News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

#12285
Deci ca sa zic asa teapa mare cu BF.
Spre exemplu am gasit mega super extra deal - reducere de 52% pret 89 RON.
Eu prost:
Am luat produsul la pret de 100%. Asta e! Nu mai stiu matematica. Am platit 85 RON.

Ce deal am ratat!

Recomand daca aveti Socar pe langa voi:
https://www.emag.ro/card-combustibil-socar-in-valoare-de-200-ron-valabil-in-reteaua-socar-in-perioada-1-31-decembrie-2019-sp-01/pd/DL7ZYGBBM/?ref=prod_CMP-11585_4973_55871

Si:
https://www.emag.ro/cmp/black-friday-2019/produse-surpriza.php?ref=section_CMP-11585_4973#rent-a-car - care e discount bun

carutasul

tocmai mă gândeam uitându-mă la filmarea pe traseul viitoarei centuri Cluj că dacă am fi avut filmări din astea la Bacău sau la Slatina înainte de a începe SF-ul poate nu am mai fi avut proiecte care trec prin zone cu case sau fabrici nou construite, că le-o fi greu proiectanților să se deplaseze la fața locului dar poate la un film din ăsta se uită totuși :)

JohannDB

Citat::că le-o fi greu proiectanților să se deplaseze la fața locului ................... Nu te mira; am avut un "proiectant" autorizat, care nu știa că la interscția dinainte de Golenți a DN56A (Severin-Maglavit-Calafat) cu DN56 (Craiova-Calafat) a apărut de trei luni încoace un rahat de giratoriu, care pentru unele caracteristici pune problema blocajului în giratoriu al trenului rutier..... I-aș da cu capul de giratoriu pe toți "deștepții" care proiectează aceste gropi/cocoașe de îngropat banii în ele...................

Io

^ +1
De unde dracu a aparut moda asta cu giratorii inalte de citiva metri? Bun, pot intelege ca exista zevzeci care ar incerca sa incalece un giratoriu "normal", dar pentru astia ar fi suficienta o movila de jumate de metru inaltime.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

JohannDB

.....a aparut moda asta cu giratorii inalte de citiva metri?  Pentru că cei ce proiectează la noi n-au auzit/văzut girații plate (de joasă înălțime) sau cu șliț/tăietură pe mijloc (pe direcția principală/de interes major) sau cu sferturi tăiate/lipsă........ Un exemplu de la polonezi, de pe al lor S3, aproape de ieșirea spre orașul Glogow:



Powered by API/PUM imgur uploader


Earthchild

O masina care, dupa parerea proprietarului, face cat trei.  8)


rota

Milioane de euro către o firmă de publicitate care vinde beton și alte contracte dubioase din bugetul Capitalei

O firmă de publicitate specializată în clipuri video și organizare de conferințe a fost aleasă de municipalitate să livreze ciment și oțel beton pentru marile proiecte de infrastructură ale Capitalei. Trustul de Clădiri Metropolitane se ocupă, între altele, de lucrările pentru supralărgirea Bulevardului Ghencea și de construirea Pasajului Doamna Ghica, iar Compania Municipală de Străzi Poduri și Pasaje se ocupă de consolidarea podului Străulești și a podului Grant.

Recorder.ro
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

NGC

@Vrabiute: Mount Fuji ;)

ovicor

Un apel civic, nu unul politic: aleg nu doar cei ce se prezinta la urne, ci si cei care aleg sa stea acasa. Tu cu cine alegi sa stai acasa?!?!

dr4qul4

Prefer sa stau acasa decat sa ma murdaresc de rahat la votul de azi.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

Pun aici deocamdata, @Ionut poate muta unde ii este locul....
Articolul pare credibil, are o poza cu documentul mentionat.



Document EXCLUSIV! Autostrada Timișoara-Lugoj se oprește la DNA

Z.P. | 2019-11-22 11:17

Pe biroul ministrului Transporturilor, Lucian Bode, se află un document exploziv de la Direcția Națională Anticorupție. În urmă cu patru zile, în Ministerul Transporturilor a aterizat o adresă de la DNA Secția de Combatere a Corupției-document adresat Autorității de Management pentru Programul Operațional Sectorial ,,Transport" (AM POST).

Din documentul intrat în posesia ziarului Puterea, reiese că procurorii DNA instrumentează un dosar penal în care se efectuează cercetări cu privire la săvârșirea infracțiunilor de abuz în serviciu, tentativă de obținere pe nedrept de fonduri din bugetul general al Uniunii Europene, obținere ilegală de fonduri care a produs consecințe deosebit de grave și efectuare de lucrări neautorizate în zona drumului public, fapte penale prevăzute de lege, privind derularea unor contracte pentru construcția autostrăzii Timișoara-Lugoj și a variantei de ocolire a orașului Timișoara la standard de autostradă.
Procurorii DNA au cerut situația detaliată a sumelor de bani plătite de CNADNR, în prezent Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), pentru cele două proiecte, ca urmare a cheltuielilor efectuate și solicitate spre rambursare.
,,Nimeni nu știe nimic, sunt verificate plățile făcute de minister la solicitarea CNADNR, în prezent CNAIR", ne-au declarant surse guvernamentale.
Valoarea totala a proiectului, constructia autostrazii Timișoara - Lugoj și a variantei de ocolire a orașului Timișoara la standard de autostradă, este de 1,3 miliarde de lei, contribuția Comisiei Europene prin Fondul de Coeziune, fiind de aproape 900 milioane de euro.
Proiectul a inclus construcția a 26,625 km de autostradă și a unei noi variante de ocolire a orașului Timișoara, în lungime de 9,5 km, construcția a 13 poduri și pasaje ale autostrăzii si a 18 pasaje peste autostrada, construcția a 2 noduri rutiere, a unui spațiu de odihnă și a 2 spații de servicii.


 Aparut in Puterea / Ultima modificare in data de: 2019-11-23
"
https://www.puterea.ro/dezvaluiri/document-exclusiv-autostrada-timisoara-lugoj-se-opreste-la-dna-186712.html




alecu26

Asta e lotul lui UMB?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

pasadia

Da. Mă rog, e lotul UMB, cel scurt dintre Izvin și Giarmata, plus lotul TS, cel dintre Izvin și capătul ăla de autostrada ce a stat nefolosit câțiva ani.

Amândouă erau incluse in acea formula de proiect.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

gruiarew

N-au trecut "dăcât" patru ani și ceva 😀
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis