Sistemele de taxare rutieră în România

Started by Ionut, April 13, 2012, 06:26:57 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

Dar cand stai 10 minute la coada si esti inconjurat de afise pe care scrie: plata prin sms , plata dupa trecere pana la ora 24, plata la orice benzinarie.......


Oare nu vezi ca pe langa tine trec sute de masini care aleg calea usoara?

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

trifuhoria

Si la dus si la intors, aceeasi problema...doar 1/10 merg pe plata online :(
De ceeee? Sute de panouri informative montata...degeaba!!!


merlin__wizard

Aveti rabdare. Orice noua tehnologie dureaza pana este adoptata. Eu cred ca majoritatea celor care acum stau la ghiseu nu o vor mai face a doua oara. Sunt unii care au nevoie de confirmare de la prieteni ca sistemul merge ok, ca nu au fost furati, etc etc.

paulmare

eu am fost duminica la mare si am platit cu sms luni
Ce mi s-a parut ciudat, e ca daca trimiteam sms duminica inainte sa trec podul - luam tzeapa oare ?? e plin de indicatoare ca poti plati pana a doua zi la ora 24, dar nu si ca nu plati in aceeasi zi - sau numarul meu era deja in baza de date si luni dimineata a fost destept sistemul sa stie ca am trecut duminica si mi-a emis peaj pentru duminica ?

Oricum, foarte elegant ca au rezolvat-o

Mie nu mi sa parut mare coada la randul de platitori cu chitanta
Pe randurile cu sms-urile, mi s-a parut ciudat o tanti cu carnetzel, chiar langa camera care citea numerele probabil ca verifica si ei ca functioneaza treaba asa prin sondaj
3.22 euro sms-ul la rosii, ca am trecut cu 30kmh fara sa opresc pe la statia de taxare si fara coada in drum spre mare - nepretuit :) 

dan_c

#349
^

extras din comunicat link: http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/Comunicat%20CNADNR%20SA%2024%2007%202015%20-%20Plata%20trecerii%20de%20pod%20la%20Fetesti%20in%20sistem%20electronic.pdf


Comunicat de Presă
-24.07.2015-
Având în vedere că suntem în plină perioadă de concedii, și că în ultima vreme, la podul de la Fetești,
punctul de trecere cu plată cash a fost cel mai solicitat, înregistrându-se cozi în anumite perioade de timp,
recomandăm conducătorilor auto, care merg spre litoral, să achite tariful de trecere de la stația de taxare
Fetești prin SMS sau prin plata în benzinării. Îi sfătuim pe toți șoferii să folosească aceste variante
deoarece nu vor mai opri pe pod, putând trece pe benzile semnalizate cu mesajul "e-Tarif" cu o viteză de
maxim 50 km/h. Având în vedere noutatea sistemului alternativ de plată (SMS și benzinării) și faptul că el
nu este încă foarte cunoscut de către conducătorii auto, facem un apel la mass-media, și mai ales la
posturile de radio, care sunt atât de ascultate în mașini, să ne ajute cu popularizarea acestor variante de
plată.
Menţionăm că, atât pentru plata prin sms cât şi folosind plata în benzinărie, poți trece rapid pe pod
și poți plăti chiar și a doua zi, până la ora 24.

frunzaverde

Quote from: paulmare on July 22, 2015, 04:21:13 PM
eu am fost duminica la mare si am platit cu sms luni
Ce mi s-a parut ciudat, e ca daca trimiteam sms duminica inainte sa trec podul - luam tzeapa oare ?? e plin de indicatoare ca poti plati pana a doua zi la ora 24, dar nu si ca nu plati in aceeasi zi - sau numarul meu era deja in baza de date si luni dimineata a fost destept sistemul sa stie ca am trecut duminica si mi-a emis peaj pentru duminica ?

Nu luai teapa.

Sistemul e unul din cele mai elegante sisteme de taxare pe care le-am vazut pana acum; asta e marfa buna de exportat in alte parti - nu necesita transpondere, nu necesita coduri de bare, nu necesita inregistrare, pre-plata, nimic! E una din tranzitiile alea "zero to hero" - de la cel mai prost sistem posibil, cu 3 case, cash si cozi interminabile, la unul din cele mai moderne sisteme din lume bazate pe AVI-AVC (automatic vehicle identification / automatic vehicle classification).

