News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Archi

Ca si fapt divers, acum cateva momente am intrat pe profil si am observat ca ieri am implinit 1 anisor de cand sunt inregistrat pe PUM. Mama ce repede trece timpul!

alin_simeriaveche

Quote from: Archi on April 08, 2014, 11:53:02 PM
Ca si fapt divers, acum cateva momente am intrat pe profil si am observat ca ieri am implinit 1 anisor de cand sunt inregistrat pe PUM. Mama ce repede trece timpul!
felicitari si multumim pentru contribuții, ne esti de mare ajutor :baby:

bond

Quote from: Archi on April 08, 2014, 11:53:02 PM
Ca si fapt divers, acum cateva momente am intrat pe profil si am observat ca ieri am implinit 1 anisor de cand sunt inregistrat pe PUM. Mama ce repede trece timpul!
oh, păi la mulți ani: cât mai puțini până "rețeaua" e gata și cât mai mulți cu poze de la întreținere/extindere dup-aia :)

doryan93

#1833
Statul va putea schimba regulile de atribuire a contractelor de achiziţii publice. La începutul lui 2014 in UE au fost adoptate trei noi directive în domediul achiziţiilor publice şi al concesiunilor. Acestea urmează să intre în vigoare în a doua parte a acestei luni, statele membre ale Uniunii Europene având la dispoziţie doi ani pentru a transpune acest pachet în legislaţia naţională.
Printre modificările aduse se numără şi faptul că cea mai avantajoasă ofertă din punct de vedere economic este criteriul principal de atribuire a contractelor de achiziţie publică. Astfel, autorităţile contractante pot să ţină seama de combinaţia între calitatea lucrărilor, produselor sau serviciilor prestate, aspecte de ordin social, de mediu şi cele privind preţul şi costurile pe ciclul de viaţă al respectivelor lucrări, produse sau servicii, statele membre putând să elimine criteriul preţului celui mai scăzut sau să îi limiteze aplicarea.De asemenea, noul pachet conţine o serie de reguli ce urmăresc să faciliteze accesul întreprinderilor mici şi mijlocii (IMM) la procedurile de achiziţii publice.De exemplu, împărţirea contractelor în mai multe loturi separate devine regulă, autoritatea contractantă trebuind să justifice o eventuală decizie de a nu face această împărţire. Mai mult, cu excepţia unor cazuri justificate, autorităţile contractante nu pot impune participanţilor la procedura o cifră minimă de afaceri anuală mai mare decât dublul valorii estimate a contractului.
Noile directive aduc un plus de claritate într-o materie care a creat în practică destul de multă incertitudine – posibilitatea de a amenda contracte încheiate ca urmare a unei proceduri de achiziţie publică sau concesiune, pe durata derulării acestora.

Sursa

dr4qul4

a vedeti cati ofertanti vor aparea. si cate contestatii.

sper sa introduca o taxa de contestatie de 1% din valoarea licitata (returnata in cazul in care contestatia este admisa) ca sa ii descurajeze pe cei care contesta fara motiv.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

savagedanyro

#1836
Se pare ca filmuletele si explicatiile mele de pe forumuri de infrastructura au dat roade :

http://www.tion.ro/copacii-care-incurca-planurile-autoritatilor-vor-fi-mutati-dintr-un-loc-in-altul-cu-un-utilaj-special/1404959

Ma bucura faptul ca aceste informatii ale noastre sunt citite si puse in aplicare !
TIMISOARA 2021 !

grig73

Referitor la videoclip : pe Sturzu il puneam sa filmeze pe aia 6 km nefacuti.Prietenii lui stiu de ce...

ciprebbe

Care Sturzu?.... Deputatul?, Pilotul?, Cantaretul?

Si nu-s prieten de al lui dar mi-a placut subtilitatea.
Si era la un pas sa ajunga ministru.............
Acu cred ca s-au prins toti de ce era bine sa mearga pe cei 6km!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

Lasati-ma cu Sturzu si cu activitatea lui legislativa. Asta ar face toate licitatiile cu ...dedicatie.

Nu va ajunge un ministru cu S ?

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Va rog fara politica pe forum, indiferent de topic! Multumesc.

get

QuoteLight-absorbing glow-in-the-dark road markings have replaced streetlights on a 500m stretch of highway in the Netherlands.

Sunt curios dacă la noi le-ar rașcheta și pe astea să le pună pe căruțe.

dr4qul4

un calculator al puterii militare. la o comparatie cu Ungaria, observam ca suntem net superiori cu exceptia unui singur lucru:
Road Coverage unde noi avem 82.000 km iar ei au 199.000.... Asta la o suprafata si o populatie de 2,3 ori mai mica......
Cu alte cuvinte au de 5,5 ori mai multi km de drumuri pe km2 (sau pe cap de locuitori)



http://www.globalfirepower.com/countries-comparison-detail.asp?form=form&country1=romania&country2=hungary&Submit=Compare+Countries
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ovicor

Ma alatur si eu celor care adreseaza multumiri celor care sacrifica timp si bani spre a ne tine la curent cu evolutiile FIZICE si JURIDICE a infrastructurii rutiere si nu numai ! Chiar daca multi nu postam multumiri, pentru a nu sufoca forumul, sa fie convinsi ca au respectul, condideratia si recunostinta noastra !
Cat priveste pe EUROCOPTER, el este ARTILERIA GREA, parerea mea e ca incursiunile lui sunt necesare atunci cand INFANTERIA , CAVALERIA si ARTILERIA USOARA dau semnale ca INCURSIUNEA acestuia se justifica !
Infanteria = cei ce strabat la pas
Cavaleria = cei ce pozeaza / filmeaza din masini
Artileria usoara = dronele
UN PASTE FERCIT TUTUROR , FAMILIILOR DE ASEMENEA !!!!!!!!!!!!

Ionut

Tare asta cu artileria. :D
Paste Fericit! :cheers: