News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Noduri noi pe autostrăzile din România

Started by NGC, June 09, 2015, 11:21:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pasadia

Cum arata aceasta imagine! E vorba despre imaginea Street View din 09.2019, intrarea ilegala dinspre Gruiu in A3 sensul spre Ploiesti.


Europiu

Dacă o întorci la 180 de grade e mai complet tacâmul :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

cristi5

Pe langa ala de pe banda de urgenta, se vad urme serioase de franare pe autostrada in dreptul intrarii ilegale. Poate ca pe unii i-a surprins intrarea sau curba la 90 de grade a celor care intra...

pasadia

^ N-am întors-o pentru că am vrut sa fie vizibil parapetul metalic instalat (la mult timp după deschiderea autostrăzii) și apoi scos ilegal. Și mă gândesc dacă e cazul să fie montat înapoi sau facem naibii lucrările necesare pentru a avea un nod real acolo.

hvm

eu cred ca acolo ar trebui fie facut nod corect, fie pus parapet interzis si monitorizare video, cine intra primeste avertispment timp de 2-3 luni (incercam sa crestem siguranta si sa ii invatam pe oameni ca nu se mai poate cum a fost inainte)  si apoi ramane fara permis.

Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

danpandrea



Nodul ăsta este exemplul perfect al incapacității statului de a aplica legea. S-au pus bariere de beton, oamenii le-au dat la o parte. A stat poliția câteva zile acolo (crezând că astfel conving lumea), nu au rezolvat nimic.

În fine. Au hotărât să facă nod, știu că l-au atribouit în vederea proiectării. E clar că nu îl vor construi anul acesta. Măcar în 2022.

TibiV

@hvm,

avertismentele sunt apa de ploaie.
Nu in galosi, ci langa galosi.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

hvm

^
Avertismentele sunt bune atât timp cât supa expirarea celor 3 luni urmează perioada de aplicare a legii cum trebuie... dacă se uita normal ca nu o sa știe nimeni.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

kitsune

#563
Las asta aici până se prelucrează video:

Azi am ocolit ambuteiajul de pe DNCB, ieșind pe DN2 și luat pe DJ-uri (traseul din poza de mai jos), că era aglomerat și mi-era milă de jumătatea de tonă de gresie din portbagaj, am nevoie de ea întreagă. Am filmat drumul, dar nu cred că prezintă interes (pentru topicul ăsta) decât partea din Brănești până la A2. Nu mai pun nici statul la barieră, cca. 6 minute.
Nu luați în seamă miile de insecte de pe parbriz.




Powered by API/PUM imgur uploader


Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

NGC

#564
Astazi a fost lansata licitatia [CN1034299] "Elaborare Studiu de Prefezabilitate si Studiu de Fezabilitate privind realizarea de noi noduri rutiere pe autostrazi".

Valoare estimata: 5.660.763,88 RON fara TVA

Durata contractului: 17 luni ("2 luni – Studiu de Prefezabilitate, 10 luni – Studiu de Fezabilitate si 5 luni – Asistenta tehnica si Raport financiar final")

Fonduri: POIM

Termen depunere oferte: 14.10.2021

Quote
Obiectul contractului este de Elaborare Studiu de Prefezabilitate si Studiu Fezabilitate pentru realizarea de noi noduri rutiere pe Autostrazile A0, A1, A2, A3 si A7 in conformitate cu reglementarile tehnice, legislatia in vigoare (H.G. 907/2016) si cu cerintele Caietului de sarcini.

01. Nod rutier Pantelimon (A0 - km 48) - sectorul A0 Nord

02. Nod rutier Ungureni (A1 - km 53) - sectorul Bucuresti - Pitesti

03. Nod rutier Sibot (A1 - km 327) - sectorul Orastie - Deva

04. Nod rutier Ovidiu (A2 - km 146) - sectorul Fetesti - Cernavoda

05. Nod rutier Dunarea (A2 - km 157) - sectorul Fetesti - Cernavoda

06. Nod rutier Pestera (A2 - km 181) - sectorul Cernavoda - Constanta

07. Nod rutier Ludus (A3 - km 18) - sectorul Ogra - Campia Turzii

08. Nod rutier Sandulesti (A3 - km 17) - sectorul Campia Turzii - Gilau

09. Nod rutier Ciurila (A3 - km 33) - sectorul Campia Turzii - Gilau

10. Nod rutier Romanasi (A3 - km 26) - sectorul Poarta Salajului - Nusfalau

11. Nod rutier Crasna (A3 - km 52) - sectorul Mihaiesti - Suplacu de Barcau

12. Nod de descarcare pe A7 in zona localitatii Dumbrava, dupa conexiunea A7 cu A3

13. Nod de incarcare/descarcare pe A7 la Adjud

Caietul de sarcini il gasiti timp de 7 zile aici.

kitsune

#565
2 noduri pe baltă? Hai, la Dunărea mai înțeleg, că acolo accesul e mai complicat, dar la Ovidiu? Acolo e deja intrare și ieșire, cu trecere pe sub viaduct:





Powered by API/PUM imgur uploader


Iar nodul Peștera din câte știu eu deja se vorbește la nivel de CJ (e cel de la Medgidia Vest, Remus Opreanu).
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

danpandrea

^^12. După Câmpia Turzii și Boița, CNAIR pregătește un nou hit!

slartibartfast

Aplaud nodul pe A0 la Pantelimon, care e din categoria ,,nu pricep de ce nu l-au proiectat de la început". Mă intrigă însă și ieșirea aceea de la Dumbrava. Mă tem că vor complica prea mult nodul A3-A7. Având în vedere și că va exista oricum un nod apropiat la intersecția A7-DN1D, parcă mai degrabă comunelor de acolo le-ar prinde bine o legătură mai bună spre DN1D.

Takacs

Pe caietul de sarcini apar 13 noduri rutiere însă pe postarea apărută pe Facebook a ministerului apar 12 noduri rutiere fără să mai apară nodul de la Șibot.
Oricum nodul de la Șibot ar fii una aproape fără rost, prin prisma faptului că anul acesta s-a licitat nodul de la Cugir într-un alt pachet, care se află la 1km de acesta.
Oare care e situația cu acel nod rutier? Cineva are informații despre?

AlexxC

Asa cum pe A7( in stadiu de proiect) au prins nod la Dumbrava, puteau sa prinda unul si pe DX12 la limita loturilor 3 si 4. Pentru cine nu stie ,in zona pe o distanta de 30km nu va exista intrare sau iesire de pe viitorul drum expres.