Sistemele de taxare rutieră în România

Started by Ionut, April 13, 2012, 06:26:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

sebba

panda, 56000 eur / zi * 365 zile =~ 20 mil eur anual, nu 2 mil eur anual
alte calcule nu am verificat :D
Sailing away! S/Y Haimana

panda80

Quote from: sebba on May 19, 2013, 10:33:48 PM
panda, 56000 eur / zi * 365 zile =~ 20 mil eur anual, nu 2 mil eur anual
alte calcule nu am verificat :D

Mersi de corectie, am corectat, insa oricum sumele sunt foarte mici. Dobanzile bancare sunt doar ele mai mari de 600 mil euro probabil in 30 ani. Iar calculul l-am facut in conditii super optimiste de trafic. Deci din taxa vom plati dobanzi+intretinerea si instalarea sistemului de taxare si ne vom amagi ca vom plati pentru noi autostrazi sau pentru intretinerea celor existente. Pentru aceste lucruri banii vor fi dati tot de stat, sub forma de subventie pentru firma concesionara.

alecu26

Quote from: mitsu on May 18, 2013, 08:01:55 PM
Pomenim ptr ca autostrada Ploiesti - Buzau - Focsani este scoasa la concesiune. Parca prin iunie se asteapta scrisorile de intentie.

este scoasa? nu stiam. Stiam doar de Pitesti-Craiova...la care deja s-au depus precalificarile.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

mitsu

A fost publicat anunt de intentie pe 8 decembrie 2012, odata cu Pitesti - Craiova, avand ca "Data prevazuta pentru inceperea procedurilor de adjudecare: 28.06.2013".
Valoarea estimativa a proiectului de concesiune - intre 801 milioane lei si 1,066 miliarde lei.

hentz

Quote from: Ionut on May 16, 2013, 09:05:13 AM
Cu doar 10 camere video pe şosele, încasările la roviniete au crescut cu aproape 50%

Încasările pe rovinietele cumpărate de şoferi au crescut de la 900 de milioane de lei la 1,3 miliarde lei, cu aproape 50%, în condiţiile în care pe şosele au fost instalate doar 10 camere video care ajută la detectarea autovehiculelor pentru care a fost sau nu plătită rovinieta.

sursa: Gandul
Am avut aseara o discutie cu persoana care se ocupa direct de sistemul de taxare.Mi-a confirmat ca este vorba de 63, acum fiind deja pregatite 32.
Cele mai mari probleme sunt la instalarea lor ,ciudatii de primari ai localitatilor pe teritoriul carora se doreste instalarea nu vor sa dea autorizatie de constructie.

sebba

Pai da, ca doar fiecare primar e stapan pe mosie...
Sat(e) fara caini!!!
Nu se poate da o directiva, ceva, de sus? Adica astia sunt stat in stat? Pffff...
Sailing away! S/Y Haimana

viossboss

#126
Quote from: hentz on May 23, 2013, 09:43:31 AM
Am avut aseara o discutie cu persoana care se ocupa direct de sistemul de taxare.Mi-a confirmat ca este vorba de 63, acum fiind deja pregatite 32. Cele mai mari probleme sunt la instalarea lor ,ciudatii de primari ai localitatilor pe teritoriul carora se doreste instalarea nu vor sa dea autorizatie de constructie.
E vorba de acestea nu ?! http://poiplaza.com/index.php?p=mapdb&d=8614&lstpg2=sdb&lstpg=newpois&hpg=1
Incerc de ceva timp sa urc acolo  o lista completa a lor.
Sper ca e legal , nu ?
Dream come through !
Once in a lifetime !

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

hentz

Quote from: viossboss on May 23, 2013, 09:03:06 PM
E vorba de acestea nu ?! http://poiplaza.com/index.php?p=mapdb&d=8614&lstpg2=sdb&lstpg=newpois&hpg=1
Incerc de ceva timp sa urc acolo  o lista completa a lor.
Sper ca e legal , nu ?

Da in principiu despre astea este vorba ,numai ca sunt ceva neconcordante intre ce stiu eu si ce este pe harta.
Eu stiam numai de astea  si dealtfel si persoana mi-a confirmat ca Moldova este descoperita ,singura camera fiind pe DN 2 la Maracineni.

DN 1, Româneşti (jud. Prahova),
Autostrada A2 la km 12+450 Glina
DN 2 km 115+80, Mărăcineni, jud. Buzău .
DN la Călugăreni jud. Giurgiu
DN 7 la Seaca (jud. Vâlcea)
A2 la Feteşti
DN 6 la Drăgăneşti Vlaşca jud. Teleorman
DN 17 la Tiha Bârgăului jud. Bistriţa
A1 la Petreşti jud. Dâmboviţa
DN2A, la Săcămaş jud. Hunedoara.




hentz

#129
Quote from: iuli on May 23, 2013, 11:09:47 PM
Cred că e vorba de astea: http://goo.gl/maps/0JInd
Nu sunt convins ca si a acolo este camera pentru rovignieta,vezi postul de mai sus.
Asa arata http://goo.gl/maps/0EUJa

LE M-am uitat la mai multe ,alea de la remetea sigur nu sunt de acelasi tip
http://goo.gl/maps/wDVfN
http://goo.gl/maps/BjvlL
http://goo.gl/maps/LMHIR

sebba

mai e o camera ptr vigneta (de fapt doua, cate una pe sens) la iesirea de la Arad spre Oradea, aproximativ aici
Sailing away! S/Y Haimana

hentz

Da foarte posibil.Sunt dator cu o explicatie,cele 32 despre care spuneam ca sunt gata inseamna ca sunt deja instalate sau in curs de instalare.

