[Nord-Vest] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Regiunea Nord-Vest

Started by Bogdan_Cluj, March 29, 2017, 10:29:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Granata06

CJ Cluj nu are treaba cu podul de la Turda. Podul de la Turda sa afla in administrarea celor de la CNAIR sau a primariei Turda. Stiu ca primaria Turda a vrut sa il transfere in administratia CNAIR insa nu stiu daca s-a si perfectat transferul.

Bogdan_Cluj

Lucrări de marcaje rutiere pe mai multe drumuri județene

Consiliul Județean Cluj informează participanții la trafic în legătură cu faptul că, urmare a finalizării operațiunilor de asfaltare, s-au executat lucrări de marcaje rutiere pe mai multe drumuri județene. Lungimea însumată a sectoarelor de drum pe care au fost executate lucrări de marcaje este de aproximativ 18 kilometri.
,,Îi asigur pe clujeni că niciun drum județean pe care îl asfaltăm nu va rămâne nemarcat întrucât doar așa putem asigura o circulație rutieră cu adevărat sigură", a declarat președintele Consiliului Județean Cluj, domnul Alin Tișe.

Astfel, pe drumul județean 108C (DN 1) – Ardeova – Mănăstireni s-au executat lucrări de marcaje rutiere longitudinale (axiale), de separare a sensurilor de mers, pe un sector de drum în lungime de 8 kilometri, de la kilometrul 28+050 până la kilometrul 36+050.
Totodată, pe drumul județean DJ 103L Mănăstireni - Râşca au fost executate marcaje rutiere axiale pe un sector de drum în lungime de aproximativ 5,5 kilometri, de la poziţia kilometrică 0+000 până la poziţia kilometrică 5+430.
Nu în ultimul rând, acelaşi tip de marcaje s-au executat pe drumul judeţean DJ 103T Feleacu – pârtia de schi Feleacu, pe un sector de drum în lungime de aproximativ 2,5 kilometri, de la poziţia kilometrică 0+000 până la poziţia kilometrică 2+450.
Execuția de marcaje rutiere va continua în perioada imediat următoare, pe mai multe drumuri județene, lucrările urmând să se desfășoare exclusiv în condiții meteorologice favorabile.

10 poze aici

prd.marius

Quote from: Granata06 on September 25, 2018, 01:24:25 PM
CJ Cluj nu are treaba cu podul de la Turda. Podul de la Turda sa afla in administrarea celor de la CNAIR sau a primariei Turda. Stiu ca primaria Turda a vrut sa il transfere in administratia CNAIR insa nu stiu daca s-a si perfectat transferul.

Tocmai, ca asta a scris si Ionut, CNAIR a cumparat.... n-a zis nimeni CJ Cluj

Granata06


Bogdan_Cluj

Quote from: Bogdan_Cluj on September 18, 2018, 12:00:33 PM
Lucrări de întreţinere pe drumul județean 109C Cămărașu (DN 16) – Hodaie - Geaca

Consiliul Județean Cluj informează locuitorii din zonă și participanții la trafic în legătură cu faptul că pe drumul judeţean 109C Cămăraşu (DN 16) – Hodaie – Geaca au demarat şi se află în plină derulare lucrări de întreținere ce au drept scop îmbunătățirea condițiilor de circulație rutieră.
...
6 poze aici

Au fost finalizate lucrările de întreţinere pe drumul județean 109C Cămărașu (DN 16) – Hodaie - Geaca

Consiliul Județean Cluj a finalizat lucrările de întreținere executate pe drumul județean 109C Cămăraşu (DN 16) – Hodaie – Geaca.
Acestea au vizat un sector de drum în lungime de peste 9 kilometri, de la kilometrul 39+200 (DN 16 – Cămăraşu), până la kilometrul 30+000 (Geaca), şi au constat în frezarea porţiunilor deteriorate din calea de rulare, plombări cu beton asfaltic și burdușiri.

,,Alături de îmbunătățirea condițiilor de circulație pe acest drum județean, lucrările recent finalizate contribuie la crearea de noi oportunități de dezvoltare economică a zonei, cunoscută în special pentru rețeaua de lacuri de pescuit de agrement, dar nu numai", a declarat președintele Consiliului Județean Cluj, domnul Alin Tișe.

