News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

DELICIOS DIALOGUL DE PE PAUZA. Asta poate fi distribuit mai departe in presa. E bine sa salvati clipul asta asa integral inainte sa dispara.

:cheers: :cheers: :cheers:

Quest

#10531
Da, am tot asteptat inregistrarea. Interesanta editie, nu stiu daca inregistrarea de studio pusa pe Youtube este ok... Nici moderatorul nu stia ca microfoanele au ramas deschise si pe durata pauzelor publicitare.
Ionut a avut interventii pertinente, dar si Serbanescu a punctat cu acea prevedere FIDIC, prin care un claim la adresa constructorului, legat de o problema constatata la momentul realizarii terasamentului, poate fi discutata doar la momentul receptiei, cind soseaua e gata, cu asfalt pe ea, cu parapeti. Daca lucrurile asa stau, atunci nici nu ma mir de o alta remarca a sa, anume ca contractul FIDIC nu se foloseste niciunde in UE...
Iar prevederea mult-hulitului Ord 600 care printre altele prevede ca judecarea claimurilor sa se faca in instantele nationale si nu pe la Curtea de Arbitraj International de la Paris, mi se pare de bun-simt, in avantajul Romaniei. Nu sariti pe mine, n-am spus ca Compania e sfinta.
Common sense will get you far !

adiarc

nu  vad ce companie internațională si-ar pune prea multa incredere in instantele naționale,intr-o perioada cu un asalt continuu asupra justitiei de la cele mai "mici" instante pana la cele mai "constituționale " .....

eu nu as paria un ban sau un eurocent pe un santier unde toate drepturile sunt la beneficiar iar eventualele diferende in instanta se fac in locuri care se doresc mutilate si subordonate politic
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Quest

Faptul ca contractele FIDIC nu sint (sau au ajuns sa nu fie) folosite niciunde in UE, spune multe despre cit de debalansate in favoarea Constructorului si in dauna Beneficiarului sint drepturile celor 2 parti. Serbanescu exact asta a punctat legat de FIDIC, ca da mult prea multe drepturi Constructorului.
Common sense will get you far !

Ionut

#10534
Si tu chiar il crezi pe Serbanescu?! Uneori raman uimit cat de credul esti si cat de putine intelegi, chiar daca esti foarte vechi pe forum si, din ce-mi pot da seama, te duce totusi capul. Dar unele chestii pur si simplu iti scapa in mod flagrant. Nu zic sa il crezi pe Ciurea, dar ia omule Google-ul si da-i un search si informeaza-te singur.

De exemplu vezi asta: Are FIDIC contracts used commonly in your jurisdiction for international projects? Si vezi tabelul ala, in overview, si da click pe fiecare tara pentru detalii.

De exemplu la DANEMARCA: Danish standard contracts are used in certain international projects, but there is a clear trend in favour of using the International Federation of Consulting Engineers (FIDIC) red, yellow and silver books. Other international standard forms (such as NEC) are very rarely used.

Sau poate nu iti place Danemarca. Poate vrei FRANTA: Parties to international projects usually refer to standard forms of contracts provided by the International Federation of Consulting Engineers (Fédération Internationale des Ingénieurs-Conseils) (FIDIC). In practice, the most commonly used FIDIC contracts are the Red Book (construction works), the Yellow Book (design-build) and the Silver Book (engineering, procurement and construction /turnkey contracts). A revision of the FIDIC templates has been announced and is due to be released in 2017.

Sau nici Franta nu iti place. Poate vrei UK (Anglia si Tara Galilor): Construction contracts for international projects tend to be based on similar forms to those relating to local projects, particularly FIDIC (see above, Local projects). The use of NEC-based forms of contract in international projects is also increasingly popular.

Nu te-ai convins? Mai vezi si BELGIA: FIDIC forms are often used for international contracts.

Desi nu este trecuta acolo, Polonia foloseste FIDIC (din cate stiu eu, sper sa nu ma insel). Bulgaria, la fel.

Deci sa fie Romania singura din UE care folosea/foloseste FIDIC?! Bai frate, chiar asa?!?!?! Chiar in halul asta de usor accepti minciuni?!

Este o GOGOMĂNIE EXECRABILĂ atitudinea lui Serbanescu legata de FIDIC, cum ca aceste contracte, rafinate de ZECI de ani, ar fi asa o maculatura ieftina. SI VOI IL CREDETI FARA SA CERCETATI!

OMG!!!!!!!

adiarc

ceea ce spune el este in aceeasi nota a manipulărilor securiste practicate de ceva ani......o deturnare a atentiei de la adevaratele probleme.....

problemele adevarate nu sunt cele enumerate de serbanescu ... acelea sunt doar fumigene....

1.cnair - e cea mai mare problema,cea mai mare frana....stim cu toti ca toate problemele de la evaluări si pana la finalizare licitatii si construire AU CA PRINCIPALA CAUZĂ PROASTA PREGATIRE A PROIECTELOR DE CATRE O COMPANIE PROFUND INCOMPETENTA SI SUBORDONATA UNOR ALTI INCOMPETENȚI SI HOTI ( politicieni )

mai sunt altele cum ar fii birocratia sau sumele ridicole investite,dar n-are rost sa le aprofundam pana nu rezolvam frana nr 1 - cnair

PS - acum cu fondul suveran,da-i dracu de bani europeni ( aici trebuie transparenta si corectitudine in cheltuire ) si da-i cu miliarde cheltuite dupa bunul plac
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Quest

Quote from: Ionut on June 06, 2018, 08:00:07 PM
(...)

