DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.



dorum


Radu Aramă

Din seara asta. Ca de obicei am (mult) mai multe în albumul de pe facebook.
















RaduG

Interesantă poza cu sistemul de prindere a celor două toroane suplimentare de pe deschiderea pilon-mal. Mulțumesc Radu!


Skynick

Deducem ca nu se mai protejeaza in niciun fel cablul principal cu folii ceva. Ramane asa, expus.

danutzu_1069

Poza a doua de la @radu arama arata o prima parte din teaca care va acoperii cablurile... Toata teaca va fi montata (cred) la sfarsit sau cel putin dupa ce termina de montat clemele pentru tiranți.
Altfel de protectie temporara nu este necesara...

fulger nc

Si in clip se vad toroanele suplimentare dinspre capete.
Care par a fi separate.
Si care ...daca ar fi sa speculam ...dupa parerea mea sunt ptr a compensa "tragerea" pilonilor , data de greutatea mai mare a sectiunii centrale , cea de deasupra fluviului.

Radu Aramă

Întrebase cineva despre asta la sfârșitul anului trecut când am fost la Jijila pentru ultimele fire din cablu și cum aseară a fost destul de calm și nu foarte frig am zis să urc și pe șa. Sau, mă rog, în șa!  8)

Plus că în afară de macarale (Doamne Ajută!) acolo este cam cel mai de sus punct la care am avut acces.

Că veni vorba despre Jijila, de acolo am o fotografie cu "partea cealaltă" a firelor toroanelor suplimentare.


fulger nc

Multumim mult ptr poze.
Asta , ultima surprinde si mai bine "prinderea".
Felicitari ptr poze si iti admir curajul de a te "plimba" pe acolo , pe sus.

ionuttinx

Quote from: Skynick on January 22, 2022, 10:15:29 AM
Deducem ca nu se mai protejeaza in niciun fel cablul principal cu folii ceva. Ramane asa, expus.
Operațiunea se va face după montarea tablierului bănuiesc, deoarece tablierului va fi montat cu ajutorul unor macarale care se deplasează pe cablu respectiv.



GIV