News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.



mirceaeliade

Am si eu o intrebare: la ce scala de cutremur este proiectat podul asta?  Asa fara cabluri si sosea, stalpii astia doi par foarte firavi, si presupun ca sunt mai susceptibili la cutremure pana sa se puna tensiune pe ei prin cabluri si sosea

TibiV

Probabil sunt proiectati sa duca un cutremur mai mare decat cel din '77...

Oricum, acolo nu este o zona seismica ca cea din Vrancea.
Au mai fost cutremure in regiune, dar cutremure de suprafata (<20 km adancime), si astea au alt comportament decat cele de mare adancime (120-200 km, Vrancea).

Aici probabil ne poate ajuta subway...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune



O pun și pe asta, se vede mai bine:

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

subway

A lamurit colegul kitsune. La Braila e la fel ca la Bucuresti, nimic special.

NGC

Sa trecem aici proiectul de HG pentru exproprieri suplimentare.

http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/3184-hg23112020dpsmppp

23.11.2020: "Proiectul de HOTĂRÂRE de Guvern privind declanşarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, necesar pentru relocarea utilităților, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Pod suspendat peste Dunăre în zona Brăila", judeţele Brăila şi Tulcea"

voicul

Eu stiam ca acum sunt contracte pentru toate utilitatile. Intrebarea ar fi: cum stam cu restul de AC? Cand ar fi sanse sa il primeasca?

horatiu.cosma

Sunt gata de mult exproprierile pentru drumurile de legătură. Aici este vorba despre ceva mărunțișuri de 1800 de mp.

rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

subway

Horatiu de acord cu tine ca e un spanac de 74mii lei dar fara spanac nu se pot face devierile de retele si in consecinta nu se poate elibera amplasamentul!
Despre acordul ala de mediu privind cuibaritul pasaretului se mai aude ceva?...sau asteptam sa vina iarna si sa-si ia zborul catre tarile calde?

subway



Skynick

Nu pot sa-mi reprim o senzatie de fragilitate. Parca-s doua bete. Si goale pe dinanuntru  :lol: :lol: :lol:

Ionut

Pana cand stai langa un pilon și vezi cat de mare e de fapt.