News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

TibiV

Quote from: perfidus on May 25, 2018, 02:53:34 PM
Stiti bancul acela cu intrebarea ce inseamna 1000 de avocati pe fundul marii, nu?

Hai sa inventam un banc mai bun:
"Ce inseamna 1000 de CNAIR-isti pe fundul marii ?..."
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Numar nelimitat de km de autostrada pentru RO?

cristi5

#10472
Quote from: tom_sawyer on May 25, 2018, 04:03:10 PM
Pana la urma la ce va asteptati de la un purtator de cuvant? Sa spuna pe sleau ca sunt incompetenti in companie?

Sa fie purtator de cuvant, nu manipulator.

Putea sa spuna cum a zis ministrul, e greu cu acest regulament, nu putem deschide.

El in schimb a bagat din top cu gresia din baie, si acum trebuie s-o dea la intors. Un purtator de cuvant nu e creativ. Vorbeste de fapte, nu metafore, teorii...

Cum ti se pare teroria (preluata deschis de la comunisti) cu "3000 km de autostrada sunt necesari doar pt o tara de 60 milioane locuitori"? Care program CNAIR prevede o astfel de abordare? Asta e manipulare clara. Conform acestui rationament Ungaria are vreo 30 milioane de locuitori... Asta nu e atitudine de purtator de cuvant.

Insista pana-n panzele albe ca pasajul de la Domnesti are finantare, cand scrie clar ca are zero. Cat de greu ar fi sa zica: da, nu e nimic alocat anul asta dar se fac mici lucrari (demolari) si mai vedem cum e la rectificare. Sau poate vrea constructorul sa lucreze pe banii lui, stiind ca poate il platim la anul dat fiind ca putem deconta de la EU.

A fost parte din cea mai nationalista si anti-constructor conducere a CNAIR, si aia probabil ii cereau sa manipuleze, pentru ca totul era un joc de imagine, in lipsa autostrazilor deschise.

Si mai am o banuiala: cred ca a aranjat cu fostii colegi de la Antena 3 faimosul film al vizitei inopinate a lui Cuc cand tipa la Salini ca nu stiu sa faca santuri. Youtube zice ca filmul (filmat si editat profesional, mai putin ultima scena) e detinut de A3. Din nou, acrobatii de imagine in loc sa faca ceva concret.

TibiV

Quote from: cristi5 on May 25, 2018, 08:44:23 PM
Cum ti se pare teroria (preluata deschis de la comunisti) cu "3000 km de autostrada sunt necesari doar pt o tara de 60 milioane locuitori"? Care program CNAIR prevede o astfel de abordare? Asta e manipulare clara. Conform acestui rationament Ungaria are vreo 30 milioane de locuitori...
Hmmm...
Doua observatii conform urmatoarei poze...
1. Europa civilazata se termina la granita de vest a Romaniei. Dar Belarus pare mai aproape de UE decat Romania...
2. Ungaria are o populatie de cel putin 3 ori mai mare decat Romania. Daca luam de bune afirmatiile domnului Serbanescu.


NU este Photoshop...
Puteti vedea si voi acelasi lucru aici: https://www.google.ro/maps/@47.814602,11.4808604,1735883m/data=!3m1!1e3!5m2!1e1!1e4?hl=ro
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

#10474
Quote from: AlexAllex on May 25, 2018, 06:16:04 AM
https://www.digi24.ro/emisiuni/impartial/impartial-24-mai-22-30-935598 - de la 40:30


Vreau sa va atrag atentia asupra minutelor 31-40, un nene de la cercetari demografice vorbeste despre depopulare.

Scaderea naturala a populatiei pe 2016 si 2017: in fiecare an 260k decedati, 190k nascuti, rezulta 70k pe an.

La acestia se adauga o estimare a INS a emigrarilor, care in 2016 sunt 75k. Probabil pe 2017 a crescut, din motive politice, dar nu sunt inca date INS.

Am scris si pe topicul de siguranta rutiera: toate statisticile de siguranta rutiera ar trebui sa se raporteze la cifrele de scadere a populatiei. Politia se lauda cu scaderea numarului total de accidente si victime, fara niciun fel de normalizare.

lupu.irimie

#10475
January 04, 2017, 02:42:08 PM
Concluzia mea, dupa ce sa discutat aici si in parlament!?
Una simpla, dar care da fiori reci pe sira spinari! Deja-vu partea de autostrazi si infrastructura in fosta guvernare PSD-ista!
"Adicatelea cum vine, este ca cam asa":
Unde sau alocat bani pt 2017 (nu am idee daca exista ori nu aceasta alocare de fonduri) se va lucra pana se termina banutii. Dupa care -STOP JOC! - Asa sa intamplat
Si incepand cu 2018, o sa vedem de-a SF-uri (nu pelicule de la Hollywood, alea or sa para realistice pe langa ce vor turna baietii destepti de la carma tari!) si propuneri si promisiuni, de nu o sa mai avem unde le pune. Bani de la UE alocati pentru infrastructura se vor pierde ( pai acolo nu au cum baga degetelele, asa ca nu este interes) si anul 2020 o sa ne gaseasca cu cifra de circa 1000kilometri de autostrazi.
De PiSi sa uitati, de CoBra - identic ( fac pariu ca iarasi or sa vedem aberatia PPP??) - Se intampla
Moldova va ramane cu ce are ( adicatelea zero kilometri de autostrazi), Oltenia la fel; - CORECT
Si uite asa, datorita supe-mega-infrastructuri create de noul guvern, Renault si Ford se vor retrage din Romania suparati ca nu pot vinde atatea masini, cat pot duce ( ma refer la aprovizionarea cu piese, si scoaterea produsului finit) mareata noastra infrastructura. - Sper ca macar asta sa nu se indeplineasca
A-si vrea sa fie un pamflet, o gluma, dar nu cred!

