News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

sebba

se ingroasa gluma in Brazilia? LINK

Sailing away! S/Y Haimana

DanCld

Brazilia a cunoscut in ultimii 10 ani o crestere economica accelerata; din pacate consecinta nu a fost reducerea (per total) a gradului de saracie sau a inechitatilor sociale. De asemenea problema ineficientei statului nu numai ca nu s-a atenuat ci din contra, banii din taxe fiind sifonati cam in modul in care vanzarea BCR a umplut de fapt tara cu cladiri publice opulente, masini de serviciu mult prea scumpe si birourile directorilor cu plasme.

Nu sunt insa optimist in legatura cu finalitatea protestelor fiindca genul acesta de probleme nu sunt rezolvabile doar prin schimbarea guvernului; sunt particularitati legate de mediul cultural si de gradul de educatie al populatiei care nu pot fi compensate.


sebba

@DanCld
hmm.... stii vorba aia, "prosti, dar multi"... ca schimba, ca nu schimba guvernu, nu stiu, dar se pare ca trag un mare semnal de alarma

pe de alta parte, ar trebui sa schimbe ceva, orice guvern care insista in luarea de decizii care afecteaza constant populatia si care o determina la proteste de asemenea amploare, e clar ca e un guvern prost
un guvern trebuie sa tina cont intai de nevoile populatiei si abia apoi de alte chestii mai "externe" si "la moda"...

nu mai continui acum, ca d-aia mi-am facut forum, sa am unde sa ma agit ca o sticla de pepsi :) :lol:
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

^ In parcare vorbim despre mobilitate/infrastructura si chestii conexe. OK? Multumesc!

De exemplu nu prea vad comentarii despre noile piste (Iasi, Cluj), despre miscarile pe piata auto... si avem threaduri pentru astea. Avem ce sa discutam... ia luati forumul la rand si vedeti cate topicuri aveti unde puteti contribui! M-as bucura sa va folositi energia in directia asta. :)

szjozsef



sebba

Sailing away! S/Y Haimana

sebba

http://ph-online.ro/actualitate/item/31048-accident-cumplit-la-comarnic-un-copil-a-fost-lovit-mortal-de-un-autoturism

ok, ca de fiecare data, mortul e de vina, dar oare parintii acelui copil ar fi dispusi sa mai ierte intarzierile lucrarilor din Romania?
ptr ca daca acum, dupa 24 de ani de la asa zisa "eliberare" am fi avut o infrastructura reala poate ar fi existat o mica sansa ca acel copil sa nu moara

prima data puneti-va in locul parintilor copilului si dupa ce cugetati adanc puteti sa si raspundeti (chiar si cu SMITE, nu ma supar - bad publicity is good publicity)
aviz celor ce accepta intarzieri si batjocura fata de poporul roman
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

#774
Dupa cum stiti in weekend a avut loc Raliul Clujului , eveniment soldat tragic cu 1 mort.
Trist si regretabil este ca acum se incearca gasirea vinovatului si musamalizarea cazului.
Sambata dimineata la10.40 cu 20 min inainte sa se inchida si sa se securizeze zona am sesizat in acel loc cum era pusa bada de delimitare + o politista care supraveghea zona si ma miram ca lipseste jandarmul si ca banda e la marginea drumului. Dupa 10 min de urcare prin padure am intalnit si autobuzul cu jandarmi care se pozitionau pe traseu,  totul parea ok , mai putin unele zone unde lipsea banda de delimitare...dar am zis na...e criza....
Am sapat pe net convins ca pilotii filmeaza probele, pun postarile si am gasit un filmulet
http://www.youtube.com/v/exNkdWHcCuk
La min 12.05 e zona unde la mai putin de 5 min de la aceasta filmare omul din dr (tricou albastru si cu palarie) este accidentat mortal.
Probabil ultima filmare cu el in viata.....trist...
Se zice ca omul e vinovat ,ca a stat intr-o zona interzisa.
Avem banda care interzice accesul, avem un jandarm, un politist si inca un cetatean mai in stanga (toti pozitionati dupa banda)  .... deci?
Pt mine e clar, vinovatul e organizatorul care nu a securizat bine zona.Voi ce ziceti?
Dupa accident banda s-a mutat mai jos cu 25m.
LE:


Rosu= pers decedata,
Verde= banda ce delimiteaza traseul
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Scuză-mă, dar eu ştiu că la raliu (de oriunde ar fi el) oamenii de pe margine îşi asumă riscurile pe basca lor, organizatorii încearcă doar să arate nişte zone unde au voie şi nu ar avea voie oamenii, dar răspunderea pentru orice accident e omului de pe margine. Nu compara o cursă de raliu cu una de pe traseu ca F1, DTM, sau orice altă cursă unde se pot instala tribune, se pot pune parapeţi, etc. Doar acolo ai putea să tragi la răspundere un organizator.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Archi

imi puteti spune si mie ce inseamna "cocoasa" si "varza"

Ionut


ciprebbe

Corect iuli si total de acord cu tine, motiv pt care multi cauta sa stea pe traseu in zone securizate cu jandarmi,politie, arbitrii, stewarzi etc.(cei cu capul pe umeri).
  E normal ca un traseu de zeci de km sa nu poata fi securizat in totalitate si multi ignora recomandarile organizatorilor si stau aiurea pe traseu expunandu-si viata pt "a vedea mai bine" insa atunci cand te afli intr-o zona securizata si sigura dpdv al organizatorilor teoria asta nu mai sta in picioare.
Eu sunt revoltat ca zona marcata ca "sigura" a dus la pierderea unei vieti.

@archi - din ce stiu cocoasa e un varf de panta dupa care urmeaza coborarea( un damb adica); varza.....nu stiu
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

savagedanyro

#779
TRAGIC de amuzant sau AMUZANT de tragic ????

http://www.youtube.com/v/PbnjGiGFxG8
TIMISOARA 2021 !