News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


subway

@RaduG
Ce mi-a atras mie atentia e ca brida de prindere nu e la jumatatea damperului, ceea ce indica <acordarea> pe doua frecvente nu doar una!
P.S.
Daca tot facem analogii cu instrumentele muzicale, damperul asta e un fel de dramba!...sau mai exact spus, doua drambe!
:lol:

vladioan_bv

^^ :troll:  cred ca e putin inclinat spre stanga, de la infiltratii....  :troll:  :lolz:  :weird:

RaduG

@subway da, din ce am citit sunt acordate chiar pe 4 frecvențe unele.

În timp ce unii se chinuie să scape de vibrații, alții le folosesc constructiv. Indienii văd că sunt meseriași în ceea ce privește transmiterea vibrațiilor prin aer la instrumentele muzicale:

subway

Din modelarea chinezului rezulta foarte clar ca daca e simetric e foarte eficient pe o singura frecventa si ineficient pentru restul spectrului.
Simplificat vorbind lungimea de fiecare parte a bridei e in relatie directa cu jumatate din lungimea de unda (si inversul frecventei) la care raspunde damperul pasiv.
Daca ai doua frecvente de baza si adaugi si prima armonica ajungi la patru frecvente de raspuns. In practica ai frecventa de baza si inca n frecvente superioare...
Realitatea e mai complicata pentru ca e 4D, 3D spatial (xyz) plus timp...daca mai luam in consideratie si torsiunea lucrurile se complca rau de tot!...ajungem la 6D(xyz+MxMyMz, sunt 6tensori efort/deformatii pentru ca se adauga efectele de rotatie in jurul fiecarei axe ortogonale) plus timp (efectul dinamic)
Ne oprim aici ca sa nu intram in teze de doctorat!
Cred ca s-a spus ce trebuia spus despre acele amortizoare...
:p

ciprebbe

Am si eu nevoie de un om din zona cu un aparat foto DSLR.
Avem de identificat o locatie si am nevoie de setarile de pe obiectiv.
Daca e cineva din zona Galati -Braila cu ap foto si o ora "de pierdut " in santier rog sa dea de stire.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Telvanni

Filmuletul de mai sus cu Aeolian Vibration mi-a amintit de o intamplare din adolescenta, era iarna cu un ger de crapau pietrele, am observat pe drumul de munte pe care mergeam atunci cum cablurile de la stalpii de electricitate vibrau exact ca-n filmuletul mai sus amintit. Ce retin ca m-a fascinat este ca vibratia s-a mentinut foarte mult timp, pur si simplu nu se mai oprea.
Acum, citind ce ati scris mai sus, inteleg de ce trebuie atat de multa atentia la astfel de detalii. Ingineria asta!

hit_man_dany_el

^^ Sunetul pe care îl auzeai la cablurile electrice se datora probabil efectului Corona, nu era de la vibrații.

tom_sawyer

Infiltrațiile de la Podul de la Brăila nu pun în pericol finalizarea proiectului în condiții de siguranță
20 Iun 2021

Apariția recentă a infiltrațiilor la blocurile de ancoraj de la Podul suspendat peste Dunăre de la Brăila nu afectează structura podului și nici nu pun, în viitor, în pericol siguranța circulației, reprezentând o situație neprevăzută pe care CNAIR și constructorul o tratează cu prioritate.

Din acest motiv, CNAIR a solicitat o expertiză tehnică (finalizată în data de 25 mai 2021) și o intervenție de urgență în vederea remedierii acestor deficiențe și o monitorizare strictă și permanentă a lucrărilor efectuate la blocurile de ancoraj pe întreaga perioadă de execuție.

În ultima perioada au fost constatate unele neconformități la blocurile de ancoraj, respectiv infiltrații de apă la rosturile orizontale și verticale de betonare a pereților perimetrali, precum și acumulări de apă în incinta blocurilor de ancoraj. În scopul executării în bune condiții de calitate a lucrărilor de intervenție, expertiza tehnică recomandă suplimentar și adoptarea următoarelor măsuri:

-lucrările de intervenție se vor realiza pe baza unui proiect tehnic fazat pe detalii de execuție;

-pe tot parcursul desfășurării lucrărilor de structură, beneficiarul va asigura supravegherea lucrărilor conform prevederilor legale;

-beneficiarul va dispune luarea măsurilor ce se impun pentru respectarea normelor de protecție a muncii specifice lucrărilor efectuate.

Pentru buna exploatare a podului și corecta monitorizare a acestuia sunt inițiate unele acțiuni pentru formarea unui grup de specialiști care vor administra acest obiectiv de investiții.

Mai subliniem că în vederea evitării apariției unor consecințe asupra capacității structurale a blocurilor de ancoraj, Antreprenorul a început lucrările de etanșare a rosturilor. Aceste lucrări se realizează în baza unei proceduri tehnice de execuție aprobate de inginer.

Structura podului nu va fi modificată și realizarea în continuare a acestui obiectiv se face conform cerințelor tehnice din documentația de atribuire a contractului.

Construcția podului este monitorizată și în ipoteza în care, după finalizarea acestei etape de supraveghere, se constată apariția altor degradări sau infiltrații, Antreprenorul va fi notificat în vederea extinderii perioadei de garanție a lucrărilor aferente acestui obiectiv de investiții.

CNAIR SA

subway

Aceeasi imbecilitate cu extinderea garantiei...
Daca se considera ca e defect ascuns trebuie remediat cat mai repede nu prelungita boala pe termen nedefinit...
Pana ce nu se ajunge la termenul angajat de punere in functiune n-ai de ce sa ceri prelungiri de garantie, asta o pricepe oricine (mai putin tonomatele ziaristice, habarnistice dar cointeresate), garantia curge de la data semnarii procesului verbal de terminare a lucrarilor!
Pana atunci sunt doar remedieri de neconformitati.


subway

Ai filmat in zile diferite?
Constat diferente substantiale intre secventele de inceput si cele de final...


MihaiS75

Incredibil ce realizează acest combo Italia-Japonia (Astaldi IHI), cu acest pod, și cât de mult va ajuta Tulcea.

mirceaeliade

O rugaminte pentru cei pasionati de fotografie.  Ar fi frumos sa existe si o poza "free" pe net ca sa fie mai usor celor mai putin cunoscatori sa afle despre pod.  Vad ca sunt foarte multe videoclipuri si poze aici pe forum, poate sa gaseste careva sa faca upload si pe wikipedia cu "free distribution" tag.