News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[Nord-Vest] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Regiunea Nord-Vest

Started by Bogdan_Cluj, March 29, 2017, 10:29:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

lucianluci96

@nicolaem

(1) Exista un acord de 1 an intre Zona Metropolitana - Primaria Oradea - Primaria Biharia. De atunci nu am mai vazut nimic nou, atunci spuneau ca se cauta finantare.
(2) (3) si (4) sunt cele de mai sus
(5) La drumul de legatura Oradea-Paleu exista SF de ceva timp dar in ultima perioada nu am mai auzit nimic de el proiect.
(6) Oradea - Felix s-a aprobat culoarul de exproprieri luna trecuta.
La Beius si Alesd sunt blocate de instanta (Saptamana trecuta pentru Beius s-a transferat la CNAIR sa se deblocheze cat mai repede)
La Legatura Centura Oradea - A3 sunt in teren si fac studii geo (a postat @marinul video)
La DX11 Arad-Oradea se fac studii in teren si se spera ca pana in vara anului viitor sa existe proiect tehnic.


ovidiu.caba

(1) Aici ar mai fi un drum de legatura Paleu - Biharia de 3,2 km care va da in centura Biharia. A fost semnat contractul pentru elaborarea Studiului de Fezabilitate.

Tot in zona orasului ar mai fi un inel metropolitan pe doua benzi [o banda pe sens] in lungime de 16,78 km prin sud-estul orasului. Urmeaza depunerea de cerere de finantare prin PNI ,,Anghel Saligny". Mai multe detalii aici: https://www.cjbihor.ro/va-fi-depusa-cererea-de-finantare-pentru-inelul-rutier-metropolitan/

Si ca tot vorbim de drumurile din judet am mai putea aminti si Padis - Ic Ponor: au fost aprobati indicatorii tehnico-economici: https://www.cjbihor.ro/indicatorii-tehnico-economici-pentru-drumul-padis-ic-ponor-aprobati/

ciulpanescu

Salutare tuturor
@nicolaem
In sectiunea Oradea de pe celalat forum, BIHOR COUNTY | City Bypass, gasesti toata sinteza actualizata a centurilor si autostrazilor din Bihor.
https://www.skyscrapercity.com/threads/bihor-county-city-bypass.2294711/

ijwtsh


elphax

se toarna betoanele, e f ceata, nu prea se vede in live

dar daca pana maine e gata placa, devine fezabila deschiderea pe 9 dec



Powered by API/PUM imgur uploader

gicu

După ce termină placa mai au așa:
- turnare cuzineți suport balustradă
- montare balustardă
- hidroizolații
- asfalt
- marcaje

Astea sunt lucrările minime pentru deschiderea traficului. Mai au de montat conducta de apă, care nu știu dacă se poate monta peste râu din exteriorul căii de rulare. E strâns termenul de 9 decembrie, dar se poate realiza.

elphax

ar mai fi 19  zile !
intr-adevar, in ele 2 sunt duminici si 2 sunt libere de la stat.  Dar daca se mobilizeaza ca si la armare si betonare, ar putea sa le faca toate.

Bogdan_Cluj

Hai ca se pare ca au turnat cam jumatate din cat mai aveau de turnat si inca mai toarna. Poate toarna toata placa (cele 3 deschideri) azi.


kumar

Imagini de la reabilitarea DJ 191 Nusfalau - Zalau - Creaca - zona podului din Aghires + consolidari









Consiliul Judetean Salaj

ijwtsh

De apreciat ca si acum (la ora 21!) inca sunt oameni care lucreaza la pod. Si e si vineri.


bacovia

Intre Floresti si OMV la iesirea spre Gilau s-a reconfigurat DN1 la 2 benzi pe sens, inclusiv sensul giratoriul  de la Luna.

A trebuit sa induram ani de zile de ambuteiaje in zona asta. DRDP Cluj chiar e o cloaca de incompetenti?!

ciprebbe

Se avanseaza bine de tot la pod la Turda, e clar ca se va deschide in decembrie.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Ieri au facut hidroizolatia, azi vad ca deja finisorul e pe pozitie si masina de asfalt asteapta la descarcat.... (pod Turda)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

lucianluci96

CENTURA SÂNMARTIN, ÎN LICITAȚIE

Azi, în ședința Comisiei Interministeriale, a fost obținut ultimul aviz pentru drumul de legătură dintre centura Oradea și comuna Sânmartin. Am participat, la Ministerul Dezvoltării, împreună cu domnul inginer Găgeanu, la susținerea proiectului acestei centuri.
Am reușit, în această toamnă, să obținem avizele necesare promovării proiectului și să trecem prin toate comisiile de specialitate ale Companiei Naționale de Autostrăzi și ale Ministerului Transporturilor.
Centura, în lungime de 5,7 km, plus bretelele de legătură de peste 2 km, fac legătura dintre centura Oradea și DN 76, la ieșirea din Băile Felix. Pasajele supraterane, peste centura Oradea și peste drumul spre Băile 1 Mai, au o lungime totală de peste 1,2 km.
Valoarea estimată a întregului proiect este de 45 de milioane de euro, inclusiv TVA.
Săptămâna viitoare vom trimite spre publicare documentația pentru licitație în vederea selectării unui constructor. Până în primăvară ne propunem să avem semnat contractul de proiectare și execuție. În vara anului viitor vom începe efectiv lucrările.
Această centură va descongestiona traficul prin localitățile Băile Felix și Sânmartin.
Fără sprijinul echipelor tehnice din Compania Națională de Autostrăzi, Ministerul Transporturilor și colegii bihoreni de la Mediu, Apele Române, Electrica, Ariile Protejate și de la ceilalți avizatori, nu am fi putut parcurge rapid această etapă. Le mulțumesc tuturor pentru sprijinul acordat!







Sursa : https://www.facebook.com/ilie.bolojan