Anterior, în cursul acestui an, pe mai multe sectoare situate pe acest drum judeţean care are o lungime de aproape 38 de kilometri, au fost executate o serie de lucrări de întreținere ce au constat în aşternere de covor asfaltic, plombări cu emulsie bituminoasă prin stropiri succesive, plombări cu beton asfaltic, burduşiri, aducerea la profil a acostamentelor, completarea acostamentelor, desfundarea şi curăţarea podeţelor, şanţurilor şi rigolelor, curăţarea albiilor de sub poduri şi reparaţii la trotuare cu asfalt turnat.

11 poze aici

Bogdan_Cluj

Quote from: Bogdan_Cluj on August 01, 2018, 06:40:04 PM
Comuna Baciu:
...
"Primăria Baciu a semnat contractele pentru executarea lucrărilor de modernizare a două drumuri importante, cu cele două firme care au câștigat licitațiile organizate și desfășurate în baza prevederilor legale.

Precizez că în cazul primului contract de lucrări este vorba de modernizarea unui drum extravilan în lungime de 8,14 km. Costul acestei modernizări este de 1 milion de euro, finanțare nerambursabilă obținută de Primăria Baciu de la Uniunea Europeană, pe baza unui proiect coordonat de o echipă a Primăriei noastre. Timpul de execuție al lucrării este de un an.

Cel de-al doilea contract [...]

Primul dintre ele este cel care da in Valea Seaca (s-a mai discutat aici si aici despre el).
Sursa, FB, Primar Baciu: https://www.facebook.com/groups/baciu/permalink/1893491270712849/


Comentariu pe grupul de Facebook: "Comuna Baciu, judeţul Cluj - grup liber"

"Vești bune! Într-o postare de săptămâna trecută anunțam că sunt vizibile primele semne care anunță începerea lucrărilor la drumul care va lega strada Jupiter de strada Valea Seacă (era pichetat traseul cu țăruși). Astăzi am trecut din nou pe acolo și spre surprinderea mea, am întâlnit utilajele care lucrau la construcția drumului. Nu am străbătut tot traseul, însă pe porțiunea pe care aveam de mers, am întâlnit utilaje în două locuri. Se pare că firma de construcții și-a luat rolul în serios. Sper că vor continua în același ritm. — in Baciu, Cluj."

5 poze aici

dragos76

Quote from: Bogdan_Cluj on September 27, 2018, 03:50:50 PM

Consiliul Județean Cluj informează locuitorii din zonă și participanții la trafic în legătură cu faptul că pe drumul judeţean 109C Cămăraşu (DN 16) – Hodaie – Geaca au demarat şi se află în plină derulare lucrări de întreținere ce au drept scop îmbunătățirea condițiilor de circulație rutieră.


În același timp, tot în zonă se pare că lucrările din primăvară au fost cam degeaba.

Bogdan_Cluj

Quote from: Bogdan_Cluj on July 14, 2018, 03:56:33 PM
Asfaltare și lucrări de întreținere pe drumul judeţean 161D (DJ 172F) Nireş – Unguraş – Valea Unguraşului

[...]

Au fost finalizate lucrările de întreţinere pe drumul judeţean 161D (DJ 172F) Nireş – Unguraş – Valea Unguraşului

Consiliul Județean Cluj a finalizat lucrările de întreținere derulate în scopul îmbunătățirii condițiilor de circulație pe drumul judeţean 161D (DJ 172F) Nireş – Unguraș – Valea Ungurașului.
,,Mă bucur să pot anunța clujenii că la lista drumurilor județene pe care am intervenit anul acesta și pe care asigurăm, acum, condiții optime de circulație, s-a mai adăugat încă un sector. Am cerut drumarilor să își intensifice la maxim eforturile și să profite de vremea încă bună, astfel încât să reușim finalizarea cât mai multor sectoare", a declarat președintele Consiliului Județean Cluj, domnul Alin Tișe.

Lucrările recent încheiate au vizat două sectoare de drum, respectiv cel situat între kilometrul 10+400 şi kilometrul 14+000 şi cel dintre poziţiile kilometrice 18+000 şi 30+950 şi au constat în așternerea de covor asfaltic pe anumite sectoare, plombări cu emulsie bituminoasă, plombări cu beton asfaltic, burdușiri, completarea de acostamente, cosiri de vegetaţie şi tăieri de lăstăriş.

