News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A4 Constanța-Vama Veche

Started by Ionut, September 14, 2011, 10:35:14 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 12 Guests are viewing this topic.

TibiV

Si ce e cu cablurile alea de pe lateral ? Raman asa ?

Sau e gata pentru inaugurare, dar nu e gata chair de tot ? Adica mai au de facut trotuare peste cablurile ale?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

Trotuarele sunt gata in proportie de 75%.
O jurnalista de la un ziar obscur a incurcat podurile. Tariceanu era langa ea si s-a zapacit si el si a repetat prostia spusa de aia.

Tavi


weaz

#468
HOTNEWS
Tariceanu a incurcat noul pod de la Agigea cu cel vechi: Vin de la Bucuresti si stiu mai mult ca voi / O lucrare extrem de spectaculoasa, de arta de inginerie, cu o estetica foarte moderna

...
Continuand dialogul cu jurnalistii care i-au explicat ca nu este vorba despre podul hobanat care a functionat si inainte si a trecut prin lucrari de intretinere, ci despre un pod nou, Tariceanu a raspus: "Este un pod partial nou!".

El a spus ca stie pentru ca a mai trecut pe acest pod si a tacut incurcat cand jurnalistii i-au aratat podul vechi, aflat la cateva sute de metri in aval.
...

www.hotnews.ro/stiri-politic-18546307-tariceanu-incurcat-noul-pod-agigea-cel-vechi-vin-bucuresti-stiu-mai-mult-voi-lucrare-extrem-spectaculoasa-arta-inginerie-estetica-foarte-moderna.htm

NB: Daca ma uit bine podul cel veci este in amonte nu in aval fata de unde era Tariceanu.

tonică

este clar despre ce inaugurare a fost vorba.. :lol:

igorashu

Deci nu l-a încurcat jurnalista, e el încurcat :lol:

dr4qul4

hotnews? Astia sunt in campanie si denatureaza tot. e mult mai credibil Harry (intai jurnalista si apoi el s-a luat dupa ea). Sau o fi fost chiar aia de la hotnews :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

igorashu

Ia vezi filmulețul de la 1:30 cu ochii și urechile tale ;) Nu-i discredita degeaba.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nirolf

Baieti, nu o mai scaldati, filmarea e cat se poate de clara, omul e pe dinafara, atata poate. Sa  nu uitam ce realizari "marete" a avut in domeniu in plin boom economic.

Harry


Harry

QuoteComisia Europeană a decis pe 18 noiembrie să acopere costurile de construcţie a două tronsoane de autostradă din România, finanţate iniţial de prin împrumuturi bancare.

Printro decizie semnată de comisarul european pentru politică regională Corina Creţu au fost alocaţi 262 milioane de euro suplimentari pentru autostrada Arad – Timşoara şi pentru varianata de ocolire a Municipiului Constanţa – ceea ce ridică ridică nivelul contribuţiei al UE la construirea acestor autostrăzi la 439 milioane de euro, informează Comisia Europeană.

http://www.zf.ro/zf-24/prima-decizie-majora-a-corinei-cretu-comisarul-roman-262-de-milioane-de-euro-suplimentare-de-fonduri-pentru-autostrazile-romaniei-13605779

Ionut

Chiar voiam sa intreb, am uitat. Cu banii astia vor finaliza A4? Ca mai este destul de facut... nodul Poiana si nu numai. Parca nici nu este asternut straful de uzura pe unele bucati. Sau ceva de genul. Stie cineva?

Harry

Nod poiana, nod ovidiu, spatiul de servicii, conectat retea de iluminat si parca panourile electronice.

alecu26

sistem ITS, camere de supraveghere, centrul de intretinere de la Poiana. Si inca inclusiv ceva asfalt ar mai fi...din cate stiu eu.

Sunt curios ce si cat se va plati mai exact. La Constana s-au acceptat multe suplimentari de fonduri, chiar fiind design&build si Lump Sum. E in fond primul design&build in materie de drumuri si autosrazi din Romania. (Bechtel nu se pune). Au urmat dupa aia rapid Cernavoda-Cta si Arad By Pass si dupa aia vreo 5-6 DN-uri.
Drumurile noastre POATE;