News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Quote from: euromau on May 04, 2017, 11:54:23 PM
Voi stiti ca nu prea mai sunt bani pentru lucrari?CNAIR da din umeri si spune constructorilor sa astepte rectificarea din vara....stiu aceasta informatie de la un DRDP si de la cateva firme de constructii.Mi tare frica sa nu se blocheze cateva santiere din cauza asta....si la lotul Maltauro nu va faceti sperante degraba(cel putin nu anu asta) cat timp este de la buget.

Nu va faceti sperante la NIMIC care este "pe buget".
Si "lasciata ogni la speranza" si pe ce este pe fonduri UE.
Intai trebuie sa platim noi, dupa aia recuperam banii de la UE.
Pai de unde sa platim intai noi ?...

Recititi va rog "Programul de guvernare".
Toate capitolele de cheltuieli (sociale) sunt foarte simple si usor de pus in practica.
Doar capitolele de venituri sunt "Star Trek"... :(

Citesti documentul, te lamuresti clar...
"Oha" infrastructura. Punct.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

@euromau  :cheers: A matter of perception, cum ar zice americanii.
Nu știu câți dintre voi ați cântat in studenție Bistrița-Blues, dar în versiunea noastră (vorbim de sfârșitul anilor '80) aveam și versurile
Foaie verde de dudău //
O să fie tot mai bine!



The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

alecu26

Silviu, e exact pe efectul psihologic al pretului cu virgula ,99.

Si ce se mai intampla....lucrarile ultime necesare pentru darea in trafic, sunt foarte meteosensibile, si sa zicem ca ultimele straturi de asfalt ar trebui sa le faci la inceput de martie. Atunci...toata lumea, si constructor si autoritati trag sa fie facute inainte de 1 Decembrie...ca dupa aia oricum pauza de 3 luni...in care platesti oameni, pastrezi mobilizate resurse, nu ai deschisa autostrada...etc.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alin_simeriaveche

#8523
Quote from: SILVIUFG on May 03, 2017, 03:47:53 PM
Cum naiba se face ca tot in noiembrie-decembrie terminam de facut autostrazile? Pana mea.... nu am prea vazut inaugurare in iulie de ex....
Scuze ca te contrazic dar am avut inaugurari si in iulie  :) . Lotul de pre granita cu noul puct vamal. Eram in Franta si citeam stirea cu bucurie. Nu mai retin exact anul. Apoi ultima parte din lotul Deva Orastie (mai exact de la podul peste Strei -Simeria Veche) in luna mai mi se pare. Din ce imi amintesc si pe A2 tot in sezon mai calduros s-a inaugurat ceva lot

SILVIUFG

Ceva mai recenta e deschiderea de la vama Nadlac.  :D E exceptia care se pare ca ne confirma regula. Eu doar constatasesm. Macar daca am deschide 200 de km sa zicem in fiecare luna decembrie....  :p

E o discutie de ,,Parcare" asa ca nu mai insistam.

Allex

Nu stiu unde sa pun articului asta asa ca am sa il las aici:

http://mt.gov.ro/web14/spatiul-media/comunicate-de-presa/1558-05052017

MINISTRUL TRANSPORTURILOR A EFECTUAT O VIZITĂ INOPINATĂ PE ȘANTIERELE DIN JURUL CAPITALEI

QuoteMinistrul Transporturilor, Răzvan Cuc, împreună cu directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere  (CNAIR), Ștefan Ioniță,
au efectuat astăzi, 5 mai 2017, o vizită de lucru inopinată pe șantierele din jurul Bucureștiului, pentru a verifica stadiul lucrărilor.

Ministrul și–a început vizita pe șantierul secțiunii București – Ploiești, parte din Autostrada A3 București - Brașov.

Pe acest tronson de autostradă, ministrul a constatat o mobilizare deficitară. Ca urmare, conducerea CNAIR a decis să îi trimită constructorului o înștiințare de remediere. Firma va fi penalizată pentru slaba mobilizare.