P.S. Saptamana viitoare trebuie sa ajung in tara - cu autotren! Deja am noaptea insomnii si cosmaruri!!

Postare din 04.01.2017
Pana la ora actuala, se pare ca nu m-am inselat cu absolut nimc. De groaza de-a dreptul!
"Only the shadows know"  - daca, si cand o sa avem infrastructura!

danutzu_1069

^^
"Mă-ta are cratimă! " cum eea o melodie...mai pe vremuri....

Ionut

In seara asta de la ora 21:00 voi participa, alaturi de colegii de suferinta de la Impreuna pentru A8 si Moldova vrea autostrada, la Jocuri de putere, Rares Bogdan, Realitatea TV. Vom vorbi despre A8, A7, mars, dar se pare ca si despre pasajele din Bucuresti. Am pus pe acest thread anuntul ca sa nu poluam thread-urile A8, A7. Probabil se va discuta si despre PPP si despre subiecte conexe. Vom vedea.

O sa fim multi oameni. In total 5 (2 de la A8, 2 de la A7 si cu mine), plus e posibil sa fie si alti invitati... nu stiu. Sa vad cat timp si spatiu voi avea sa ma desfasor. Cred ca va fi interesant. Sa va uitati. :)

cristi5

#10478
Se discuta pe "siguranta circulatiei" de cresterea nr de vehicule si a traficului. Nu stiu daca avem topic mai potrivit, dar in ce priveste viitorul traficului din Romania, eu cred ca
- apare un fenomen de oboseala, lumea se satura de condus. Ai dat o caruta de bani pe masina dar asta nu inseamna ca trebuie sa o iei cu tine peste tot. In orasele mari din Suedia sunt mii de oameni care si-ar permite 3-4 masini dar daca nu au copii, nu au niciuna, inchiriaza cand si unde au nevoie

- tendintele moderne nesustenabile (low-cost airlines) si sustenabile (modernizare CF, car pooling, uber, vehicle-on-demand, car2go, autonome etc) duc la scaderea traficului rutier. Chiar si microbuzele pacatoase 8+1...

Cu alte cuvinte poate Romania construieste autostrazi cam pe final de epoca a automobilului propulsat termic si condus manual.... Daca peste 20-30 de ani 80% din vehicule vor fi autonome on demand si vor merge in pluton cu 120, poate nu e nevoie de autostrazi cu 2 benzi pe sens si banda de urgenta... Multi cercetatori vorbesc de drumuri unde vehiculele conduse manual vor fi interzise (asa cum acum sunt interzise cele cu tractiune animala)

Atentie, cu autonome si uber intervine si de-skilling. Lumea nu va mai sti sa conduca in siguranta 8 ore si sa rezolve orice situatie de trafic. Se vede asta la piloti/aviatie, unde multe companii au interzis aterizarea automata (daca nu e ceata de ex) desi e posibila, pentru a nu lasa pilotii sa-si piarda indemanarea.

voicul

Ai perfecta dreptate. Chiar asa o sa intample.
Oamenii sunt comozi in general si o sa renunte la masina personala, daca au altenative viabile.
Mai mult: alternativele sunt mai ieftine SI o sa devina si mai ieftine.

Europiu

Pentru cei care, din varii motive, nu pot recepționa emisiunea la TV: Realitatea are și un live-feed.

Mult succes tuturor!
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Ionut

Probabil se va si inregistra si apoi se va pune online. Dar na, cel mai interesant e sa vezi live. :)

dumbravaandrei

Antena 3 dar de partea cealalta a gardului.... Nasol moment si nasoala circumstanta pentru Ionut...
Atat am de zis.

TibiV

Da, Antena 3 il salveaza pe Ilie Nastase care nu era beat, era doar ... nu stiu... Bine dispus ?....

Rares Bogdan face insa spectacol, si promite sa deschida larg portile puscariilor pentru multi dintre "prietenii" nostri...
Nu stiu cum va fi in alte regiuni, dar cred (sper sincer) ca in Moldova va castiga Rares Bogadan (ca audienta).
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

^Numitul Rares Bogdan la emisiunea de azi: "catre toti politicienii, de oriunde ati fi, pentru ce nu ati facut pentru Moldova: SUNTETI NISTE NENOROCITI ORDINARI"  :lol:
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).