News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

ei nu sunt in stare sa incaseze o taxa de pod la Fetesti si vor taxa peste tot?

Sper ca nu au de gand sa construiasca statii de taxare (ca cea de la Fetesti) la fiecare nod. Vorbim de niste sume astronomice (zeci de milioane de euro) aruncate pe geam.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

Tocmai ce se mentiona in articol, se va face altfel de taxare, nu prin porti.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

se face altfel si altadata  :lol:
se va plati prin sms, card si chiar cu bitcoin.   8)

pana nu apare in SEAP nu mai cred toate prostiile.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

radutm

Ca sa mai echilibram un pic balanta, eu am fost dintotdeauna pro-taxarea separata a autostrazilor si raman adeptul ei din mai multe motive. Sunt adept si al taxarii cu bariera din simplul motiv ca statul nu are capacitatea - si nici vointa - sa incaseze toate amenzile. Primariile din toata tara au sute si mii de amenzi, dar n-au instrumentele legale sa le incaseze, asa ca ajung sa se prescrie (si asta la cei cu numere de Romania...ce sa mai vorbim de cei cu numere de franta, bulgaria...). Taxarea electronica ar fi platita doar de "fraieri", pe cand la bariera plateste toata lumea. As vrea sa fim si noi la un alt nivel de civilizatie, dar realitatea e alta...
cont inchis

dr4qul4

s-a cam terminat cu prescrierea si neplata amenzilor.
mai nou fiscul iti pune sechestru pe conturi imediat. iar cam toti isi primesc banii pe card acum, sau au macar o rata de platit! faci un credit la banca, ai cont deschis si imediat ce trebuie sa platesti rata, intai isi trage statul banii si tu ramai cu rata neplatita.
singurii care ar putea pune probleme actualului sistem sunt cei cu masini cu numere straine. Dar si aici nu este prea greu sa te opreasca la granita sa te verifice daca ai amenzi sau chiar in trafic, politia sa aiba posibilitatea sa imobilizeze masina in caz de neplata.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

radutm

#1970
bratul fiscului nu ajunge peste tot, atata timp cat amenzile sunt in ograda primariilor.primariile ar trebui sa execute silit oamenii, dar pana acolo este o ale lunga si intortocheata care trece inevitabil prin politica. plus ca sunt foarte multi oameni care nu mai domiciliaza pe raza acelei localitati si o primarie n-are niciun instrument sa ii gaseasca. apoi exista cetatenti care n-au nimic pe numele lor sau au foarte putine lucruri ce pot fi valorificate. judecatorii nu prea dau ok executarii silite in cazul lor. ce sa mai vorbim de miile de firme infiintate pe termen scurt doar pentru a fi falimentate dupa ce isi incheie misiunea...mai exista si rau-platnici cronici care stiu ca executarea silita peste cativa ani echivaleaza cu un credit in favoarea lor. rovigneta este exemplul cel mai bun. sunt prea multe portite deschise pentru ca un sistem de taxare fara bariera sa fie echitabil fata de bun platnici.
cont inchis

dr4qul4

Nu stiu exact cum ,dar stiu sigur ca ceva s-a schimbat.

Am vazut mai multe cazuri in care poprirea pe conturi s-a facut fara nici un fel de sentinta judecatoreasca.
Stiu pe cineva (din Bucuresti) care nu si-a platit impozitul la masina  si acum la inceput de mai s-a trezit cu banii opriti din banii tocmai depusi pentru plata ratei la banca!
La fel mai stiu pe cineva (domiciliat intr-un orasel din Prahova dar care sta in Bucuresti) care luna trecuta s-a trezit cu banii opriti din salariu, in contul unor amenzi neplatite de cativa ani. Primise somatie de mai multe luni dar imediat ce-i intra salariul se ducea si il scotea pe tot imediat, numai ca pana la urma statul a tras banii la 1 minut dupa ce i-a intrat salariul!

Imi vine greu sa cred ca sunt foarte multe persoane care nu au nici carduri si nici credite la banci, dar au masini si circula pe autostrada cu ele (cunosc cazuri pe la sate, dar aceia ocolesc pana si DN-urile, neavand nici macar rca, sau mai rau).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Ce frumosi sunteti cand comentati unde trebuie. Vai vai, sa nu va deochi. :)
Vedeti ca pentru taxare avem thread dedicat.

Ati vrea sa facem un thread dedicat pentru economics & business stuff? Legate de infrastructura daca se poate sau oricat zona conexa. Vreti?

alin_simeriaveche

si eu urmaresc emisiunea cu Sova. E mortal, am ajuns imun la bazaconile lui. Minte cu nerusinare, manipuleaza, demagogie

ciprebbe

^^ e sfatos rau baiatul asta....el le stie pe toate....el are toate raspunsurile....ei au facut totul...restul spun prostii.
M-am suparat aiurea....am si inchis tv-ul... merg la nani....mama lui de mascarici  de 2 bani
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alin_simeriaveche

#1975
Saracul de el, parca a scăpat din grajd si nu a vazut lumina zilei niciodata. Dar si fizicul il ajută, are corp de atlet  :lol: :rofl: :yikes:


Sova e mort, Gabi abea s-a incalzit

anacronox

De pe tnr

•Dan Şova a fost prostit că dacă vrea să voteze pe listele suplimentare trebuie mai întâi să se înscrie pe listă cu CNP-ul, numărul cardului şi PIN-ul şi o să voteze abia duminica viitoare.


hentz

 :lol: Ce hazliu,l-a prins bine in cadrele astea.
Poate sa joace in locul lui Ma'a Nonu fara probleme!

dr4qul4

Macar ne-a linistit cu taxa. Poate peste 3 ani, si asta daca ar fi in stare sa faca un sistem.
Si cum nu reusesc sa faca un sistm ITS, nu cred ca vor reusi prea curand nimic.

Nu pot intelege de ce se lauda ca "a inceput".  Toti incep, dar uita sa mai si termine.
Si Romstrade a inceput o gramada de lucrari, dar de terminat niciuna.

PS. Nici cu rares bogdan nu mi-e rusine. Se vede ca e de la concurenta.
Din pozele lui Harry s vad progrese in constanta.
Iar sa compari Mamaia cu Albena, doamne fereste. Am fost acolo gratis la 4 stele si nu stiam cum sa mai plec.
Dar probabil de la o anumita varsta cauti linistea.
Nici statiunile turcesti nu sunt cine stie ce, imediat ce iesi pe poarta hotelului parca esti in alta lume.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

sebba

Quote from: alin_simeriaveche on May 28, 2014, 11:33:22 PM
Saracul de el, parca a scăpat din grajd si nu a vazut lumina zilei niciodata. Dar si fizicul il ajută, are corp de atlet  :lol: :rofl: :yikes:

pozele astea-s pe bune sau e vreun expert in fotoshoape care s-a distrat intr-o seara cu sova:lol: :lol: :o
Sailing away! S/Y Haimana