News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Totusi sa nu comparam mere cu pere. Nu se spune pe ce teren au facut soseaua: teren plat (desert), dealuri, munte, etc.
Si nu cred ca poti asfalta 1 km, in cateva minute...
Gogorite din astea nici nu ar trebui reproduse aici.

TibiV

Quote from: voicul on May 28, 2017, 03:08:06 PM
În Australia, un kilometru de șosea se construiește în zece minute

O şosea lungă de 5  kilometri a fost realizată de australieni în două zile.
Da' de ce le-a luat asa mult ?!...
Si-au batut joc de banul public... :D
Daca "un kilometru de șosea se construiește în zece minute", trebuia sa termine 5 km in mai putin de o ora...
Hai, in doua ore, daca s-au apucat fix cu 10 minute inainte de pauza de masa...
:lol: :lol: :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

FRS

Premierul îi ameninţă pe constructorii de autostrăzi, dar uită să-i plătească. Unii aşteaptă de trei luni banii pentru lucrări

http://www.economica.net/premierul-ii-cearta-pe-constructorii-de-autostrazi-dar-uita-sa-i-plateasca-unii-asteapta-de-trei-luni-banii-pentru-lucrari_138473.html



alexbb

Quote from: TibiV on May 28, 2017, 10:15:39 PM
Da' de ce le-a luat asa mult ?!...
S-a stricat un tarnacop, si au trebuit sa-l aduca de la un alt santier...

va puteti da seama cam despre ce e vorba. Cred ca e ca la retetele alea prezentate la televizor, reteta de 15 min, si cand te uiti vezi ca are deja totul portionat, masurat, ceapa deja tocata marunt, merele rase, rosiile taiate cubulete etc. Si la noi stratul de uzura se poate turna foarte repede, dar hartiile ne omoara :).


andrei@buc

^^^
super tare! daca contribuabilii sunt de acord sa plateasca un bilet de aici pana in romania, dus-intors. 4 milioane de romania plecati, hai sa presupunem un pret mediu (taxe incluse) de 200 eur? deci discutam despre un scenariu pesimist de 800 milioane de eur? aproape cat tot bugetul alocat infrastructurii. dar ce iti trebuie sosele cand poti sa manaci un ciolan afumat cu fasole de 1 dec?!?
:bash:

TibiV

Uita-te la lista de semnaturi.... "Opozitia"... Pe bune ?!?!?!....

In Parlamentul Romaniei zici ca este concurs de prostii... :(

Sau ca in Alba ca Zapada: "Oglinda oglinjoara, cine-i mai populist in tara ?!..."
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Asta e de departe cea mai idioata idee posibila.
Adica trebuie sa-i decontam si unui doctor plecat in afara pe salariu de 3000-5000 euro? Nu e de ajuns ca "i-am platit" scoala?

Vin si eu cu o idee. Hai sa decontam doar zborul de dus. De intors oricum il deconteaza francezii :))
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

stangabriel

Daca nu au terminat autostrada EST -  VEST, macar sa vina cu avionul sau trenul.
Dar bonuri de benzina deconteaza?
Cine vrea, oricum vine. Cine nu doreste , doar  se plimba.
Cetatenia se pune?
Bunicul sa fie nascut in Romania dupa  1918? Sa fi tu nascut dupa 1918.

Cam nehotarata mama asta...Patria Romania. Ce unire?  Dezbinare.

laurashgeo

Am intrat aseară pe la 19 in romania pe la Nădlac 2 si am parcurs pentru prima dată toata autostrada pana la Bucuresti.
Nădlac-Timisoara nu e asa denivelata cum ma așteptăm iar Pitesti-Bucuresti e mult mai bună decât era ultima dată când am trecut eu pe ea.
Ce m-a deranjat putin est faptul că majoritatea mașinilor mici merg f încet pe autostrada, cu aceeași viteza ca tirurile. Eu mergeam cu 140 si diferenta de viteza fata de celelalte masini era f mare.
Ar fi foarte folositoare afișele cu Keep Right puse pe balustradele podurilor peste autostrada, asa cum sunt prin Austria si Ungaria, ca inca sunt f multi care merg singurei pe banda 2.
Am mers f f bine prin Romania, mult mai bine ca media de viteza din Germania, de exemplu. In schimb de la intrarea în țară am cautat sa mănânc si pana după Sibiu nu am găsit nimic in afara de sandwich-urile din containerele benzinării.
PS: Din Belgia pana la Bucuresti cea mai proastă porțiune de autostradă ă fost pe ultimii 50km inainte de Budapesta.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


TibiV

Quote from: laurashgeo on May 29, 2017, 10:38:32 PM
Ce m-a deranjat putin est faptul că majoritatea mașinilor mici merg f încet pe autostrada, cu aceeași viteza ca tirurile. Eu mergeam cu 140 si diferenta de viteza fata de celelalte masini era f mare.

Limita legala este 130 km/h, si sunt multi care se simt mai in siguranta la 110-120...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Ok, dar sa mearga pe banda 1.
Ok, sunt de-acord, in multe cazuri banda 1 are denivelari din cauza traficului greu.

TibiV

Banda 2 este doar pentru depasiri.
Cine merge "a la long" pe banda 2 este nesimtit...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

laszlo.robert

#8639
Nu stiu daca se aplica in Romania ,dar in restul Europei mersul de singur pe o banda de depasire cind banda dreapt este  libera este ilegala si se sanctioneaza contraventional.La autostrazi 2x2 banda dreapta se numeste de deplasare,banda stinga de depasire.La autostrazile 2x3,2x4 banda dreapta de deplasare ,restul banda de depasire 1,2,3.Depasirea unui vehicul prin dreapta care se deplaseaza incet pe banda stinga,  indiferent cite benzi sunt libere prin dreapta acestuia constituie infractiune grava si se suspenda carnetul de conducere.
In SUA depasirea prin dreapta este permisa la autostrazile cu mai multe benzi de 2x2.