Si daca tot ma simt ca un troll  hai sa va spun si o istorioara despre cum se plateste amenda pentru lipsa rovignietei

Luna trecuta pe 23 ia tata masina sorei mele pentru o urgenta.Cum isi baga dracu coada cu o zi inainte ,adica pe 22 a fost ultima zi de valabilitate,si bineinteles ca nu verifica si il inregistreaza o camera .
Primeste proces verbal cu suma de 250 RON din care 225 trebuie sa platesti intr-un cont al DRDP Bucuresti la BCR ,iar restul de 25 in unitatile Trezoreriei Statului dupa cum scrie pe PV,ca venit la bugetul de stat.Tot acolo exista o mentiune prin care poti plati suma de trezorerie la BCR conform conventiei incheiate intre institutii.
Foarte important,ca la amenzile de circulatie daca se plateste in 48h se poate achita jumatate din valoarea amenzii!!
Lasa ca ma duc eu ca tot am niste treburi de rezolvat .Iau PV si fuga la cel mai apropiat BCR .Acolo doamna de la casierie imi incaseaza numai suma mare ,spunand ca pentru cealalta trebuie sa merg la Trezorerie,ca nu se poate plati tot la ei decat daca am cont deschis pe numele meu din care sa fac plata.
Alt cont !Abia am inchis doua!Injur in barba si plec. :(
Ajung la Trezorerie,(sectorul 6 in cazul meu) si bucuria este maxima cand vad ca nu este coada.Gata scap repede si merg in treaba mea!
Raspunsul doamnei vine ca un ciocan in cap-Nu aveti numar de evidenta fiscala.mergeti la Administratia Financiara si va da de acolo.Nu ma pot abtine si ii zic doua vorbe doamnei despre sistem si incompetenta. >:(
Plec plin de nervi la administratie,si deja ma gandesc la ce este mai rau.Intru ,merg la casierie de unde ma trimite la ghiseul 1 pentru faimosul numar.Aici coada fo' 10 persoane.Dupa 30' imi vine randul  si dupa ce imi printeaza o foaie "tovarasa" se ia la vorbe cu o alta depspre nus' ce lucrare  si ma pune in stand-by.Dupa alte 10' de asteptare rabufnesc si ma rastesc la coana mare.Ca prin minune da doua click-uri imi inmaneaza doua foi printate si aici cazul este rezolvat.
Merg la ghiseul 7 unde una fara chef imi balbaie doua vorbe pe care datorita galagiei ca in sala de asteptare la clasaII nu le inteleg prea bine si o pun sa repete.Ofensata de asa afront si de cata treaba are ,duduia se apuca sa imi traga si ceva reprosuri la adresa comportamentului meu fata de colega ei.Ii transnit multa sanatate si merg la ghiseul 8 pentru a achita.Elefantelul de aici imi cere 13 lei ,si ma incapatanez sa ii dau 12,50 cat este suma in PV.dupa care imi atrage atentia catre un afis despre o OUG in care scrie ca trebuie platit comision. :badday:
Mai aveam putin si treceam si de ultimul nivel,dar am cedat ,le-am transmis numai "de bine" ,dupa care apare un nene un fel de"badigard"care turuie niste lucruiri despre comportament ,civilizatie,amenzi,militie etc;ii spun ca ploua afara ,se uita tamp la mine si ies.

PS Aveti 15 zile sa trimiteti copii de la PV si chitante la CESTRIN

sebba

si daca nu platesti prin sistemul asta ce se intampla?
ca decat sa ma duc sa pierd timp aiurea si sa-mi fac draci din cauza ca in spatele ghiseelor putem intalni si idioti care au impresia ca ei sunt mai cu motz, mai bine astept sa-mi vina la fisc si platesc toate darile odata si gata... clar, cu penalizarile de rigoare... dar cat de mari pot fi?
Sailing away! S/Y Haimana

hentz

Nu stiu cat sunt penalizarile ,defapt s-ar putea sa nu fie deloc .Eu am insistat sa o platesc pentru ca era jumatate in 48h.
Cel mai simplu ar fi  daca persoana pe numele careia este emis pv are cont la BCR .Poate merge si on line!?

sebba

ce mizerie! cum adica, imi baga pe gat doar o anumita banca?
asta e o mizerie similara cu ce faceau bancile de 2 bani cu bankingul online, te fortau sa folosesti numai IE, de parca plateau ei licenta la vingoz

Sailing away! S/Y Haimana