News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Noduri noi pe autostrăzile din România

Started by NGC, June 09, 2015, 11:21:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

carutasul


Vlad94

 De ce vor sa faca nod acolo. Sunt atatea zeci de locatii mai importante unde se poate face nod decat aici.

B.Dani

@Vlad94, probabil din cauza Mănăstirii de la Dumbrava și a fabricii Leier.

danpandrea

Quote from: danpandrea on December 02, 2018, 07:36:39 PM
Quote from: NGC on July 18, 2016, 10:05:30 PM
Nod rutier pe A3 Bucuresti - Ploiesti, in dreptul comunei Gruiu, judetul Ilfov.

http://www.cdep.ro/interpel/2016/r3114B.pdf



Astăzi, în timp ce eram pe A3, am văzut cum ies mașini din Gruiu direct pe autostradă, prin breteaua aia care numai corectă nu e. Am văzut că s-au făcut sesizări în trecut. Aveți idee dacă s-a mai mișcat vreun deget sau vreo foaie pentru un eventual nod la Gruiu/Lipia?

Nu s-a mai mișcat nimic și nici nu se va face:

Urmare a solicitării dumneavoastră înregistrată la CNAIR S.A. cu nr. 92/34381/20.06.2019 privind bretelele care fac legătura A3 cu DJ 101C în zona localităților Gruiu și Lipia, județul Ilfov, în baza prevederilor OG 27/2002, art. 8, alin. 1, vă comunicăm următoarele:

Tronsonul autostrăzii A3 cuprins între km 19+500 – km 62+000, care include și sectorul de autostradă care se desfășoară între localitățile Gruiu și Lipia a fost construit de către Asocierea SC SPEDITION UMB SRL, SC PA&CO INTERNATIONAL SRL, SC EUROCONSTRUCT TRADING 98' SRL, SC COM-AXA SRL, în baza unui contract de Proiect aprobat  și recepționat la sfarșitul perioadei de garanție, în anul 2017.

Proiectul are prevăzute, pentru locuitorii din zonă, bretele de intrare/ieșire amenajate corespunzător  pe A3 la Moara Vlasiei (km 26+000 – intersecție cu DJ 101), la Snagov (km 31+400 – intersecție cu DC 184) și la Gherghiței (km 43+500 – intersecție cu DC 181).

CNAIR S.A. nu are în derulare nicio investiție pentru un nod rutier pe A3.

Cu stimă,

CNAIR S.A./Biroul Relații Publice

mihaihedes

#214
Aveți idee de ce este nevoie de un nod la Dumbrava pe A10?
Daca chiar nu au ce face cu banii să facă un nod pe A3 la Ciurila cu siguranță ar fi de 1000 de ori mai util.

bbogdan8

O sa fie facut pentru Manastirea de acolo...  O:-)

voicul

Nu este nevoie la Dumbrava de nod, dar cei de la Dumbrava se inteleg bine cu Dumnezeu.
Si asta e minunea ce a determinat acoperirea unor nevoi ... care nu existau.

elphax

stati ca nu am inteles, nod la Dumbrava unde deja e autostrada deschisa ? adica la 6 km de nodul de la Decea?
cine sa il faca ?
si cum zicea cineva mai sus, sunt locuri unde noduri ar fi mai necesare, gen Cugir



Nelu63

Decat sa salveze un oras ca si Cugirul de la moarte economica ( industria constructoare de masini sa mutat la Sebes, iar contractele pentru industria de aparare au fost date orasului Plopeni ) , construim noduri noi pentru manastiri ca sa ne rugam la dumnezeu sa ne ajute ( pentru ca noi ( ei ) suntem prosti sau rau intentionati).  >:( >:( >:(

alecu26

Hai sa nu fim rai...acolo a fost taiat accesul...de aia se face nod. Nu pt manastire. Iar discutia despre nodul de la Cugir...chiar ma intrebam cand o sa renasca.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

voicul

In ce sens a fost taiat accesul la Dumbrava?
Exista acces din DN1.

dr4qul4

Cei de la manastire sa-si faca o aleea pietonala pana la parcare.
Daca se face nodul, care mai e rostul celor 2 bucle de intoarcere?
As intelege daca ar transforma in nod, bucla de intoarcere de la CIC (care oricum e aproape un nod) si care se afla la mai putin de 2 km de manastire.
Dar daca se face si prostia asta de nod, cum ramane cu siguranta circulatiei?  In mai putin de 4 km (Sebest=> Turda) vom avea 4 benzi de iesire: Bucla intoarcere-nod - parcare - iesire CIC. Nu e cam mult?
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

B.Dani

Nu cred ca se doreste nodul respectiv pentru manastire.
Tind sa cred ca pentru nodul de la Dumbrava, presiunile sunt facute pentru fabrica Leier, deoarece sunt multe produse care se comercializeaza de la fabrica de la Unirea, dar sunt produse de fabrica din Ungaria!