Sistemele de taxare rutieră în România

Started by Ionut, April 13, 2012, 06:26:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

danutzu_1069

As zice ca se pregatesc pentru viitor.
Dar sper sa nu puna taxa la un tunel de 500m.
Sau taxa la pasul Cheia sau Tihuta.
As fi de acord sa puna taxa pe Novaci - Obarsia Lotrului. Putem zice ca e o trecatoare

TibiV

Oare tunelul Meses va fi primul cu taxa ?...
Posibil la cat va costa constructia, dar si exploatarea...
Hmmm... Si daca baga taxa, vor trebuie sa fie facute si 2 punct de taxare, cate unul pe ficare sens, cu macar 5-6 bariere fiecare....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma


TibiV

Da, si benzinării...
Problema lor (inclusiv la Fereşti) este cu mașinile straine... Sistemul cu camere nu recunoaște (cel puţin deocamdată) decât numere româneşti. Si nu ştie unde să le trimită amenda...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Treaba asta se incearca acum la podul de la Fetesti. Pana o sa avem tunel Meses, banuiesc ca va exista o varianta viabila si pentru trimitere de SMS. Pentru masini straine nu cred ca vor fi nevoie de mai mult de 1-2 bariere.

danutzu_1069

Ce e nr strain, se identifica tara de unde este, se obtine informatia cu numele propietarului si se trimite amenda.
Asta e teoria, practica o sa o vedem.
Sa-l vezi pe proprietarul bulgar cu muuulte masini care circula pe la noi ce o sa se sature de amenzi venite din Romania....

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on April 28, 2015, 10:54:01 PM
Treaba asta se incearca acum la podul de la Fetesti.
Ştiu din surse sigure din CNADNR că problema mașinilor de Bulgaria îi strofoacă cel mai tare...
Doar că deocamdată nu au soluţii.
Iar dacă vine un danez, trece liniştit... Adio si un praz verde!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Daca vine danezul, o sa plateasca si daca stie ca nu ar primi eventuala amenda, fiind ceva mai civilizat.

TibiV

Am greşit.
Trebuia să zic: dacă vine un grec...:)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Ete na, ce sa caute grecul la noi.
Si daca vine, o sa plateasca si ala.

Numai ca strainii care vor sa plateasca nu o sa stie cum sa procedeze.

btw, plata prin SMS o fi valabila si pentru numerele care "se afla" in roaming la noi in tara?

cezar-mario2012

Știți de ce taxă de trecătoarea?  Români vi se pregătește ceva, cred că primul va fi Transfagarasanul cu taxă,  iar apoi după ce v-a fi finalizată și Transalpina v-a avea taxa.

TibiV

Quote from: danutzu_1069 on April 29, 2015, 08:46:46 AM
btw, plata prin SMS o fi valabila si pentru numerele care "se afla" in roaming la noi in tara?
Nu, pentru că trebuie ca operatorul mobil să aibă contract cu CNADNR.
La noi nici cei care sunt abonati la Digi nu vor putea plăti prin SMS, doar Orange, Vodafone si Telekom.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

SMS+ sticker din benzinarii + 2-3 bariere ar trebui sa fie suficiente sa acopere toate cazurile. In eventualitatea in care camera detecteaza un numar strain, iar o alta camera pusa dupa bariere vede ca acelasi numar strain a trecut si nu s-a inregistrat plata, se poate trimite eventual o notificare la politie. Exista destule solutii, oricum si daca scapa cativa, tot e mai bine decat sa avem 10 km de masini care asteapta la bariera, sau bariere deschise prin care trece toata lumea fara sa plateasca.

dr4qul4

Nici nu ai nevoie de bariere.
Sper, ca dupa o perioada "de proba" sa fie obligatorie plata inainte sau in cel mult 1 ora. Macar pentru cei cu numere straine.
Iar daca te prinde politia dupa, amenda sa fie de 10 ori suma.

Stiu ca veti spune "dar soferul nu este proprietarul masinii si poate refuza sa recunoasca daca el a fost cel care a trecut fara sa plateasca", dar in acest caz as imobiliza masina pana la plata amenzii/recunoasterea contraventiei. Pana la urma, soferul doar nu a furat masina de la proprietar si trebuie sa poata da de el.

Si uite asa, de frica, vor plati si "bulgarii" si "spaniolii" si "italienii"
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Nu poţi face o regulă discriminatorie pentru maşini din alte state UE.
Dacă românii au termen de plată până la ora 24 a zilei următoare celei în care au trecut podul, la fel trebuie să fie si pentru străini.
Altfel ajungi la Curtea Europeană....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)