News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ghrt

Activitatea per total a scăzut dramatic faţă de acum câţiva ani, şi "temperatura" o dată cu ea. În plus, acum se conştientizează mult mai bine toate aceste probleme şi chichiţe care fac ca edificarea câtorva (zeci de) km de drum să fie o muncă lungă şi lentă, şi nici nu există o rezolvare simplă, cauzele fiind sistemice.
Cont (aproape) inactiv.

rota

Eu am o nedumerire..se lauda Serbanescu ca o sa amendeze Aktor pt intarzierile de pe lotul 3. Ar putea sa le dea penalizare pt intarziere? poate se mobilizeaza tura asta..
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

perfidus

Ala care insista cu amenzile nu mai e ministru.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Harry

Pun aici ca nu stiu unde :-?? Primaria Viseul de Sus a lansat licitatia pentru 10 autobuze hibrid

ovicor

     La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi si un cadou:
     Trei prieteni, trei vecini: Vasile, Grigore si Ion. In fiecare dimineata ei pleaca la lucru, sotiile se intalnesc la o cafea. In prima dimineata vine sotia lui Vasile:
   -Asta-noapte am vrut sa fac ceva. Bag mana la Vasile in izmene, bilele reci. Am renuntat!
     A doua dimineata vine sotia lui Grigore:
   -Asta-noapte am vrut sa fac ceva. Bag mana la Grigore in izmene, bilele reci. Am renuntat!
     A treia dimineata vine sotia lui Ion, cu contuzii pe toata fata:
   -Asta noapte am vrut sa fac ceva!
   -Si?!?
   -Bag mana la Ion in izmene!
   -Si?!?
   -Bilele fierbinti!
   -Si?!?
   -Ii zic: Ma, Ioane, tu n-ai bilele reci precum Vasile si Grigore?!?...

NGC

Deocamdata scriu doar aici in parcare.

Presupun ca ati baut sampania aia despre care v-am scris in Noiembrie si/sau Decembrie 2018, nu? :D

Bine ati facut! :p

Din pacate cu "desteptii" si "foarte capabilii" astia de la CNAIR lucrurile iau de multe ori intorsaturi ciudate.

In urmatoarele 3 saptamani ar trebui sa avem cateva evenimente despre care va voi informa pe masura ce apar la orizont. Stay tuned! ;)

TibiV

Din pacate, vad ca dupa ani de forum-izare incepe sa ne vina mintea la cap...

Suntem exact ca in bancul cu discutia dintre un optimist si un pesimist...

OPTIMISTUL: Bai, in cativa ani o sa ajunem sa cersim !...
PESIMISTUL: Haaa.... De la cine?!?!....



Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Scrie in articol pe undeva API? NU scrie. Pai uite ce a iesit  :lol:

"Situația este cu atât mai critică cu cât în acest an vor fi primite de la constructori primele facturi în cazul unor lucrări importante, precum loturile 1 și 5 din autostrada Sibiu-Pitești, podul de peste Dunăre de la Brăila, sau noi loturi din autostrăzile Sebeș-Turda și Târgu Mureș - Sighișoara."

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/bugetul-infrastructurii-in-2019-cat-de-reala-e-cresterea-de-549-pretinsa-de-guvern-1075137

Ionut

Of. Nu stiu de ce nu se informeaza puțin. Macar sa ma sune 5 minute să le explic.

danutzu_1069

#11529
Las' ca Adevarul o zice bine...
https://m.adevarul.ro/economie/investitii/asociatia-proinfrastructura-minciuni-sfruntate-finalizeaza-an-loturi-dina10-a3-guvernul-nu-alocat-destui-bani-buget-1_5c5489aedf52022f7542f72a/index.html?source=biziday

Asociaţia Pro Infrastructură: ,,Minciuni sfruntate" că se finalizează în acest an loturi din A10 şi A3. Guvernul nu a alocat destui bani în buget 

1 Feb 2019 20:03:53

Autor: Elena Deacu  

Asociaţia Pro Infrastructură atrage atenţia că Guvernul nu a alocat, în proiectul de buget pe anul 2019, destui bani pentru finalizarea loturilor 1 şi 2 ale Autostrăzii A10 Sebeş-Turda şi a tronsoanelor Câmpia Turzii-Cheţani şi Cheţani-Iernut, parte din Autostrada A3.

Reprezentanţii Asociaţiei îl acuză astfel de ,,minciuni sfruntate" pe Narcis Neaga, directorul general al Companiei pentru Autostrăzi, care spune că în acest an vor fi finalizate lucrările menţionate.

