News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Au inca multe masini in Cluj. :p
IMPRESA PIZZAROTTI & C SPA ITALIA SUCURSALA CLUJ
Strada Traian Vuia, Nr: 91A
400387 CLUJ-NAPOCA
România
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

#5896
http://www.mediafax.ro/externe/un-roman-care-scapase-dintr-un-accident-a-murit-cazand-in-prapastia-de-langa-autostrada-in-italia-foto-15093965

Un imigrant român care tocmai scăpase nevătămat dintr-un accident rutier produs pe o autostradă din Sicilia a căzut în prăpastia de la marginea autostrazii, de la înălţimea de circa 30 de metri, murind pe loc, informează presa italiană.
Potrivit publicaţiei Corriere Quotidiano şi agenţiei ANSA, accidentul a avut loc în cursul nopţii de marţi spre miercuri în zona Tremonzelli, pe autostrada A19, care face legătura între oraşele siciliene Palermo şi Catania.
Românul M.G.B., în vârstă de 30 de ani, a lovit balustrada autostrăzii cu un autoturism marca BMW pe care îl conducea şi în care se afla un prieten tot român, de 29 de ani.

Cei doi români au scăpat nevătămaţi din accidentul rutier. Însă, imediat după accident, românul în vârstă de 30 de ani, debusolat sau probabil pentru a se feri de alte vehicule care circulau cu viteză pe autostradă, s-a deplasat spre marginea drumului şi a căzut într-o prăpastie adâncă de circa 30 de metri, murind pe loc.
Nu este clar dacă românul a sărit peste balustrada de protecţie sau dacă bariera metalică era ruptă din cauza accidentului provocat de el.
Incidentul a avut loc la kilometrul 69 al Autostrăzii A19 Palermo - Catania, pe un segment în care este un viaduct, în apropierea localităţii Tremonzelli.
Pompierii au reuşit recuperarea cadavrului românului din prăpastie după patru ore.
Autorităţile italiene cercetează circumstanţele producerii incidentului.


Mamă, ce a mai rupt parapetul. (Dacă poza este chiar de acolo...)
Să vedem câte din astea prindem la Aciliu...
Când s-o da drumul...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Păi ăla care a scăpat petrece o lună că a scăpat...
Şi la plecarea de la petrecere alunecă pe o coajă de banană....

Serios acum, tu, dacă ai fi jurnalist, câtă importanţă i-ai da celui care a scăpat ?....
În afară de faptul că îl întrebi cum a fost accidentul, asta dacă este ştire de mare interes (şi nu este, încă un român mort la noi în Italia... WTF ?!... )

Eu am postat ştirea strict pe motivul că vom avea tot mai multe viaducte...
Aici, în România...
Iar numărul "bizonilor" mândri de mașinile lor nu pare să scadă.
De exemplu pe Gilău- Nadasel sunt minim 5 porţiuni unde putem vedea zevzeci care au scăpat din accident, dar şi-au rupt gâtul căzând de acolo.....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vancouver

Ca sa economiseasca bani, firmele românesti au inceput sa foloseasca Dustere ca sa taseze fundatia autostrazilor pe care le construiesc  :lol::



Folosite corect, bateriile de cate 3 (trei) Dustere fac cat un cilindru-compactor si consuma la jumatate.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

TibiV

Şi dacă încearcă cu 6 TICO ?!
Consumă la sfert !...
:lol:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Asta ae fi din categoria "trei cu mapa, unul (camionul) cu sapa" :)
@TibiV : ma tem ca tico ar risca sa fie prinse in terasament  :)

cristi5

#5901
Zice nevasta-mea: ce faci, iara te uiti pe unde mergi?

Cica un tip cu strabism se ciocneste din greseala cu altcineva si zice: de ce nu te uiti pe unde mergi?? Si ala raspunde: de ce nu mergi pe unde te uiti??

Eu am strabism :)

Ionut


Harry

Poliţiştii rutieri şi pompierii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Constanţa au fost solicitaţi, în urmă cu câteva minute, la un accident rutier produs în Constanţa.

