News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Sistemele de taxare rutieră în România

Started by Ionut, April 13, 2012, 06:26:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

JohannDB

......sa "ascunda" prostia multora romani care stau la coada sa platasca cu numerar in loc sa plateasca electronic (n-au niciun fel de scuza!!)
    Ba, poate au mai multe scuze....
    Cred că ofensezi fără să vrei.... Nu poți obliga pe nimeni să fie IT-ist, să aibă telefon de ultimă generație, pentru că așa e la modă/cool sau trendi și până la urmă să plătească "electronic" pentru că nu vrea alte costuri.... Poate omul mai vrea și-un bon cu C.U.I/C.I.F și număr de mașină.... Cred că asta cu prostia vs desteptăciunea, nu-și avea locul aici...

rizzuh

Taxa de pod se poate plati la aproape orice benzinarie cunoscuta din tara (OMV, Petrom, MOL, Rompetrol, Lukoil, poate si altele), cu cash sau card, unde poate sa ceara CUI/CIF pe bonul fiscal.

Este o prostie sa mai avem porti de taxare acolo, se creeaza aiurea ambuteiaje. E chiar atat de greu cand alimentezi masina sa platesti si taxa de pod, daca oricum stii ca pe acolo vei trece?

danutzu_1069

Special am lasat scris asa....
😂😂😂
Cum zicea @rizzuh, se poate platii la benzinarii cu numerar...
Nu oblig pe nimeni sa fie IT-ist, sa aiba telefon, etc...

dr4qul4

Dar prin SMS ce are? Platesti de pe telefonul de munca si vine direct pe factura, ai CUI/CIF si tot ce mai vrei.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Ionut

La finalul lui august am trecut si eu pe la Cernavoda si nu imi venea sa cred cat de mare era coada la ghisee. Doua erau deschise pe sensul spre mare (si invers la fel, tot doua). La dus (spre mare) erau vreo 100 de masini la coada pe doua randuri. Mi se pare pur si simplu incredibil, avand in vedere cate optiuni de plata ai. Eu am platit DOUA treceri la benzinarie cand am alimentat IN BUCURESTI. A durat cateva secunde... mai mult dureaza sa disctezi codul fiscal pentru bon si sa-ti puna stampila. Daca nu decontezi evident nici nu trebuie sa dai cod fiscal sau sa iti puna stampila... Am platit taxa cu cardul.

Pur si simplu cred ca ne place sa stam la coada si sa fim noi linistiti ca am platit CASH la GHISEU. Fantastic.

perfidus

^ stiu ca e offtopic dar va aduceti aminte ca dl. Tudose (fost prim ministru, chiar el) nu vroia sa aiba de a face cu cardurile bancare?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

rizzuh

Se poate plati cash la benzinarii, daca nu iti plac bancile (ca Tudose). Chiar nu exista nicio scuza sa platesti fix in fata podului, la casierie - alea nu ar trebui sa mai existe.

TibiV

#622
rizzuh,
asta este exagerare în sensul celălalt...

La benzinărie mi-a cerut talonul când am plătit pragul.
Așa că am plecat la mașină, mi-am luat talonul din portofel și m-am întors să plătesc.

Dar mașina mea mai are alţi doi șoferi ocazionali.
Dacă talonul ar fi rămas din greșeală la fi-miu?
Nu aș mai fi putut plăti decât cash la ghișeul de la Fetești...

Mai grav este ca la Giugeni-Vadu Oii nu se poate plati decat cash...
Cu doua masini in fata mea a fost unul care a stat doua minute doar ca sa ii numere casierita restul...

Cat timp este aceeasi taxa ca la Fetesti (11 lei) nu inteleg de ce nu aplica acelasi sistem si aici.
Adica daca platesc la Bucuresti sa nu conteze ca trec Dunarea pe la Fetesti sau pe la Giurgeni-Vadu Oii...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Kidu

Orice conducator auto trebuie sa aiba asupra lui: permisul de conducere, talonul masinii si asigurarea masinii.

TibiV

Tie nu ti s-a furat niciodata portofelul ?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Pau daca ti se fura, pana nu ai alte documente... nu prea ai cum sa circuli...
Si, @TbiV... talonul sta la sofer in portmoneu nicidecum in torpedou sau la parasolar... Never!

Ionut

Iar deviati aiurea. Chiar nu exista suficiente metode de plata pentru taxa de pod? Chiar trebuie sa ne "certam" pe tema asta?

thinker

Fetesti - 13 lei
Giurgiu - 13 lei

Daca desfiinteaza barierele oamenii vor plati la urmatoarea sau urmatoarele benzinarii. Simplu.

Daca platesc cu telefon si nu se face plata, si nu vine pe factura ca am platit, o sa vina amenda si nu o mai contesti, nu ai cu ce.
Daca platit la benzinarie, ai chitanta, tot nu mai contesti amenda de 150 ron  sau cat e,  nu te mai intorci la Fetesti din capatul tarii sa contesti la judecatorie o amenda, sau sa angajezi avocat sa te judeci cu CNAIR.

De ce nu pune cate 2 sau 5 lei, la fiecare rovignieta, cat ramane net statului, ar reduce multe cheltuieli cu administrarea acestei taxe. Fiindca acolo e o sursa de bani si locuri de munca probabil vanate.
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

dr4qul4

@TibiV, la Giurgeni e mai ieftin decat la Fetesti (11 vs 13 lei). De asta nu se poate folosi acelasi sistem.  Iar traficul de la Giurgeni se preteaza pt cash. Sistemul electronic vine cu niste costuri.
Si e ok sa existe si o poarta de cash la Fetesti pentru ca strainii nu pot plati electronic.
Dar nu e normal sa se faca mereu coada la cash, in special de catre masini cu numere de RO.
Dar unii sunt paranoici. Au citit ei pe fb ca sistemul electronic da rateuri si au primit amenda acasa (nu ei, un prieten al unui cunoscut).
Si eu stiu cazuri de soferi care au luat amenda dupa ce au trecut pe la fetesti. Unul mi-a zis ca i-a facut cineva semn sa treaca pe cealalta poarta si el a trecut crezand ca in acel moment se trece gratis, iar altul mi-a zis ca a vrut sa plateasca dupa ce ajunge pe plaja, dar si-a adus aminte dupa 2 zile, cand s-a trezit din mahmureala  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

danutzu_1069

#629
Pe bune, cati straini, cu masina ai vazut la coada... Si ce, ala strainu nu poate sa plateasca cu cardul la benzinarie???
Eu cum pot sa iau si sa platesc HGS in Turcia, ca sa merg pe autostrazi si poduri??
Iar ma enervati cu explicații stupide...
A, si pun pariu ca 95% din aia care stau la coada, opresc apoi la o benzinarie pentru a alimenta sau pentru necesitati sau pentru un suc/cafea....
LA PARIU!!