News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.


nicolaem

#5176
Quote from: alecu26 on December 03, 2015, 01:00:07 PM
Momentan sunt 3 din 3....Silaghi, Fenechiu, Sova. Faina serie.

am vrut sa pun poza cu el in catuse, ca prea a chinuit forumul asta, dar m-am abtinut.....
duca-se dupa Fene....

LE. DNA a inceput oficial urmarirea penala in rem pt Orastie-Sibiu


AFC

Mai devreme vroiam sa scriu " ... si ghici cine urmeaza?"  :D
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

adiarc

poate cu putina ALIFIE  :lol:,aflam si unde s-a evaporat ca prin minune ,contractul Bechtel.....pe langa acesta,faptele din dosarul pt care a fost retinut ,par niste frimituri
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dorum

daca l-a mancat fila cu fila? nu mai dam de el... :)

andrei@buc

corect ar fi fost sa o fi intrebat pe doamna mama domniei sale de contract. ca doar ea a reprezentat interesele firmei americane pe teritoriul romaniei. ziua negociau la minister iar seara negociau la cina. ca asa se fac "afacerile" in romania, dar nu se numeste in nici un caz conflict de interese

alecu26

Quote from: caf on December 03, 2015, 05:06:09 PM
Mai devreme vroiam sa scriu " ... si ghici cine urmeaza?"  :D
Ca ministru nu prea are cine. Rus? Nu prea văd de ce. Nazare. ...hmm nici ele nu cred ca are scheletice așa periculoși prin  dulap. Dar nu bag mana în foc pt nici unul.
Drumurile noastre POATE;

bridge

#5183
Nu urmeaza nimic..oricum nu l-au luat pentru ce n-a facut pentru infrastructura..nu l-au luat pentru banii pierduti de Romania..pentru maruntis inclin sa cred ca nu primeste nimic...asa o vrajeala usoara


mhCoder

Investiile statului (din buget şi din fonduri UE) scad în legea bugetului din 2016 la 5,1% din PIB (37,7 mld. lei) de la 6,3% din PIB (44,8 mld. lei) cât era prevăzut în legea bugetului pe 2015. În schimb, cheltuielile de personal cresc ca pondere în PIB de la 7,3% anul acesta la 7,7% din PIB anul viitor.

Tot articolul aici  http://www.zf.ro/eveniment/mai-multi-bani-pentru-salarii-surpriza-bugetului-ciolos-investitii-in-scadere-fata-de-2015-14908418

horatiu.cosma

http://romani-buni.info/2015/12/stire-colectiv-ministerul-sanatatii-toti-ranitii-vor-fi-transferati-in-strainatate-recunosc-ca-nu-pot-fi-tratati-in-siguranta-in-spitalele-din-romania/

Ma bucur ca acest guvern incepe sa recunoasca si sa isi asume unele greseli ale celui vechi, si cel mai important, sa ia deciziile corecte, chiar si in ceasul al 13-lea. Il astept si pe ministrul transporturilor sa ia niste decizii corecte in acest sens, ca in ograda noastra chiar sunt multe de schimbat.

Europiu

Quote from: adrian rosca on December 04, 2015, 01:46:37 PM
Pai parca nustiucare ministru de finante zicea acum cateva zile referitor la principalele categorii de cheltuieli cuprinse în bugetul consolidat pe 2016, că investiţiile înregistrează o creştere ajungând la 5,1% din PIB, faţă de 4,7% din PIB estimat pentru anul 2015.

Pai tocmai asta e: estimat. Cu alte cuvinte, pe anul 2015 au fost planificate X miliarde, dar executia bugetara a fost mai mica decat acei X. D-na ministru a spus ca va aloca pe 2016 mai mult decat s-a cheltuit (efectiv) in 2015. Singura intrebare ramane daca vor fi in stare sa-i cheltuiasca.

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

istvan78

Quote from: adrian rosca on December 04, 2015, 01:46:37 PM
Pai parca nustiucare ministru de finante zicea acum cateva zile referitor la principalele categorii de cheltuieli cuprinse în bugetul consolidat pe 2016, că investiţiile înregistrează o creştere ajungând la 5,1% din PIB, faţă de 4,7% din PIB estimat pentru anul 2015.

Deci tot Radio Erevan avea dreptate saracul ca i s-a luat nu i s-a dat. Transparentizarea mult trambitata vad ca a avut o viata foarte scurta.
:lol:

Amu' serios: eu am inteles asa: bugetul de investitii pe 2016 e mai mic decat cel bugetat pe 2015 dar mai mare decat cel realizat in 2015.
Sigur, intrebarea cheie e daca se va realiza bugetul pe 2016?

Problema principala cred ca e lipsa proiectelor. Adica nu prea ai ce construi in 2016 (mai mult decat in 2015) pentru ca nu-s proiecte demarate ajunse la faza de executie.
O privire la rutier: noroc cu intarzierile de pe A1, cu A10 unde inca mai e de lucru si cu A3 (C. Turzii - Tg. Mures) unde sunt ceva contracte semnate si in principiu se vor putea da ordine de incepere.
In rest, sa construiesti ce? Pe PiSi e mare minune daca se vor incepe orice lucrari in teren in 2016, pe Suplacu-Bors la fel...
Mai e DN76 in lucru si ceva centuri...

horatiu.cosma

Mai e Comarnic-Brasov, loturile de capat, care teoretic ar putea incepe. Plus ca daca in primavara vom avea AC pe Lugoj-Deva si Sebes-Turda se vor face niste plati destul de grase.