News:

Unboxing Coradia Stream în depoul Alstom!
API admisă în structura partenerială pentru dezbaterile pe Politica de Coeziune post-2027!

Main Menu

DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

subway

Ai o propunere concreta?...ca altfel ramane podul de la Braila la tanti Elvira!
:) :) :)

RaduG

Am eu o propunere concretă, podul ,,13 iulie 1878", pentru că unește încă o dată Dobrogea cu restul țării.

http://enciclopediaromaniei.ro/wiki/Unirea_Dobrogei_cu_Rom%C3%A2nia

dragos76

bună idee. Sau, dacă o dată e prea "seacă", mai ales că nu e una ce ține de un eveniment foarte cunoscut, ar putea să ia numele artizanului din spatele evenimentelor de la 1877-1878: "podul Regele Carol I".

elphax

ar trebui sugerat autoritatilor din jud Braila sa faca un sondaj public ceva ...

TVlad

"Podul regele Carol I" e dat deja :) L-au schimbat comunistii in "Anghel Saligny" dar eu zic ca mai bine ramine Carol I la Cernavoda.

Skynick


luc

PODUL "REGELE CAROL I" mi se pare o propunere inspirată. Argumente:
- este o reparație morală pentru denumirea schimbată de comuniști a Podului cunoscut azi ca și Anghel Saligny;
- este un arc peste timp pentru ce a însemnat acel pod pentru legăturile cu Dobrogea;
- epoca Carol I a reprezentat schimbări majore și benefice în dezvoltarea României... provocare lansată pentru generația actuală!

subway



Harry

subscriu la ideea denumirii Regele Carol 1.

RaduG desi ideea e buna, nu stiu cati cunosc data respectiva si insemnatatea ei.

----

Nu stiu daca s-a mai intrebat. De ce s-a ales ca un picior sa fie pe mal si altul in apa, in loc ca sa fie ambele pe mal?

subway

Pentru ca mijlocul deschiderii sa corespunda cu axul senalului navigabil

vancouver

Ce mult ma ajuta pe mine podul Giurgeni - Vadu Oii ! Ma ajuta sa tin minte aceste 2 nume de localitati si il gasesc pe harta imediat. Sincer, pe mine m-ar ajuta cel mai mult sa se numeasca podul Braila - Macin. Exista muntii Macinului, cam toata lumea stie de ei, Braila iar e clar ce si unde e. Dar nu am nimic impotriva sa se numeasca si Regele Carol I.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Radu85

Salutare! De pe Soseaua Dig Braila - Galati se va putea urca pe pod prin bretele din acelea, intalnite la alte poduri?

Archi


Lozzo

vancouver orice nume simbolic am alege, in continuare va fi podul Braila-Macin (ex. Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse, Autostrada Soarelui Bucuresti-Constanta, Autostrada Unirii A8 Targu Mures-Iasi-Ungheni) Il putem lasa si fara nume (contabil e obiectivul PD345.4), dar este o bijuterie arhitecturala si inginereasca care, zic eu, merita un nume.


Imi place foarte mult ideea lui RaduG, dar probabil nu e ceva cunoscut de omul de rand (desi ar trebui). In opinia mea va atrage nostalgia si melancolia perioadei comuniste (bazinul 23 august, statia 1 Decembrie 1918, etc), dar e posibil sa fie o parere extrem de personala.


In acelasi timp sunt de acord ca am folosit deja Carol I de prea multe ori. S-a incercat repararea eradicarii numelui de catre comunisti acolo unde s-a putut.

Am intrat pe pagina wiki a Brailei si m-am uitat 1 minut pe lista de personalitati

Podul "Diana Mocanu" Braila-Macin - exista o legatura in mintea mea cu apa ce trece pe sub pod
Podul "Edmond Nicolau" Braila-Macin - un om de stiinta intr-un oras de provincie
Podul"Bănel Nicoliță" Braila-Macin

O zic cu tot respectul pentru fani, jucatori, ultima e frica mea daca organizam un concurs prea liber de votat si ales nume. Poate transmite in acelasi timp si un mesaj de "Europa noi am invatat sa nu discriminam si sa integram". Imi e frica ca va fi perceput ca noi am abandonat si ne integram noi in cultura lor.

Nu am citit pagina de wiki atent si ma gandesc ca un brailean poate veni cu o idee de nume simbolic mai potrivita
Podul "Comertului dunarean" Braila-Macin


Doar pentru a multumi celor care au citit pana aici, ma gandesc cum ar arata pe timesnewroman
Podul "Mai buni decat Galati" Braila-Macin
Podul "Braila nu este in Moldova" Braila-Macin
Drumul preferat: intre cel stiut si cel drept este tot timpul cel care nu este ultimul.