News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Sistemele de taxare rutieră în România

Started by Ionut, April 13, 2012, 06:26:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Si în Ungaria, unde am luat de 7 zile pentru că mergeam în Slovacia pentru 4 zile, si la întoarcere am mai pierdut doua zile în Budapesta... :)

Dar asta nu schimbă întrebarea de principiu, indiferent dacă este vorba de O zi sau de ŞAPTE:
De ce trecerea unui pod o pot plăti si mâine, iar utilizarea DN-urilor o pot plăti doar din secunda asta, cu riscul ca perioada PLĂTITĂ de 7 zile să aibă doar 6 zile si o oră (cumpărată la ora 23 ) ?

De ce pe unii îi ierti o zi, si pe ceilalți nici măcar un minut ?!...

Adică de ce unii pot plăti post-factum (cu maxim 47 ore 59 minute) un serviciu, iar ceilalți nu îl pot plăti cu nici măcar 60 de secunde întârziere?

Dar nu mai insist...

Se pare că doar eu văd o anomalie, este adevărat una specifică celor care ies des pe DN, dar rar cu mașinile personale...

Dar vom vedea când vor curge amenzile....

PS Mă amuză ca acei colegi care au beneficiat de prevederile vechii legi si nu au primit amendă pentru că se aplica vechea schemă ( ai cumpărat rovinieta astăzi,  este valabilă începând cu ora zero) m-au lăsat singur...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Raspuns: pentru a evita cozile de la poarta de taxare.

Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

TibiV

OK....
Recunosc, la asta nu m-am gândit... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

#333
Parerea mea este ca aia care platesc dupa sunt in numar mic.
In statistica prezentata sunt 115787 care nu au platit nici dupa termenul de gratie.
Deci 115787 in 60zile asta inseamna cca 1929 vehicule / zi (sa le zicem bizoni?)
si mai departe, 80 vehicule / ora.
Pe ambele sensuri
Hai sa zicem 40 de vehicule / ora. O fi mult o fi putin?
Din astea or mai fi si erori de OCR...

TibiV

Uită-te aici...
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=79.msg81587#msg81587

Dacă 115 mii nu au plătit deloc, câţi crezi că au plătit după ?
Te trezești la Feteşti la barieră, si unul din ceilalți 4 pasageri spune " Hai treci, că putem plăti după!"

Vorbim de oameni care trec pe acolo o dată pe an....
Eu cred că cel puţin 50.000 au folosit acest avantaj....
De genul "Uau, dacă pot plăti după, de ce să mai stau la coada cu plată pe loc ?"....

Iar de la atâtea cocktaikuri au uitat după aia de acest amănunt...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

cei care nu au platit deloc sunt cei cu numere de bulgaria  :2c:

@Danutzu, calculul tau este mult prea simplu si se bazeaza pe uniformitatea traficului.

In realitate, la Fetesti avem 50% din traficul saptamanal sambata la 9-12 dimineata. Iar pe sensul de intoarcere... duminica la 16-20.
Asa ca cele 40 de vehicule pe ora sunt de fapt peste 1000 la orele de varf. Mai trebuie sa adaugam ca abia de acum va incepe nebunia. Mai si iunie....mai gru cu soarele.

Eu am preferat sa platesc prin SMS. costa 13 lei cu tot cu TVA. Dar sunt sigur ca sunt destui cei care vor plati si dupa ce trec de bariera. In momentul in care vor vedea coada la plata cash (care inca detine o pondere foarte mare), vor trece si imediat vor trimite sms sau se vor opri la prima benzinarie.
La bizoni nu ai ce le face. Decat sa-i amendezi.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

ciprebbe

Ce nu se spune in comunicat ...
Avem 115 787 de treceri neinregistrate, dar mai avem aproape 70 000 de SMS-uri incasate si neoperate.
E posibil ca nu toti cei 70 000 sa fi  trecut deja pe la Fetesti  insa numarul celor care isi cumpara peajul anticipat(si vor trece peste 1 zi, 1 saptamana, 1 luna etc)  e destul de mic. In proportie foarte mare ca aproape toate platile sa corespunda unei treceri.
Nimeni nu stie daca plata lui e operata sau nu asa ca pastrati bine SMS-urile si factura pe care apare taxa.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

rudi

Quote from: yetiman on July 01, 2015, 11:11:06 PM
Toate tarile au sisteme similare.
Ce sa spunem atunci de Elvetia? Vigneta e doar pentru un an (nu exista varianta mai scurta) si, indiferent cand o iei are valabilitate pana la 31 ianuarie. Deci, daca o iei pe 01 februarie o folosesti 365 zile, daca o iei in 31 ianuarie o folosesti o zi. (la acelasi pret, parca 40 sau 42 CHF, nu mai stiu exact).