,,Miercuri, 30.01.2019, la întâlnirea Comitetului de Monitorizare al POIM (un cadru oficial, de faţă cu reprezentanţi ai Comisiei Europene), Directorul General CNAIR Narcis Neaga a declarat cu o seninătate dezarmantă că în 2019 se vor finaliza inclusiv loturile 1 şi 2 ale Autostrăzii A10 Sebeş-Turda şi tronsoanele Câmpia Turzii-Cheţani şi Cheţani-Iernut, parte din Autostrada A3. Sunt doar minciuni sfruntate contrazise vehement nu doar de bunul simţ, de stadiul actual al proiectelor, avansul din anii precedenţi, birocraţia nerezolvată sau problemele financiare şi de mobilizare ale unor constructori, ci şi de Legea bugetului de stat pe 2019", acuză Asociaţia Pro Infrastructură.

Potrivit reprezentanţilor Asociaţiei, folosind rapoartele CNAIR şi cifrele bugetului propus ieri, vedem că pe Autostrada A3 Câmpia Turzii-Cheţani-Iernut avem nevoie de 462 milioane lei (TVA inclusă) pentru a ajunge la 100% din ambele contracte. Suma alocată de Guvern? Doar 164,4 milioane (35,6%) prevăzute pe toată Autostrada Transilvania, între Târgu Mureş şi Borş.

Realitatea cruntă din teren? Segmentul din A3 dintre Câmpia Turzii şi Cheţani (Straco) a ajuns la doar 19% stadiu fizic, avansul din 2018 fiind de aproximativ 13%. Din cele 4 proiecte promise de şeful CNAIR, doar tronsonul Cheţani-Iernut (Astaldi) are şanse teoretice de finalizare în 2019: este acum la 58%, iar anul trecut a avut un progres consistent de 39 de procente, mai spun reprezentanţii.

Similar, pe Autostrada A10 Sebeş-Alba Iulia-Aiud ne trebuie 660 milioane lei (cu TVA) pentru lucrările rămase de executat (şi plătit) din cele două contracte. Alocarea? Doar 160 milioane lei (24,2%). Lotul 1 din A10 (Pizzarotti) este la un stadiu fizic de 61%, iar în 2018 a avut un progres de 20%. Sectorul vecin (Aktor) este la 49% şi, în tot anul trecut, şantierul ,,a înaintat" cu doar 5 procente.

,,Aşa cum am spus şi în 08.01.2019, scenariul realist ne indică 43,28 km noi de autostradă în acest an, iar cel foarte optimist 69,18 km. Restul sunt doar promisiuni pentru naivi, dezinformări grosolane şi minciuni gogonate", conchide Asociaţia Pro Infrastructură.

TibiV

Ionut,
pentru colegii mai tineri ar trebui sa muti undeva intr-un topic separat postarea aia cu "colectia de optimism" prin care treceam cu totii in urma cu vreo 4 ani...

Quote from: SeikonDS on February 03, 2019, 04:49:31 PM
Eu sper ca in 2020 sa termine Straco treaba...

@SeikonDS
Fara indoiala ca vor termina, cu ajutorul "angajatilor" mentionati de alexandruduma tot pe topicul A3...
Sunt singurii care ar putea face ceva...
(ala cu "fulgere de electrificare" am vazut intr-un film ca poate roti Pamantul invers, deci da timpul inapoi...)
;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

marinul

#11531
Merita vazut reportajul


TibiV

Jos palaria in fata primarului Bolojan.
Pacat ca nu il putem clona. Macar de vreo 50 de ori...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Quote from: gilutzu on February 06, 2019, 11:11:30 PM
http://www.turnulsfatului.ro/2019/02/06/daca-la-bucuresti-lucrurile-se-misca-extrem-de-incet-ce-fac-sibienii-pentru-autostrada-sibiu-pitesti-au-aparut-primele-probleme-locale/

"Nu avem o coborâre de la drumul Sadului  și cetățenii din Sadu vor fi nemulțuimiți, pentru că în loc să urce pe autostradă, o să tranziteze Tălmaciu până unde o să aibă o urcare, una la Boița, din ce am înțeles și nu știu dacă se va mai face cea de la intersecția cu Bradu", a declarat pentru Turnul Sfatului, Nicolae Petru Basarabă, primarul orașului Tălmaciu."

Deci problema principala a primarului din Tălmaciu nu este lipsa iesirii spre Tălmaciu, ci lipsa aceleasi iesiri dar spre Sadu.
Deci asa bine a organizat totul incat Tălmaciu nu mai are nici o problema si acum se poate uita in curtea altora!

Stau sa ma gandesc ce isi imagineaza unii despre autostrazi?!
Oare asa:
La fel am auzit si eu ca pe iesirea aia veneau cainii aia smecheri cu cate 3 covrigi in coada, special ca sa mearga la Sadu ... da acu nu mai vin neam!
Cei 2300 de locuitori ai comunei Sadu SIGUR ar fi blocat intarea si iesirea pe A1 cu cele 100.000 de mii de masini autonome pe care le are (fiecare) in proprietate si care mai vine cateva zeci pe zi, special la ei.  :(

gruiarew

Au și ăștia de la Turnul Sfatului niște articole de te doare capul. Chiar dacă a zis omul ăla o prostie nu dai cu ea direct în ziar. Cine știe ce-o fi zis și ce s-a înțeles.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis