News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[Nord-Vest] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Regiunea Nord-Vest

Started by Bogdan_Cluj, March 29, 2017, 10:29:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gothicus

Hm... pare foarte.. fragil... asa cum spuneai... cand vor trece tiruri ca sa-si scurteze drumul de la Jibou spre Tg Lapus, de exemplu. Da poate mi se pare.  :o
Siebenburgen, schones Land!

kumar

^ Daca vrei sa mergi de la Jibou la Tg Lapus in nici un caz nu o sa mergi pe acolo, ai ruta directa pe la Ileanda.

Poate o sa ajute daca vrei sa mergi de la Jibou la Baia Mare.

Podul va fi doar de interes local.

Vlad T.

^ Podul o sa fie foarte util si pentru ruta Zalau-Baia Mare si Simleu Silvaniei-Baia Mare

marinul

Nu stiu calitatea drumurilor judetene  din zona, dar ruta asta ocoleste podul. Eu as alege sa merg pe dn-uri, am mai fost, drum mai larg, semnalizat, probabil mai putini pietoni, carute, etc








Powered by API/PUM imgur uploader

Vlad T.

^
Podul peste Somes de la Somes Odorhei e destul de stramt, nu incap 2 masini una langa alta. In rest, de calitatea drumului nu stiu nimic pe ruta aia




Powered by API/PUM imgur uploader

vasile.silion

Nu ai ce să cauți cu mașina pe ruta aia, între Jibou și Baia Mare. Nu ai cum să mergi pe malul drept al Someșului (dinspre amonte spre aval), decât dacă ești pus pe aventură sau faci off-road. Mai ales în defileul Someșului este doar un drum de pământ, maxim pietriș, îngust și prost.
Traseul firesc este pe malul stâng. În Sălaj până la limita cu jud. Maramureș, e un drum super OK. De la intrarea în jud. Maramureș, care e în defilul Someșului, între Benesat și Țicău, drumul nu e reabilitat, e din plăci de beton cale de vreo 14 km. Apoi se intră pe o porțiune asfaltată, iar ultima porțiune este în lucru, Drumul Nordului, care va fi de asemenea super OK.
Între Ulmeni și Baia Mare, diferența între traseul de acum, pe la podul de la Ardusat și traseul pe viitorul pod aflat în construcție ar fi de 7 km; s-ar scurta traseul cu 7 km dacă s-ar merge pe podul nou de la Ulmeni.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

gothicus

Da, asa e. Placile alea de beton sunt de prin 1980-1982. Tin minte ca eram elev si intr-o excursie pe traseul Zalau- Baia Mare, am trecut pe acolo... Placile atunci se turnau... tronsonul era in lucrari... o parte erau terminate si ne distram cum sunau, ca parca mergeam pe calea ferata... Deci au cat de curand 40 (!) de ani...  Bad job, cei  care nu ati facut nimic acolo!!!
Siebenburgen, schones Land!

NGC

Nu stiu care este topicul corect, asa ca scriu aici. Se poate muta unde trebuie.

Sa trecem aici noua AC pentru reparatiile la pod.

03.01.2021: "Pod DN1 km 444+840 peste râul Arieș în localitatea Turda, Județul Cluj"

roberto2020

Buna

Oare stie cineva daca drumul de legatura dintre centura metropolitana Cluj si drumul de legatura DN1 - A3 Martinesti mai este de actualitate.

Adica ma refer mai exact la drumul S(N)2 din figura de mai jos care trece pe langa Aiton.

Multumesc

http://www.monitorulcj.ro//documente/stories/2017/12/08/centura.jpg

RobertH

Parte din el care contine strada Soporului pana in centura Apahida-Valcele e inclus in TransRegio Feleac (centura Cluj) ca drum de legatura B6.

Partea din A3 pana in DN1 e la nivel de realizarea SF si face parte din DX4 (Turda- Dej). Restul e doar la nivel de carioca pe harta. Nu se stie traseul continuarii DX4 sau cand se va face.

StefanCelMare

Accidental am fost recent pe partea dintre centura Apahida - Vâlcele și oraș. Exhaustiv aș zice.
Eram curios de dezvoltarea imobiliară a zonei.
Mi-e greu să cred că mai e posibil să înțepi centura metropolitană la sud/vest de DJ 103g (Strada Borhanciului).
Pe sus pe deal poate, și să dea în centură undeva spre Detunata, sau spre DJ 105S, ce să zic.
Iar nevoie ar fi, mai ales că zona Borhanci, Sopor se va dezvolta imobiliar puternic în viitor.

RobertH

Verifica harta API , am calibrat cu ultimele date din PUZ. Nu e calibrat perfect dar poti sa vezi drumurile de legatura .

qionescu1

Singura solutie de legare a Soporului de centura este cea printre gropa veche si noua de gunoi, asa cum apare si pe harta API.  Ce traseu va avea DX intre Tureni si Apahida inca nimeni nu stie exact dar nici aici nu cred ca e greu de ghicit: Tureni-Aiton-Pata-intersectie DJ105S cu DN1N.

gsimon

@RobertH, ma poti ajuta te rog cu linkul catre harta API, nu o gasesc decat pe cea cu proiectele majore de la sinteza autostrazilor.
Mersi mult!

rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!