News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

JohannDB

@"adrian sibiu" ca și tine și eu am susținut ideea asta ""se pot imputernicii DRDP urile cu sarcini din zona de competență teritoriala"" în locul marelui (Gatsby) CNAIR, dar cu amendamentul, expres stipulat într-un text de lege, că planurile, avizele, autorizațiile și altele de acest gen, se fac pentru întregul proiect, obligatoriu, trecându-se peste granițele teritoriale/administarative ale DRDP-ului respectiv !!  Și asta pentru a nu se poate ajunge la ingratele situații de azi în care un DN este super până la limita DRDP-ului respectiv, iar de la următorul e...peisaj lunar !! Șituații mai proaste de acest gen găsești,azi , pe razele de competență ale SDJ-urilor.
  Un mare și existent M.T., cu 4 departamente (rutier, aero, feroviar și naval) și cu DRDP-urile în imediata subordonare, pentru actiivitatea orizontală. Și atât !!
  P.S. Asta mi-aș dori și la "sănătate"; dispariția acestor care de asigurări și utilizarea Direcțiilor Județene de Sănătate Publică la maxima capacitate (luând contact cu spitalele, fortuit, în ultima vreme, mi-a ajuns ce-i și aici și cu ce costuri) !!

bogdymol

Quote from: JohannDB on December 28, 2019, 01:34:12 PMȘi asta pentru a nu se poate ajunge la ingratele situații de azi în care un DN este super până la limita DRDP-ului respectiv, iar de la următorul e...peisaj lunar !! Șituații mai proaste de acest gen găsești,azi , pe razele de competență ale SDJ-urilor.

Ceva de genul asta se mai intampla pe drumurile judetene. De exemplu intre Arad si Timis sunt cateva drumuri judetene care in Timis arata foarte bine, dar in Arad sunt ca in anii '90. E adevarat, incepe si in Arad sa se miste ceva in acest moment, dar cred ca sunt multe exemple din astea prin tara.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

^ Prahova cu Dâmbovița, acum câțiva ani. Ăla cu mașinuța Google s-a oprit și el acolo, speriat. :lol:
Presupun că s-o fi asfaltat între timp.

jalemare

Deci am aflat de la dl. Orban, in sedinta de azi a Guvernului, ce sunt membrii asociatiilor care monitorizeaza infrastructura: căuzași.
Ce sunt căuzașii?! Oameni carora nu le pasa/nu-i intereseaza neaparat  de cauza  :lol: :lol: :lol:
La multi ani!

Ionut

Serios? E pe bune? Exista vreo filmare cu declaratia?

Xenos

Eu am găsit chestia asta:

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23573141-orban-trimite-ministrul-transporturilor-santierele-autostrazilor-intarziate-astia-inteleaga-pleaca-acasa-nu-mai-pupa-nicio-lucrare-romania.htm

Care în sine pare mai degrabă în sensul poziţiilor publice ale API cu privire la Aktor. Stilul aduce niţel a Cuc, e drept.

cristi5

#12381
Io v-am zis ca suntem inca in doctrina Cuc. Atata ca n-o sa mearga Bode pe santier sa rupa contractul, se duce direct Ludo.

Totusi nu gasesc nimic despre "organizatiile care monitorizeaza". Google nu se descurca

gruiarew

A pus Quest pe topicul de A10.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

danutzu_1069

#12383

@jalemare, cauzasii sunt aia care nu urmaresc un interes personal ci o cauza, nu ca "Oameni carora nu le pasa/nu-i intereseaza neaparat  de cauza"...
Mare atentie!!

@gruiarew, mutat intretimp aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=9.msg270964#msg270964

carutasul

Orban a folosit cuvântul în sens pozitiv ( și corect), ba a dat cumva și explicația în aceeași propoziție. E un prim pas, vedem :)

GDPR

Pe bune? Bine ca nu pricinași  :lol:  :lol:  :lol:






Anca_Emanuel

Așa ca opinie generală despre autostrăzi: zici că au fost plătiți să le facă căt mai strămbe. Cănd e vorba să unifice ceva, parcă nu vor. Ce ziceți, în 20 de ani apucăm să vedem un A1 terminat ?

ivladbogdan

Tunelurile de pe Lugoj-Deva, tinand cont in ce tara traim si nu se intrevede nimic bun, dupa parerea mea vor fi gata in aproximativ 15-20 ani.
Cat despre Pitesti-Sibiu complet, sau Cluj-Oradea complet, sunt dispus sa pariem ca ori vom fi foarte batrani cei care avem acum intre 25 si 40 ani, ori nici macar nu le apucam in viata asta.

Cat despre toata tara impanzita de autostrazi, sunt ferm convins ca in momentul in care noi vom fi terminat o retea completa de autostrazi, omenirea ori nu va mai fi cum o percepem noi astazi, ori efectiv vor fi alte metode de transport iar autostrazile vor fi de domeniul trecutului.

Trist dar realist, daca stam sa ne gandim cat dureaza la noi sa construim absolut orice.

carutasul

#12388
Spre delectare:

"Scumpă soră căuzașă,
Binecuvînt soartea ce, prin lucrarea baziliscului cu ochii veninoși care se grozăvește în cabaniță (deie Domnul să-i fie cămașa cea de pe urmă precum Ercul purtat-au și înveninat au fost în ea), m-a trimes să putrezesc de viu acilea, la Ocna Sugrumatului, căci așa, iubită soră, pot cugeta în pace la toate cîte se petrecură de cînd noi, cu alesul domniei tale frate, Manolachi și cu Ioniță Piteșteanul și cu aga Cristache Fălcoianu (ce nu puțin folos ne-a adus pînă l-a prins de grumaji baziliscul) ne-am adunat noi în casele răposatului domniei tale cinstit părinte, aibă-lDomnul în paza sa, ca să urnim zavera, că neamul acesta rob nu mai putea îndura mișeliile și prevaricațiunile Grecului și a năpîr-cilor lui blestemate"

(Mircea Cărtărescu: Levantul)

P.S. Pentru cei ce nu au interes in zona asta, poetul imită stilul autorilor de la '48, când se petrece și acțiunea principală. Am dat citatul pentru sensul cuvântului discutat :)

user201

La mulți ani cu multă sănătate! Un 2020 excelent tuturor!