News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

pasadia

La ce te referi cu "vor sa o distruga"?

adiarc

articolul este in special pt cei ,care,vor dori sa discute alocarile ,pur fictive ,pt diversele proiecte,din bugetul pe 2017.

In afara celor in stadiu avansat cu toate actele la zii,restul e apa de ploaie,sau,vorba articolului fond de rezerva pt Min.Impotriva Incurajarii Muncii si Protectiei Antisociale.

http://www.zf.ro/eveniment/un-an-care-nu-va-veni-niciodata-16156676
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

pasadia....era o parafrazare a cuvintelor construim Romania si cu ce se intampla acum prin tara.
Drumurile noastre POATE;

vancouver

Quote from: pasadia on February 09, 2017, 08:10:25 AM
@vancouver: asa deci, reprezinti "Asociatia Construim Romania"? :O

Nu numai ca reprezint asociatia Construim Romania, ci sunt unul din cei 5 membri fondatori. Dar nu am stat sa intru in diversele discutii in care exista puncte de vedere diferite intre API si ASCORO, care pe mine personal nu ma intereseaza. Ceea ce scriu aici pe forum este parerea mea strict personala (care este uneori diferita de cea a ASCORO, fapt normal, 5 oameni nu pot avea pareri identice). Nu am amintit explicit ca sunt in ASCORO, tocmai pentru a nu exista ideea ca vreau sa fac reclama sau sa atrag oameni pe o platforma sa-i zicem cu acelasi scop, dar finalmente concurenta. Pe de alta parte nici nu am ascuns acest fapt. Daca te uiti pe harta pe care o administrez vezi imediat in stanga explicatia, in care spun ca informatiile le iau de pe ambele forumuri (mai demult era si ssc, dar din cauza lui Cosmin de acolo, am incetat sa activez pe ssc - daca stam sa ne gandim un pic, acel Cosmin este si motorul creerii PUM, el impingandu-l pe Ionut Ciurea sa plece si sa faca alt forum (corecteaza-ma daca spun o prostie), si de altfel acelasi Cosmin este in acelasi mod si creatorul ASCORO, el impingu-l pe Mihai Craciun sa plece si sa creeze si el alt forum - ambele forumuri ducand ulterior la creerea unor asociatii - multumim Cosmin  :D).
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Ionut

Nu e chiar Cosmin 100% responsabil pentru enervarea mea. Eu am plecat pentru ca regulile de acolo nu se respectau (desi erau - si sunt - mult mai numeroase si mai complicate decat ale PUM). Evident, cei care erau responsabili pentru respectarea lor erau moderatorii, Cosmin fiind liderul lor. N-am avut niciodata vreo cearta sau conflict cu acest domn Cosmin, ba dimpotriva. Pur si simplu stilul de moderare, sa zic asa, nu era pe placul meu si citeam mult prea multe ineptii, atacuri la persoana, vendete si informatii de umplutura... asa ca am decis sa nu mai comentez nimic si sa fac propriul forum.

pasadia

Quote from: vancouver on February 11, 2017, 01:09:59 AM
Nu numai ca reprezint asociatia Construim Romania, ci sunt unul din cei 5 membri fondatori.

Asta nu stiam. Adica daca m-ar fi intrebat cineva as fi presupus ca exista un singur fondator, Baiazid. Hai, poate si myid. De curiozitate, cine sunt cei 5 (user-name-ul de SSC sau de PUM, nu ma intereseaza numele real)?

ps: datele tale de contact (din cate stiu e prima oara cand apari in public) au fost aflate de cei de la Digi prin intermediul API sau al ASCORO? Banuiesc ca ASCORO, caz in care e ok prezentarea.

dorum

Polemica API sau ASCORO, nu-si are rostul... Eu il apreciez pe vancouver, neavand nimic impotriva lui ca e membru fondator ASCORO. Pana la urma impartasim APROAPE aceleasi deziderate, cu mici exceptii... Iar marea exceptie e parerea despre OS3, dar asta e alta discutie.

Europiu

Sorry, nu imi amintesc ca @vancouver sa fi sustinut vreodata inchiderea completa a OS3. Ba dimpotriva!

Ceea ce arata ca peste tot opiniile pot fi diferite fara ca prin asta sa trebuiasca sa ne nimicim reciproc.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vancouver

#8049
@pasadia, cei 5 suntem si administratori ai forumului si primii 5 membri. Aici: https://forum.construim-romania.ro/memberlist.php. Doar eu si myid mai postam aici, ceilalti nu sunt activi pe pum.

PS. A se observa ca avem si un membru de marca :bash: : Mihail Basulescu  :lol:. Din fericire nu a indraznit inca sa scrie nici un post... Cred ca stiti cu totii cat il stimez (not).


@dorum: legat de OS3, si parerea mea personala este ca trebuia deschisa autostrada si ca DN este de n ori mai periculos, ca alunecarile de acolo nu sunt asa de grave. Pe de alta parte nici nu-l pot contrazice pe Mihai Craciun, ca exista o problema acolo. Exista. Asta e cert. Fiecare are dreptul la o parere despre o situatie concreta si despre modul concret de rezolvare, este si normal sa avem pareri diferite. Asta nu inseamna ca scopul nu este acelasi, si anume constructia a cat mai multe autostrazi si in general dezvoltarea infrastructurii.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

dorum

@europiu

Exact asta a si fost scopul postului meu...

" opiniile pot fi diferite fara ca prin asta sa trebuiasca sa ne nimicim reciproc "

Europiu

^ Nu am vrut sa insinuez absolut nimic, asa am si inteles! :)

Adevarul este ca, daca nu ar avea loc dispute aprinse (dar de cele mai multe ori fair), nici nu as mai da pe aici asa des.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Ionut

Discuțiile pot fi aprinse, atât timp cât sunt argumentate și civilizate. De-aia se și numește "forum". :)

myid

+1 si pt Ionut si pt vancouver.
Doar pentru ca a fost pomenit si numele meu :)
Idea ASCORO si PUM/API  este comuna : dezvoltarea infrastructurii din Romania.
Discutiile care le avem intre noi, transpuse uneori prin diferente de nuanta si prin modalitatea de a ne face cunoscute/intelese ideile, fac ca acest drum sa fie mai interesant si constructiv. Cu totii avem de invatat prin dezbateriile pe care le avem.
Cu stima

Allex

Calendar pentru urmatoarea perioada:

Februarie 2017
23.02.2017 – Depunere oferte Varianta ocolitoare Giurgiu

Martie 2017
02.03.2017 – Depunere oferte "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru Drum Expres Legatura A3 - Aeroport Henri Coanda"
02.03.2017 – Depunere oferte SF A7 Ploiesti – Buzau
02.03.2017 – Depunere oferte SF A7 Buzau - Focsani
02.03.2017 – Depunere oferte SF A7 Focsani - Bacau
02.03.2017 – Depunere oferte SF A7 Bacau – Pascani
03.03.2017 – Depunere ofeste SF PT si DTAC DX Centura Techirghiol


Lipseste din calendar deschiderea A1 Dumbrava - Margina din lipsa de informatii (oficiale sau pe surse). Aveti liber la completat/corectat. Poate facem un calendar pe tot anul si-l agatam in cui. Ce zici Ionut?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova