse1

https://www.facebook.com/IrinelScriosteanu/videos/554318056498998

Quote𝗣𝗼𝗱𝘂𝗹 𝗽𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗗𝘂𝗻𝗮𝗿𝗲 𝗱𝗲 𝗹𝗮 𝗕𝗿𝗮𝗶𝗹𝗮
Am făcut o vizită neanunțată la șantierul podului suspendat peste Dunăre de la Brăila, pentru a verifica dacă promisiunea antreprenorului cu privire la darea în trafic în luna decembrie 2022 a acestui obiectiv, este susținută și de realitatea din teren.

Stadiul șantierului, mobilizarea de oameni, utilaje și resurse din șantier nu confirmă susținerile repetate ale asocierii de antreprenori cu privire la finalizarea lucrărilor în luna decembrie atât a podului, cât și a primei etape a drumurilor de legătură.

Antreprenorul principal a promis că ne va comunica un grafic de lucru detaliat pe zile, până la sfârșitul anului, care să cuprindă necesarul și mobilizarea de resurse (umane, materiale și logistice), astfel încât să demonstreze tehnic posibilitatea de a se pune în circulație podul și prima etapă a drumurilor de legătură, în luna decembrie.

Voi solicita Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere #CNAIR prezența zilnică a responsabililor de acest proiect în șantier, pentru a avea o monitorizare permanentă a resurselor asumate și mobilizate în teren, iar săptămânal să ne comunice (Ministerului Transporturilor și Infrastructurii) situația din șantier.

hefaistos

Sarada continua.
Intai au sustinut ca antreprenorul a cerut amanare 3 ani.
Acum sustin ca fac presiuni ca antreprenorul sa termine pana la sfarsitul lui 2022.
Surpriza, o sa prezinte marea victorie de a convinge antreprenorul sa termine in 2023 "cu doi ani mai devreme decat si-a propus".  :D  :D  :D 
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

silviu74

@ R@du: Extraordinară filmarea! Judecând după înălțimea soarelui filmarea pare făcută pe la 7 - 7:30. Dacă se începe lucrul așa de dimineață e super.