Ministrul a verificat și lucrările la Varianta de Ocolire Mihăilești, pentru care a fost semnat în aprilie 2016 contractul de execuție. Până la acest moment stadiul fizic este nesatisfăcător, de 7,2%. 

Pe șantierul Centurii rutiere a Bucureștiului, lot 1 - secțiunea DN7 - A1, la acest moment, stadiul fizic de execuție este de 57%. Șantierul este monitorizat zilnic de specialiștii din cadrul CNAIR.

"Am mers într-o vizită neanunțată pe șantierele din jurul Bucureștiului, în urma căreia mă declar extrem de nemulțumit. Este inadmisibil să nu găsim muncitori la lucru, în condițiile în care avem termene de respectat. Nu pot accepta această lipsă de implicare din partea constructorilor și susțin luarea unor măsuri extreme, pentru ca această situație să fie remediată. Nu mă voi opri aici. Vreau să fie toți conștienți că în orice moment mă voi deplasa pe șantiere să inspectez situația lucrărilor. Săptămâna viitoare, luni, aștept toți constructorii de pe șantierele pe care le-am vizitat astăzi, la Ministerul Transporturilor cu explicații și soluții clare", a declarat Ministrul Răzvan Cuc.

O altă oprire a fost pe podul situat peste râul Vedea, Alexandria. Aici, Ministrul  Transporturilor a constatat eficiența ridicată a constructorului în execuția  lucrărilor. Au fost finalizate lucrările de consolidare și protecția infrastructurilor precum și cele de refacere a rampelor podului, pe calea amonte.

În prezent, se fac reparații la suprastructura podului, se lucrează la montarea bordurilor, realizarea trotuarului și montarea parapetului de siguranță pe calea 1. Urmează finalizarea lucrărilor pe calea 1 prin așternerea sistemului rutier (două straturi de asfalt). Pe 09.05.2017 vor începe lucrările la calea 2. Proiectul va fi  finalizat complet până în iunie 2017.
       
CNAIR derulează programe de întreținere și modernizare pe toată  rețeaua de drumuri naționale. Astfel, Ministrul a mers să verifice și lucrările pe DN 5A (29 km), DN 5  București – Adunații Copăceni (11 km).

Vizita Ministrului Transporturilor face parte din programul de inspecție a șantierelor, pentru obiectivele de infrastructură de transport.

Bine ca la Alexandria merge treaba brici. :)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Quote from: NGC20 on May 04, 2017, 12:52:44 AM
Peste cateva saptamani iti spunem un secret. :lol:

Quote from: NGC20 on May 04, 2017, 11:23:05 PM
Nu ma intereseaza cati like / dislike am, dar acum sunt foarte curios cine isi pierde efectiv vremea cu astfel de lucruri, pentru ca numarul de dislike se poate "da inapoi".

Ti-am spus secretul mult mai devreme.

Ca sa incheiem subiectul, arunca o privire din nou la karma. Chiar a meritat efortul? :lol:

NGC

Iar acum sa revenim la lucruri serioase.

Va mai aduceti aminte cate lucrari urmau sa fie facute "in regie proprie"? :lol:
S-a ales doar praful din ele.

TibiV

Quote from: NGC20 on May 05, 2017, 11:20:39 PM
Ca sa incheiem subiectul, arunca o privire din nou la karma. Chiar a meritat efortul? :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Ne traduci si noua "pasareasca"?

NGC

^^^
Quote from: NGC20 on May 04, 2017, 11:23:05 PM
numarul de dislike se poate "da inapoi".

It's magic!

danutzu_1069

#8531
Sau este pentru baietii cuminti...


Bine ca in Tapatalk nu se vede karma (adica aici, la fiecare postare)....
Un stress mai putin.

Ionut

Quote from: adrian rosca on May 05, 2017, 11:34:28 PM
Ne traduci si noua "pasareasca"?

Despre ce pasareasca vorbesti? :)

GDPR

#8533
Ma rog, de fapt sanscrita :)

rizzuh

UPDATE users SET dislikes = 0 WHERE username = 'NGC20'

;)