Este o GOGOMĂNIE EXECRABILĂ atitudinea lui Serbanescu legata de FIDIC, cum ca aceste contracte, rafinate de ZECI de ani, ar fi asa o maculatura ieftina. SI VOI IL CREDETI FARA SA CERCETATI!

OMG!!!!!!!

Ok. Eu n-am o problema. L-am ascultat pe el si n-am auzit din partea oponentului sau sa enumere toate aceste tari care folosesc FIDIC in citeva variante posibile. Daca lucrurile erau aranjate logistic, careva dintre noi de pe PUM iti puteam trimite in timp real pe telefon/tableta aceasta lista de tari care il folosesc, ca sa-i fi demolat lui Serbanescu afirmatia (se vede in filmare gestul generos a lehamite, care i-a insotit afirmatia legata de FIDIC). Am fi avut 1h30m cit a durat emisiunea, destul timp cit sa te tot alimentam cu informatii relevante care poate nu pot fi tinute minte pe de rost.
Common sense will get you far !

GDPR

Serbanescu e de o gogomanie de-a dreptul amuzanta. Oare de ce investitorii privati ce activeaza in Romania folosesc de foarte multe ori contractele de tip FIDIC? Evident ca maiestria sta in intocmirea Conditiilor Particulare.  :)

horyatm

Quote from: nabucodonosor19 on June 06, 2018, 09:35:00 AM
Merci NGC, asteptam vesti calde :)

scuze de OFF Topic, dar sper că după ce practic ai fost "îndepărtat" de pe Forum RATT nu vei începe și aici cu același soi de comentarii răutăcioase. Știm că, citez, "te doare în 14 de transportul în comun", dar sunt sigur că toți putem să avem opinii contrare într-un mediu civilizat și cenzurat. Îți urez un cădluros "Bun venit" și să sperăm că nu o să fie probleme.

De pe Forum RATT (sau STPT). Să știe și moderatorii de aici despre cine e vorba.

Quote
Utilizatorii Andu si nabucodonosor19 vor primi avertisment pentru postari provocatoare si continutul le va fi urmarit, ca la recidiva sa se ia masuri. (nu putem banna "cu una, cu doua" useri care au avut contributii dar "posteaza in zile mai proaste" sa zic asa...)
__________

Astfel aduc aminte ca, totusi este un forum de discutii, si utilizatorii pot sa isi exprime orice opinie cu privire la subiectul discutat, iar daca exista si contra opinii sa nu se creeze un conflict, si sa nu incercati sa schimbati opinia altuia ca veti reusii doar sa "puneti paie pe foc", iar daca utilizatorul continua cu "ezitariile" sa contactati echipa de moderare/ administrare.

AdrianB1

Quote from: ciprebbe on June 07, 2018, 08:12:09 AM
Probabil ne punem pe facut o cheta luat un laptop serios pentru procesare video si un soft profi licentiat  pentru montaj.
Pui problema gresit din start, un desktop ar fi de vreo cateva ori mai ieftin pentru aceeasi performanta pentru simplul fapt ca orice laptop e limitat de posibilitatile de disipare termica, pe langa alti factori de cost.

alexandruduma

#10540
^
Ce folositi pentru editare? Ati incercat https://www.blackmagicdesign.com/uk/products/davinciresolve/ ? E gratis (bine, o masa de montaj e 25k EUR) si e super profi.

ovicor

Edificator dialogul pe durata pauzei publicitare. Mi-a placut remarca ta, Ionut, ca te intrebi in ce masura replicile lui Serbanescu sunt rezultatul faptului ca e mincinos sau incompetent. Nu pot cita exact, dar, te asigur, lui nu i-au cazut bine aceste cuvinte. Noua, insa, DA !!!

voicul

Irelevant ce a facut Simona Halep - "ca cand" ai titluri de genul asta:

"Simona Halep a avut o galerie de vis în finala din semifinale disputată împotriva jucătoarei iberice Garbina Muguruza"

Final din seminfinale!

Deci asa sunt gata 100% din autostrazi pe cand e procentul actual de finalizare!

Katana_ro

Quote from: ciprebbe on June 06, 2018, 08:24:11 PM

ca sa nu uitati :)

Donatii pt:

Asociația Pro Infrastructură
IBAN RON: RO 76 INGB 0000 9999 0501 0272
IBAN EUR: RO 16 INGB 0000 9999 0502 5999
Cod BIC: INGB
Cod SWIFT: INGBROBU
ING Bank Cluj-Napoca

Sorry, nu am mai intrat de mult pe site, dar s-ar putea pune asta undeva sticky si usor de gasit? Am cautat de mult contul unde sa trimitem donatii.
Apropos, cam cat se considera o suma rezonabila de la persoane private?  :D

Ionut

Aveti intotdeauna conturile, la indemana, pe proinfrastructura.ro.
Multumim! :cheers:

(Orice suma e rezonabila, fiecare cat vrea si cat poate.)