News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Sa stii ca Gmaps este mai folosit decat Waze-ul pentru a ajunge la o destinatie necunoscuta. Asta deoarece pe Waze numerele strazilor nu sunt mereu corecte, in schimb la Gmaps eroarea este foarte mica.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pentium10

anul trecut foarte multi Wazeri au lucrat in mai multe orase mari pentru a pune numerele la imobile
cand dati cautare tastati simplu: 2 Mihai Eminescu si veti fi dus exact acolo
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

alecu26

schimbam Slovacia in Romania si o punem si noi de un articol. Adica astia se plang de Slovacia????!!!OMFG. Ok...e drept, Hochtief nici nu vine in Romania. Ei si multi altii.

https://spectator.sme.sk/c/20467513/hochtief-chief-slovakia-lacks-concepts-for-highway-construction.html
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

acum 3 luni am fost in pipera la un service pe Erou Iancu Nicolae. am dat pe waze dupa numar. M-a dus 500 m mai departe. Am pus Gmaps si m-a dus unde trebuie. Si am mai intalnit si alte cazuri in care Gmaps-ul te duce exact, doar daca pui numele firmei, iar Waze-ul nici nu a auzit de ea, sau o plaseaza la mijlocul sau la inceputul strazii.

Poate au lucrat, dar daca nu stie numerele pe Iancu Nicolae, ce pretentii sa am la alte stradute din zone industriale?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Earthchild

#8105
Spunea Ionut ca in aprilie ar cam fi gata. Adica in martie la noi, ca vad ca ei sunt cu o luna mai avansati.  :lol:

myid

Quote from: alecu26 on February 28, 2017, 09:50:31 AM
schimbam Slovacia in Romania si o punem si noi de un articol. Adica astia se plang de Slovacia????!!!OMFG. Ok...e drept, Hochtief nici nu vine in Romania. Ei si multi altii.

https://spectator.sme.sk/c/20467513/hochtief-chief-slovakia-lacks-concepts-for-highway-construction.html

aoleu , daca ai stii cum sunt lucrurile in SK si CZ ai ramane uimit.
Din punctul meu de vedere nu e nici o diferenta intre noi, slovaci si cehi la constructia de autostrazi si DN-uri.
Bulgarii au luat-o un pic inainte, dar asa comunist way si par un pic mai organizati.
Ungurii si polacii sunt la alt nivel, si din punctul meu de vedere au stiut si invatat cum sa acceseze fondurile europene in interes propriu.
La restul (aici suntem si noi ) e o continua cearta interna fara obiective nationale comune in acest domeniu.

cam asta e East Europe acum .

TibiV

http://www.mediafax.ro/social/primul-autogrill-din-romania-se-va-deschide-in-aprilie-pe-dn-1-seamana-cu-un-ozn-16175988

Primul autogrill din România se va deschide, în aprilie, pe DN 1, în Prahova, iar construcţia va arăta ca un OZN. Valoarea investiţiei depăşeşte 1.500.000 euro, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Conducerea societăţii care ridică primul autogrill din România a declarat, corespondentului MEDIAFAX, că ETU Autogrill este amplasat pe DN1, la kilometrul 96, pe raza localităţii Cornu din judeţul Prahova şi va funcţiona într-o clădire de tip OZN.
"ETU Autogrill se doreşte a fi un reper pentru persoanele aflate în tranzit, dar şi pentru localnici. Ideea ne-a venit de la observaţia că în România, în ultima perioadă nu s-au mai construit clădiri cu arhitectură mai deosebită. Construcţia implică o investiţie mai mare, dar am considerat că este oportun ca şi clădirea să fie un punct de atracţie. Arhitectul care a realizat proiectul este specializat în acest gen de construcţii, cu design mai futurist", arată reprezentanţii societăţii.
ETU Autogrill va funcţiona într-o clădire impresionantă, de tip OZN, despre care, spun sursele citate, este unică în peisajul unităţilor de profil din România.
"Construcţia a început în luna noiembrie 2015, iar investiţia va depăşi 1.500.000 euro. ETU Autogrill va avea o capacitate de 88 de locuri, dar va include şi o sală de evenimente cu 110 locuri, iar în sezonul cald va fi deschisă şi o terasă", adaugă reprezentanţii societăţii.
În ETU Autogrill vor funcţiona un restaurant de tip fast-food, pizzerie sau bar.
Constucţia va fi inaugurată în prima parte a lunii aprilie.
Potrivit BBC, Autogrill este o companie multinaţională de catering, care oferă mâncare caldă, pe autostrăzi şi drumuri naţionale în peste 40 de ţări din Europa şi SUA.

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

În sfârșit. Așteptăm și autostrazile. CNAIR, concesionam și noi spatiile de servicii secolul asta?

alexandru_m

@dr4qul4: Ai in Waze la cautare optiune sa cauti via google. Iti va gasi tot ce iti gaseste si in GMaps si te trimite unde trebuie. Cautarea standard din Waze are intr-adevar lacune mari.

La mine se face asa: Navigate -> Introduc adresa cautata -> Search. Aici imi apar rezultatele cautarii interne Waze. Sus (deasupra listei de rezultate) pot alege intre "Waze" "Google Places" "Foursquare" si "Contact". Selectand Google Places eu cred ca iti da exact rezultatele din GMaps. De multe ori cand nu gasesc ce imi trebuie in sectiunea Waze, selectez GPlaces si ma duce la fix.

dr4qul4

@alexandru_m.... Dar cati stiu de asta? Eu unul nu stiam. Si oricum imi place mai mult GMaps pentru ca are si satelit.  Asadar, inca sunt multi care folosesc Google Maps pentru navigatie.

Waze se foloseste doar pentru trafic si pentru politie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alexandru_m

^ din cate stiu Waze a fost cumparat de Google, deci lucrurile vor ramane asa cum sunt si pentru viitor. Doar nu isi vor scufunda Mapsul pentru o alta aplicatie. Oricum e bine ca le-au interconectat (vei vedea in Maps alerte marcate "via Waze" si vice-versa), plus optiunea de care povesteam mai sus care ajuta intr-adevar si Waze-ul.

Pana la urma e vb de gusturi si obisnuinta, deci fiecare cu piticii lui  :p

dr4qul4

exact. Tocmai de aceea ar trebui sa fie deja trecut cat mai repede pe Gmaps. Pe langa obisnuinta, unii soferi nu au net in roaming si atunci prefera sa isi salveze harta offline in gmaps. Sau sa arunce un ochi pe pc/telefon in ultimul loc in care dau de un wireless.
Nu este normal ca un drum atat de circulat sa nu fie trecut pe maps dupa atata timp.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nenea_hartia

@Ionut: ăla n-are nici o legătură cu celebrul Autogrill. E vorba de niște ,,băieți deștepți" care mai investesc în ceva.
Iar ,,clădirea impresionantă, de tip OZN", nu este deloc ,,unică în peisajul unităților de profil din România". Am mai văzut hidoșenii și prin alte părți.

alecu26

nenea_hartia. ..vezi ca ai un mesaj privat.
Drumurile noastre POATE;