News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

igorashu

Nici n-am spus că nu-s prohibitive ca preț. Dar sunt mai fiabile și mai eficiente.
Așa că îmi doresc ca mai mulți producători să miște ceva în direcția asta pentru a scădea costurile la un nivel acceptabil.

PS: scuze celor pe care i-am plictisit cu diatriba mea :)

NGC

#3901
Nu stiu unde sa pun acest raspuns. Poate il muta careva in caz ca nu e bine aici.

http://www.cdep.ro/interpel/2015/r6880A.pdf



ciprebbe

http://www.mapn.ro/cpresa/14818_Mar%C5%9Ful-Cavaleriei:-Drumul-solda%C5%A3ilor-americani--de-la-Mihail-Kog%C4%83lniceanu-la-Cincu

QuoteMarşul Cavaleriei: Drumul soldaţilor americani de la Mihail Kogălniceanu la Cincu


Aproximativ 400 de militari americani din Batalionul 2 al Regimentului 2 Cavalerie al Armatei SUA, cu peste 80 de mijloace tehnice, vor participa, în zilele de 13 şi 14 mai, la "Marşul Cavaleriei", de la Mihail Kogalniceanu (Constanţa) la Cincu (Braşov).

"Marşul Cavaleriei demonstrează legăturile temeinice dintre Statele Unite ale Americii şi România, puterea Alianţei Nord-Atlantice şi importanţa interoperabilităţii militare," consideră reprezentanţii Regimentului 2 Cavalerie, unitate care va participa la Cincu, la exerciţiul ,,Sarmis 15".

Poate ii surprinde cineva dintre noi si vine cu poze ( pe FB deja se gasesc)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


phb2

#3904
à Paul, Ionut, Catalin, Radu, Marius, Florin, Cyprien, Julian, Michael, Alex, Dorum, Bogdan,

Grand bravo et sincères félicitations aux membres fondateurs de l'asociata pro infrastructura pour leur initiative.
Je leur souhaite le plus complet succès dans les démarches qu'ils entreprendront.
Vu la somme des compétences qu'ils réunissent et le dynamisme qui les anime, je ne doute pas que leurs actions contribuent positivement et de façon significative au développement des infrastructures de leur pays.
Qu'ils reçoivent ici l'expression de mes encouragements et de mon amical soutien.

cutter

Un grand merci pour vos mots de soutien!


MHN

phb2, de ma part aussi, grand merci pour l'appréciation et pour votre encouragement.

stangabriel

#3908
http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/Informare%20transport%20agabaritic,%2018.05.2015.pdf

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România SA informează utilizatorii
reţelei de drumuri naţionale că în perioada 18.05.2015 - 25.05.2015 se va efectua un transport
pentru care a fost eliberată autorizaţia specială de transport pe ruta:
DN1: Borș; P.T.F. ÷ Intersecție DN1 - Varianta de ocolire Bihor; DN Varianta Bihor:
Intersecție DN1 - Varianta Bihor ÷ Intersecție Varianta Bihor - DN1; DN1: Intersecție
Varianta Bihor - DN1 ÷ Aleșd ÷ Huedin ÷ Intersecție Autostrada A3 - DN1; A3: Intersecție
Autostrada A3 - DN1 ÷ Intersecție DN1 - Autostrada A3; DN1: Intersecție DN1 -
Autostrada A3 ÷ Aiud ÷ Intersecție Varianta Alba Iulia - DN1; DN Varianta Alba Iulia:
Intersecție Varianta Alba Iulia - DN1 ÷ Intersecție DN1 - Varianta Alba Iulia; DN1:
Intersecție DN1 -Varianta Alba Iulia ÷ Sebeș ÷ A1 Sibiu ÷ DN1 Veștem; DN7: Veștem ÷
Seaca; DN7 Centura Călimănești: Seaca ÷ Intersecție DN7 - DN7 Centura Călimănești;
DN7: Intersecție DN7 - DN7 Centura Călimănești ÷ Râmnicu Vâlcea ÷ Pitești; A1: Pitești ÷
Intersecție A1 - DN Centura București; DN Centura București: Intersecție A1 - DN
Centura București ÷ Intersecție DN5-DN Centura București ÷ Intersecție A2 - DN Centura
București; A2: Intersecție A2 - DN Centura București ÷ Intersecție A2 - DN 21(Drajna) ÷
Intersecție A2 - A4; A4: Intersecție A2 - A4 ÷ Intersecție A4 - DN39; DN39: Intersecție A4 -
DN39 ÷ Constanța.
Convoiul va fi însoţit, conform prevederilor Autorizaţiei Speciale de Transport (AST), de două
vehicule autorizate şi de un echipaj al Poliţiei Rutiere. Transportul se va desfăşura etapizat, cu
întreruperea temporară şi locală a circulaţiei rutiere.



Aveti idee ce ar putea fi?

danutzu_1069

Pare sa fie un transport agabarit de la Bors pana in Constanta (pana la limita orasului Constanta pe DN39, ca pana acolo are "competenta" CNADNR).
Intersecție A4 - DN39; DN39: Intersecție A4 - DN39 ÷ Constanța.

Intersecție A4 - DN39 = asta e giratoriul
DN39: Intersecție A4 - DN39 ÷ Constanța. = se merge pe DN39 de la giratoriu pana la limita oras Constanta.
Mai departe autorizeaza primaria Constanta.

Cam asa se "citeste" autorizatia.

stefanudrea

Am fost de curand la Budapesta si m-am usurat de 10000 de forinti pt ca am parcat pe locurile special amenajate pt masinile electrice. Aveti deci grija pe unde parcati desi e weekend si libertatea e cam maxima atunci.

MRS

Quote from: pasadia on May 18, 2015, 11:53:26 PM
Deci nu numai de Comarnic - Brasov nu mai e nevoie, ci nici de prelungirea A3 spre Bucuresti. Pentru detalii intrati aici, de la minutul 15:20.

Incep sa fiu tot mai mandru de formatorii de opinie specializati in economie si infrastructura. Sunt buni de tot!

Am preluat aici spusele lui @pasadia pentru a dezvolta un pic subiectul.
Imi place Guran, dar aici a fost cu totul pe afara, se pare influentat de Mihai Craciun aka @baiazid
De asemenea, ieri am citit pe blogul lui Buhnici si despre autostrazile din Moldova!!!
Omul e super ok in general, imi plac testele lui si felul in care scrie dar aici a cam gresit (big time)

Un mare minus pentru ambii pe aceste subiecte, din pacate
Rau este ca nu-si fac temele inainte de a expune astfel de subiecte...





A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

icristian

#3912
Salut, am o sugestie pentru topicul "Autostrazi in Romania - Sinteza":
La loturile aflate in constructie mi s-ar parea util sa avem si o informatie care sa arate progresul fizic in procent si data. De ex:
Lotul Lugoj - Deva lot 4:
Stadiul lucrarilor: Lot aflat in executie
Progres: Oct 2014 - 0%, 1 Dec 2014 - 18.3%, 20 Feb 2015 - 23%, 18 mai 2015 - 27.6%

Lotul Lugoj - Deva lot 3:
Progres: Oct 2014 - 0%, 1 Dec 2014 - 3.3%, 20 Feb 2015 - 3.92%, 18 mai 2015 - 12.48%

Lotul Lugoj - Deva lot 2:
Progres: Oct 2014 - 0%, 1 Dec 2014 - 6.46%, 20 Feb 2015 - 6.46%, 18 mai 2015 - 7.45%

Sursa - www.hotnews.ro

Cred ca ar fi util pentru utilizatorii sau vizitatorii care nu au timp sa citeasca forumul in fiecare zi, si ar fi util si pentru cei mai implicati dintre noi deoarece am avea o viziune mai buna asupra progresului in timp si despre activitatea fiecarui constructor.
Stiu ca aceste informatii au fost publicate si pe topicul fiecarei autostrazi, dar este foarte dificil sa le gasesc printre atatea postari.

__dir

@stefanudrea nu existau marcaje pentru masinile electrice? care a fost problema?

vladb

Quote from: icristian on May 19, 2015, 10:40:55 AM
Salut, am o sugestie pentru topicul "Autostrazi in Romania - Sinteza":
La loturile aflate in constructie mi s-ar parea util sa avem si o informatie care sa arate progresul fizic in procent si data. De ex:
Lotul Lugoj - Deva lot 4:
Stadiul lucrarilor: Lot aflat in executie
Progres: Oct 2014 - 0%, 1 Dec 2014 - 18.3%, 20 Feb 2014 - 23%, 18 mai 2014 - 27.6%

Lotul Lugoj - Deva lot 3:
Progres: Oct 2014 - 0%, 1 Dec 2014 - 3.3%, 20 Feb 2014 - 3.92%, 18 mai 2014 - 12.48%

Lotul Lugoj - Deva lot 2:
Progres: Oct 2014 - 0%, 1 Dec 2014 - 6.46%, 20 Feb 2014 - 6.46%, 18 mai 2014 - 7.45%


Banuiesc ca e vorba de 18 mai 2015. Daca da, poti pune un link cu aceasta informatie? Sau poate intervalul de monitorizare era Octombrie 2013 - 18 mai 2014? Ceva nu se leaga. Mersi