Sistemul functioneaza simplu: cand cumperi un token prin SMS, un contor intr-o baza de date care-ti inregistreaza numarul de inmatriculare se incrementeaza (valoarea e crescuta cu 1, adica iti inregistreaza achizitia unei treceri). In momentul trecerii printr-o bariera, contorul se decrementeaza (adica valoarea e scazuta cu 1, inregistrand utilizarea trecerii respective). Sistemul permite valori negative la contor; in cazul in care valoarea devine negativa, se inregistreaza in tabel si momentul in care contorul a devenit negativ. La 24 de ore de la momentul ala, se genereaza o nota de contraventie, care ti se trimite prin posta. Tokenul cumparat si neutilizat este pastrat in baza de date 365 de zile.

Sistemul e integrat in baza de data a DRPCIV, asa ca stie exact ce se intampla cu masina ta; poti inclusiv sa-i schimbi numarul de inmatriculare, si tokenul de trecere va fi fost acolo.

Deci nu, daca cumparai tokenul duminica, nu luai teapa. Poti sa cumperi un token azi si sa-l folosesti peste 3-6 luni, si nu vei avea probleme.

In momentul asta nu se poate plati decat o trecere odata prin SMS, pentru ca numarul ala serveste si de verificare a platii (daca trimiti SMS la numarul ala cu un token luat, iti va afisa "aveti deja e-tarif platit"). Probabil vor schimba asta in viitorul apropiat, incat sa poti cumpara si prin SMS multiple treceri (la benzinarii se poate si azi).
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

NordKapp

Mulțumiri pentru precizări. E un lucru bun, înseamnă că poți lua din timp de la benzinărie două treceri, dus-intors.

TibiV

Quote from: frunzaverde on July 24, 2015, 03:34:19 PM
La 24 de ore de la momentul ala, se genereaza o nota de contraventie, care ti se trimite prin posta.
Nu ca sa fiu cusurgiu, dar trebuie sa precizam ca nota de contraventie se genereaza la minim 24 ore 01 minute, maxim 47 ore 59 de minute de la trecere.
Adica daca ai plecat vineri spre litoral si ai trecut prin punctul de control de la Fetesti sambata la ora 00:01, nota de contraventie se va genera duminica la ora 24. Deci dupa 47h 59min.
Daca ai trecut tot sambata dar ora 23:59, nota de contraventie se va genera tot duminica la ora 24, deci dupa 24h 01min.

Corect, frunzaverde ? :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

frunzaverde

Quote from: TibiV on July 24, 2015, 07:46:20 PM
Corect, frunzaverde ? :)

Corect. Pare a fi implementat printr-un crontab (sau mecanism special) care declanseaza scriptul de generare al amenzilor la ora 24 a fiecarei zile.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

iuli

Problema întâmpinată azi la nodul de la Remetea Mare. Un șofer m-a întrebat de unde ia vinietă că a condus de la vamă până aici negăsind în nicio parcare un birou de unde să cumpere vinietă. Nu are nicio scuză, putând cumpăra de la birourile din parcarea din vamă. Chiar nu înțeleg atitudinea asta! Pot să pun pariu că dacă intra în altă țară nu făcea același lucru.

Ce m-a frapat însă a fost concluzia lui, "lasă că se poate contesta!". Ajungem un popor de procesomani mai rău decât americanii!

Apropo de vinietă, pe A1 pe panourile dintre spațiul de servicii de pe lot 1 Timișoara - Lugoj și nodul de la Giarmata sunt montate camere pentru viniete. Probabil nu sunt încă funcționale ținând cont că panourile electronice nu au curent.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MNU

^^
Las' ca ii ajuta si Avocatul Poporului care in loc sa se ocupe de probleme reale, cauta nimicuri prin care anuleaza exact sentinte de acest gen.

paulmare

#356
Quote from: TibiV on July 24, 2015, 07:46:20 PM
Quote from: frunzaverde on July 24, 2015, 03:34:19 PM
La 24 de ore de la momentul ala, se genereaza o nota de contraventie, care ti se trimite prin posta.
Nu ca sa fiu cusurgiu, dar trebuie sa precizam ca nota de contraventie se genereaza la minim 24 ore 01 minute, maxim 47 ore 59 de minute de la trecere.
Adica daca ai plecat vineri spre litoral si ai trecut prin punctul de control de la Fetesti sambata la ora 00:01, nota de contraventie se va genera duminica la ora 24. Deci dupa 47h 59min.
Daca ai trecut tot sambata dar ora 23:59, nota de contraventie se va genera tot duminica la ora 24, deci dupa 24h 01min.