Mai exact, este vorba despre un incident rutier produs în Staţiunea Mamaia, în zona "La Butoaie". Se pare că patru victime au rămas încarcerate după ce au intrat cu maşina într-un stâlp.

Autospecialele ISU, adică descarcerarea și o mașină de la Detaşamentul "Slt. Fripis" plus două ambulanţe SMURD, adică SMURD C și SMURD B.sunt în drum spre accident.
UPDATE, ora 21.15:


Medicii de pe ambulanţe au ajuns la accident. La o primă evaluare, sunt patru tineri, doi băieţi şi două fete. Trei dintre ei sunt inconştienţi, iar unul ar putea fi decedat, însă medii nu se pronunţă deocamdată până nu ajung la el pentru a-l consulta. Una dintre fete este conştientă.

http://www.ziuaconstanta.ro/diverse/stiri-calde/accident-in-zona-la-butoaie-patru-victime-au-ramas-incercerate-584987.html

In ultimele 4 zile au fost nu mai putin de 8 accidente rutiere dintre care 4 grave, 4 imbecili au fost filmati circuland pe contrasens si un altul cu segway-ul mergea noaptea pe prima banda in zona TOM

:(  >:(  :((


AlexIP

Chiar știrea asta (altă sursă) vroiam să o pun și eu mai devreme. E o reacție normală, oamenii ăia vor fi condamnați probabil ca să nu se trezească și alții că pot fi reparate drumurile. Dacă e groapă, groapă să rămână, așa cum a stabilit comiția. Pe DN76 se astupă gropile cu pământ și nisip și șoferii care întreabă primesc răspunsul standard că drumul nu va mai fi reparat cu asfalt până nu-i gata ceva cu fondurile, probabil la anu'.

alecu26

poate nici sa ne dezapezim masinile nu vom mai avea nevoie. Ce...te apuci tu sa arunci sare si nisip pe asfalt? Sa strici asfaltul? De unde stii tu ca reteta folosita de firmele de dezapezire nu are un ingredient secret???

Acum mai in gluma sau mai in serios, lantul juridic e corect si democratic si legal...dar ar cam trebui sa se opreasca la judecator...care ar trebui sa-i intrebe pe cei de la drumuri si pe procurori daca restul problemelor din tara sunt rezolvate si de ce au ei atat de mult liber?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Dar voi ati sesizat suma folosite cheltuita de omul ala 600 RON (vreo 150 euro).

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

JohannDB

#5909
Dacă este să ne luăm după articol (din Ziare.com), la care n-am reușit a identifica "scribul", suma de numai 600 lei pentru 1km de DJ reparat, mă face să mă îndoiesc din...îndoituri, dar dacă este reală și reparația a fost pe bune (tehnic și calitativ), atunci ridică mari semne de întrebare la prețul reparațiilor prin licitații....
Acum, toți avem nume care mai decare...și la SDJ Iași, acest "Minciună" este cel care face plângerea, împotriva celor ce-au răbdat opt ani de "drum desfundat"....... Așa grăit-a "șăful" Minciună : "Am facut atunci o plangere si i-am rugat sa sisteze. Era jumatatea verii si noi inca nu atribuisem contractul de plombe", a spus Daniel Minciuna, seful Directiei Judetene de Administrare a Drumurilor si Podurilor Iasi (încheiat citatul).
  Și precum a spus și colegul alecu26,- lantul juridic e corect si democratic si legal...dar ar cam trebui sa se opreasca la judecator, așa ar fi normal și eventual să-l ia cineva la întrebări pe d-nul Minciună legat de o formă a abuzului în serviciu prin neîndeplinirea atribuțiunilor de serviciu în dauna intereselor persoanelor, care persoane rabdă de vreo opt ani (cum s-a afirmat mai  sus)...
În rest pagini  din "Kafka" și absurd . Și este vorba de un biet kilometru de DJ......