The swiss vignette is valid from December 1st till January 31st, i.e. 14 months. If you buy on January 31st, you already get the one for the current year, and thus have 12 months validity.
The shortest validty you can have is 2 months (if you buy on November 30th).

yetiman

#338
@rudi - Thx for the correction. I was not aware of all the details and I quoted from memory.
But the basic idea is the same. The expiring date is fixed, so the validity is variable.

LE: I made the correction also in my previous post.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

igorashu

Quote from: TibiV on July 01, 2015, 07:23:47 PM
Nu, nu este asa...

The defence rests... :)

La chestii avocățești îmi prind urechile și nu contest ce spuneți voi. Însă eu am găsit asta (mi-am permis să evidențiez pasajele relevante):
Quote
Art. 3 ( NORME METODOLOGICE din 1 octombrie 2010 pentru aplicarea tarifului de utilizare a reţelei de drumuri naţionale din România aprobate prin Ordinul 769/2010)
(5)Perioada de valabilitate a Rovinietei începe de la ora 0,00 a zilei solicitate de utilizator si expira la ora 24:00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitat tariful de utilizare.
(6)Daca ziua de început a valabilitatii este ziua în curs, valabilitatea Rovinietei începe de la ora achitarii tarifului de utilizare si expira la ora 24:00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitat.
sursa

Quote from: dr4qul4 on July 02, 2015, 09:50:20 AM
Eu am preferat sa platesc prin SMS. costa 13 lei cu tot cu TVA.
Apropo de asta și de o întrebare mai veche a lui Ionuț (cât câștigă operatorii?) Tocmai mi-a venit factura (sunt la portocalii) și tariful e de 2,74E + TVA (aprox. 15 lei). Nu mă cramponez de 2 lei, dar mi se pare aiurea că nu suportă CNADNR-ul comisionul.

ciprebbe

La albastrii peajul e 13 lei iar cost total SMS inclusiv TVA 3.10euro .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

la rosii mesajul suna asa:
tarif 13 lei. Cost total sms 3.22 = 14,4 lei la cursul de azi (care e apropiat de cel la care s-a platit factura).

sa inteleg ca au adaos de 10%
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

horatiu.cosma

#342
http://www.gandul.info/auto/taxa-de-pod-de-la-fetesti-formeaza-in-continuare-cozi-desi-plata-se-poate-face-in-benzinarii-sau-prin-sms-ce-explicatie-au-soferii-14615323

Adevarul e ca s-a mediatizat foarte tare introducerea taxei electronica la pod, dar nu s-a mediatizat si modul cum se poate trimite SMS. Trebuiau sa dea niste exemple sugestive, si sa explice si oamenilor care stau la bariera cum e treaba cu SMS-ul. Spre exemplu, pentru o masina mica cu nr de inmatriculare MM10AAA, ar trebui trimis SMS cu mesajul "MM10AAA1", si la fel pentru alte categorii de vehicule.

dr4qul4

@horatiu, tu ai fost la mare? e plin de indicatoare, atat de tabla cat si electronice pe toata autostrada, pe care scrie cum se poate plati si ca se poate plati dupa.

ce sa mai mediatizeze? toti am primit mesaje pe telefon.

Sistemul e extrem de simplu. Dai mesaj si primesti unul detaliat si mai tb sa dai un sms de confirmare.
Si prin sms ramai cu dovada platii in factura telefonica.
Cand am fost la mare prima data sistemul era de 1-2 saptamani... nici nr de tel nu-l stiam. un pasager a cautat numarul si modalitatea care a fost imediat confiramta de un panou pe la km 100 si ceva si re-confirmata de vreo 3 ori la statia de taxare (dupa ce primisem confirmarea si pe telefon)

La mine si rds/digi si enel se platesc automat din cont.

Dar unii oameni inca nu vor sa evolueze. Ei tot cred ca li se vor trimite amenzi acasa, desi orice sistem informatic va fi mereu mai exact in comparatie cu omul.


In plus
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

iuli

Există și aplicație dacă nu chiar aplicații care din două apăsări îți trimite SMS ca la carte. Interes să ai.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog