În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma


ciprebbe

Sovaielnicu scapa de arest :(. Definitiva si aplicabila de azi :( .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dorum

...saracu...:( ...pai nu se plicti acasa?

adiarc

Poate caută DNA-ul si ctr.cu Bechtel.....sa nu mai șovăiasca atat pe aceasta tema
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

Contractul exista doar ca e"conform cu originalul". Lipseste "Originalul". Daca era vointa se putea cere de la Bechtel in "copie legalizata" :p
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bond

#5555
^e in arest la domiciliu. nu scapa de nimic, doar ca nu mai trebuie sa-si duca periuta de dinti dupa el
apropo de celebrul contract, nustiu daca mai intereseaza pe cineva sa faca lumina in chestiune....

adiarc

Pe mine ma interesează......acum probabil ca ar trebuii apelat la Interpol pt câțiva cetățeni americani implicați pana in gât.......plus foști oficiali de rang înalt romani

..cred ca asta e urm.nivel la care trebuie sa acceadă DNA-ul....dosare cu fapte petrecute national ,dar cu cetățeni si implicații internaționale .....

Si da.....E evident ca toți vor sa pună batista pe țambal
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

Eu as vrea sa vad contractul de consultanta de pe A3. Acela in care se plateste cate 1 mil chiar daca nu se lucreaza. E mai beton facut decat Bechtel.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bond

#5558
Basha and his main legal aide, Andi Toma, were charged in 2008 with two criminal counts of abuse of office and violating procedures in the way they chose the consultant for the tender procedure that awarded the road contract to Bechtel and in the way they negotiated the contract. Prosecutors argued that the pair damaged the state by accepting unit prices significantly higher than those charged by other firms and by allowing work to begin without a plan or fixed cost in place (as in Kosovo, the Albanian project was based on a unit-price contract). "We never found any evidence that the government ever said that a price proposed by Bechtel was too high," said former Albanian Prosecutor General Ina Rama, who filed the indictment in the case. At the time of the filing, she calculated the damage to the Albanian state at some $337 million.

It was the first criminal corruption indictment of a sitting minister in Albania's post-communist history. The case was eventually dismissed in April 2009 on procedural grounds. The road was completed in 2010, just as the roadwork in Kosovo began. Berisha, who is no longer in office, dismissed the prosecution in an interview as "totally politically motivated."

This March, the IMF approved a $457 million loan request by Albania, in part to pay off debts incurred through the Bechtel project. The ratio of public debt to GDP had risen from 56 percent in 2006, when the road was contracted, to 71 percent in 2013. According to a financial statement filed by Bechtel with the Albanian tax authorities, published in the local business magazine Monitor, the company's profit margin was about 32 percent, or $400 million — roughly the same size as the IMF loan. A U.S. diplomatic cable released by WikiLeaks described the project as "very profitable for Bechtel."

nustiu daca s-a mai pus articolu, da' pentru cine are rabdare: http://foreignpolicy.com/2015/01/30/steamrolled-investigation-bechtel-highway-business-kosovo/
chestia asta e mult mai mare decat sova/nastase & co

noroc cu aderarea din 2007, ca altfel poate ne mai calarea un pic corporate america (mutual interests :) )


dr4qul4

Circulatia auto interzisa la New York!  si nu doar acolo! Vantul va bate cu 50-80 km/h...sub viscolul de la noi de saptamana asta cand la rafală am avut 70 - 90 km/h.

Celor care se aventureaza afara din casa li s-a explicat: veti ramane blocati si vom fi nevoiti sa trimitem 2 masini dupa voi sa va scoata. Nu va fi placut sa stati in frig cu orele!

De mentionat ca interdictia a intrat in vigoare imediat ce a inceput sa ninga mai puternic, dar inainte ca situatia sa se inrautateasca.

Cu natura nu te pui!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

vancouver

#5561
^^ Stormzilla a îngropat SUA în zăpadă: "Cine e prins pe stradă va fi arestat"
sursa: http://www.realitatea.net/stormzilla-a-ingropat-sua-in-zapada-cine-e-prins-pe-strada-va-fi-arestat_1872103.html

Pe cand si la noi o arestare in masa a tuturor intelgentilor "blocati" pe la Urziceni pe cod portocaliu?

Quote"Nu vrem sa trebuiasca sa arestam pe cineva in astfel de situatii, dar vom face arestari daca este nevoie. Daca esti civil si conduci vei fi arestat", a avertizat de Blasio.

PS. Codurile de la noi ar trebui insotite automat de interdictii de circulatie pentru autovehicule. Cod galben: tot ce este peste 7,5 to in afara localitatilor, cod portocaliu: toate autovehiculele in afara localitatilor, cod rosu: toate autovehiculele, incl. in localitati. Cu amenzi pe masura si posibilitatea de a lua in custodie soferii care nu se potolesc (la a doua amenda) pana la trecerea codului.

Evident, pe viscol si trimiterea de utilaje poate fi riscanta (pentru viata soferului), deci numai in coloane si numai limitat. In general deszapezirea sa se faca numai dupa oprirea furtunilor de zapada (=viscol).
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.


horatiu.cosma

^
L-am vazut si eu de cateva minute, dar e dezastru, am zis ca nu merita pus. Is tot mai dezamagit pe zi ce trece de PRO TV pe partea de infrastructura.

TibiV

#5564
Cred că linkul e bun doar pe mobil.
Eu sunt pe mobil, şi îmi deschide corect.
Doar că ştirea conţine multe gogomănii...

De când e Sebeş-Turda pe autostrada Transilvania ?!?!... :D
Şi Lugoj-Deva Lot 1 nu a fost inaugurată anul trecut, ci acum 2 (doi) ani...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)