News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A4 Constanța-Vama Veche

Started by Ionut, September 14, 2011, 10:35:14 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

stangabriel

Pana la Dn e contract separat,abia de curand s-au apucat. Autostrada portului Dn39A ce va fi refacuta in acest contract e din dale de beton. oare ce solutie tehnica adopta?


dorum


nenea_hartia

^ Doamne, încă se mai construiesc lucruri frumoase în România! Mulțumesc pentru film! Mă mir că cineva a avut tupeul să scoată la licitație o lucrare atât de directă și spectaculoasă, în loc de cine știe ce ocolitoare improvizată pe enșpe kilometri, cu un milion de curbe și giratorii, așa cum ne-a obișnuit CNADNR-ul.

alecu26

ei...acolo au fost smenuri mari...cred ca multi din Administrati Porturilor pentru contractul asta si altele sunt acum pe la DNA.

Ziceam la un moment dat, ca sper ca e ultimul contract castigat cu 12 luni timp de executie, pretul cel mai mic, si executat de fapt in 5 ani...si sigur pretul final e urias.
Ce ma scoate din sarite, e ca domnul Profesor Popa, cel care a cam fost implicat la toate podurile in solutii mai speciale din ROmania, a reusit sa proiecteze acest hobanat, dar la viaductele de acces a facut un rahat de grinzi simplu rezemate, pe fiecare structura ca sa aiba rosturi de dilatatie si aparate de reazem pe fiecare pila. Bull shit.

Pacat. :(. Costuril de intretinere for fi pe masura. Si problemele.
Drumurile noastre POATE;

phb2

@ Harry + Stangabriel : merci  et bravo pour les photos et le film      very :gj:

Harry

Ieri s-a efectuat testul de rezistenta al noului pod de la Agigea.
Podul va fi dat in folosinta pe data de 11 noiembrie si va putea fi folosit de autocamioanele care intra pe la Poarta 10b.
Breteaua ce va putea permite accesul autoturismelor in DN 39 va fi data in folosinta in primavara.

enjoy  :cheers:












Ionut

Deci pana la urma vor putea folosi acest pod si muritorii de rand?

Harry


dr4qul4

nu stiu cat de bun este pentru cei care merg spre sudul litoralului. Nu este un pod de autostrada, neavand parapete si banda de urgenta, asadar va avea limitare la 90-100. Probabil si restul drumului va fi facut la fel.
Iar cu toate camioanele pe aici, Agigea va fi mult mai libera.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

nu cred ca e definit ca DN....ca alfel trebuiau sa puna obligatoriu parapet de beton median. (sunt 4 benzi).
Drumurile noastre POATE;

Harry


rocklee


Harry

Cu placere. Sper sa ajung marti sa fac poze si sa fiu printre primii care il vor trece :D

Tavi