Reamintim în acest context faptul că, la sfârșitul lunii iulie a fost finalizată asfaltarea unui sector de drum în lungime de 4 kilometri, situat pe raza localităţii Nireş, mai exact între poziţiile kilometrice 14+000 şi 18+000, lucrările de îmbunătățire a infrastructurii rutiere vizând, practic, un sector de drum în lungime de peste 20,5 kilometri, cuprins între kilometrul 10+400 şi kilometrul 30+950.

Pentru a se asigura conformitatea cu normativele în vigoare, calitatea lucrărilor este permanent verificată de reprezentanți ai Consiliului Judeţean şi de diriginţii de şantier din cadrul Direcţiei de Administrare a Domeniului Public şi Privat al Judeţului Cluj.

9 poze aici


Morosanu

M-am lamurit cu ultima propozitie.
Politica distruge tot ce atinge.

pentium10

pana acuma unde trecea acest trafic care acuma s-a mutat pe comuna Baciu?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Am mutat aici discutia despre ineptiile primarului din Baciu. Nu are rost sa poluam thread-ul A3.

cristi5

Daca am inteles bine, e vorba de traseul Turda-Nadasel-Baciu- bd Corneliu Coposu-str Maramuresului-str Oasului, bd Muncii-Jucu-spre Dej

Alternativa este Turda -centura de diamant- Jucu.

Imi vine greu sa cred ca oamenii dau traficul din Turda pe cel din Baciu-Maramuresului-Muncii...

Raspunsul e oricum iesirea de la Tureni

Pentru cei care vin pe DN1 dinspre vest si mergeau pe DN1J spre Nasaselu, cred in schimb ca e mai atractiv acum sa traverseze Gilaul si sa ia A3 pana la Nadasel.. Deci nu m-as mira ca Gilaul sa fie mai aglomerat acum, preluand traficul DN1J.

Un lucru e sigur: traficul Nadasel-Turda nu mai trece prin Baciu. Probabil primarul s-a asteptat la golirea completa a drumului dar a uitat de traficul Huedin-Dej... Poate pe Huedin-Dej Tureniul ar ajuta?. Cu putin "ajutor" (gen interzis traficul greu pe Maramuresului, de unde rezulta ca orasul Cluj ar fi direct interesat sa investeasca in Tureni)

PS. Apropo de Nadasel-Turda sunt curios daca s-a degrevat Taietura Turcului... La Floresti nu cred ca pot sa sper.

StefanCelMare

E o inepție parțial.
Este posibil ca ruta Turda - Nădășel - Baciu - Cluj zona industrială să fi devenit mai tentantă ca alternativa pe Apahida.
Deci traficul greu local.




Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

@gsimon,

lucrurile erau mai mult decat previzibile...
(Chiar si eu abia astept ca la urmatorul drum la/de la Dej sa o iau prin Baciu, doar pentru placerea de a lua "sub roti" lotul UMB...)

Dar problema "băceni-lor" (noroc cu postarea primarului, asa am aflat cum se denumesc localnicii...) are o singura rezolvare.
Rezolvare care se numeste "Drum legatura Autostrada A3-DN1 zona Tureni" https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=827.0

Problema asta demonstreaza inca o data cat de imbecili sunt cei din CNAIR...
Era evident ca prelungirea autostrazii pana la Nadaselu va duce fix la ambuteiajul din Baciu...
Si ca acest ambuteiaj ar fi putut fi evitat simplu, cu legatura A3-DN1 de la Tureni... Nici un TIR-ist nu ar lungi traseul prin Baciu daca ar putea iesi de pe A3 (aproape) direct in "centura de diamant"....

Iar CNAIR nu are scuza ca nu ar fi fost "prevenit" (desi CNAIR este platit ca sa gandeasca in avans la probleme, nu ca sa fie prevenit de altii ca "uite, asta se va intampla daca...")
Deci primarul unei comune amarate are mai multa "perspectiva" decat institutia specializata, cica dedicata acestui scop...
QuoteDemersul nostru, cu caracter de urgență, survine în urma unui fenomen pe care l-am anticipat și asupra căruia am tot avertizat autoritățile competente că se va produce și va afecta grav siguranța circulației și calitatea vieții pe raza comunei noastre.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)