Corect, frunzaverde ? :)

scuze, dar e foarte corect asa
E principiul marinei americane KISS (Keep it simple stupid) - poti sa scrii o regula de o propozitie "dupa trecere platiti pana a doua zi la ora 24" mare pe panoul de afisaj, si care sa fie usor de inteles de toti
Asa ca sa iei timestampul camerei, or sa apara o gramada de chichitze avocatzesti puse la judecatoarea fosta colega de grupa gen venea din ungaria si ceasul era cu o ora inainte, sau ca ceasul camerei nu avea certifict metrologic sau mai stiu eu ce

Trebuie sa ai numere romanesti ca sa te identifice ? adica iti citeste numarul, se uita in baza de date si vede categoria autovehiculului etc ? ce fac "bulgarii" nostri ? sau strainii ? Platesc inainte la benzinarie cu talon ca si la rovinieta ?


TibiV

#358
Nu stiu care este mai mare, lenea sau încăpățânarea...

http://m.mediafax.ro/social/coloana-de-masini-pe-a2-la-statia-de-taxare-de-la-fetesti-s-au-produs-si-tamponari-14661443

Coloană de maşini pe A2, la staţia de taxare de la Feteşti. S-au produs şi tamponări

Circulaţia este îngreunată pe autostrada A2, la staţia de taxare de la Feteşti, unde s-a format o coloană de maşini pe sensul spre Constanţa, având loc şi tamponări uşoare, din cauza nepăstrării unei distanţe între maşini, potrivit Centrului Infotrafic din Poliţia Română.
Traficul este intens pe autostrada A2 Bucureşti - Constanţa, luni dimineaţă, iar la staţia de taxare de la Feteşti se circulă în coloană pe banda unde se achită pe loc taxa. Poliţiştii prezenţi în zonă îi informează pe şoferi că pot plăti taxa prin SMS sau la staţiile de distribuţie a carburanţilor autorizate, însă unii dintre aceştia spun că vor să achite cash.
"Deoarece câţiva conducători auto nu au păstrat o distanţă corespunzătoare în mers sau nu au pus în funcţiune luminile de avarie când încheiau coloana, s-au produs şi câteva tamponări. Pentru prevenirea accidentelor, îi sfătuim pe conducătorii auto să reducă viteza chiar înainte de a ajunge în dreptul spaţiului de servicii din apropierea podului peste care DJ 308A traversează autostrada", se arată într-un comunicat de presă al Centrului Infotrafic.

Coloane de maşini s-au format şi pe DN Centura Bucureşti, la intrarea pe Autostrada Soarelui, atât dinspre Glina, cât şi dinspre Otopeni. Poliţiştii prezenţi în zonă redirecţionează periodic circulaţia dinspre Bucureşti pe banda a doua a autostrăzii, pentru a se putea intrarea de pe banda de accelerare şi breteaua dinspre Centura Bucureşti pe banda unu.
De asemenea, s-a format o coloană de maşini şi pe breteaua de acces în Centura Bucureşti dinspre Constanţa, pe banda de decelerare, dar şi pe banda unu a Autostrăzii Soarelui. Pentru a evita producerea de accidente pe A2, poliţiştii fluidizează circulaţia la ieşirea de pe autostradă, însă acest lucru va afecta traficul rutier de pe Centura Bucureşti, în zona nodului rutier, a precizat Centrul Infotrafic.
Prin staţia de taxare de la Feteşti, şoferii pot trece liber pe benzile doi şi trei, în ambele sensuri, dacă au taxa plătită în avans sau ulterior, până la ora 24 a zilei următoare trecerii, la staţiile de distribuţie a carburanţilor autorizate (OMV Petrom, MOL, Rompetrol) sau prin SMS, la numărul 7577, număr disponibil în reţelele de telefonie mobilă Orange, Vodafone Telekom Mobile şi RCS&RDS.
Autostrada A2 Bucureşti - Constanţa are o capacitate medie de preluare de 2.500 de autovehicule pe oră, potrivit Centrului Infotrafic.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

igorashu

Frica de nou. Cât m-am chinuit să-i conving pe ai mei să dea un sms sau să-și cumpere pass-ul dintr-o benzinărie...