News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

IGO si / sau Garmin (Street Pilot)

Marius

Pentru smartphone exista solutii premium: Igo Primo, Sygic, CoPilot, Navigon, Tomtom. Evident, cu licenta. Sunt cateodata mai ieftine decat un PNA cu soft instalat.
Exista si variantele cracked  8) pe undeva pe net  ;)

sebba

navigon! ptr auto nu l-as schimba cu nici un alt soft de navigatie si spun asta dupa 8 ani de utilizare in toata europa si comparatii cu alte alternative

dar daca as vrea sa ma bazez cu adevarat pe ceva, nu as folosi un smartphone ci un device dedicat
un smartphone vrea sa le faca pe toate - ca un "multifunctional" care si tipareste si scaneaza si mai face si cafea - dar in ansamblu fiecare functie o face mult mai prost si mai dependent de alti factori decat un device dedicat
Sailing away! S/Y Haimana

danutzu_1069

#4488
Ar mai fi si varianta OSM (opeenstreet) dar mi se pare cma incomod de folosit.
Navigon are hartie de la Garmin, iar pentru cine a avut o navigatie Garmin o poate regasii si ptr Android (Street Pilot).
Bine, colegu' nu ne-a spus pe ce sistem de operare vrea navigatie dar in principiu astea sunt pentru toate sistemele de operare.

cezar-mario2012

#4489
 Problema principala cu telefoanele, este ecranul prea lucios si astfel vizibilitatea este mai slaba la lumina puternica. O alta problema este de soft, cel folosit pentru telefoane si tablete este mai optimizat pentru acestea si cu functii mai putine decat cele dedicate. Eu folosesc GPS Smaylo HD cu soft Black Edition, dar este mai slab decat Go Clevar pe care l-am avut inainte cu acelasi soft si mai am pe tableta SYGIC cu licenta. Avantajul lui SYGIC este ca ofera actualizare gratuita la harti la fiecare 6 luni, pe cand cei de la Smaylo nu afera asa ceva plus ca hartile sant mai vechi. Dezavantajul la SYGIC este tableta, daca este lumina puternica nu vezi nimic pe ea. Ca programe si setari sunt diferite, dar fac acelasi greseli de rutare, cateodata ma gandesc ca cei care le fac au aranjamente cu benzinarii, sa mergi mai mult si mai intortochiat. Recomand si o harta fizica pentru o mai buna orientare in cazuri extreme.

Si apropo de SYGIC orice varianta de drum as alege de la Bucuresti la Viena, el alege varianta Bucuresti-Sibiu-Deva-Faget-Nadlac, celelalte sisteme inclusiv Googl (Via Mchelin, Smaylo) aleg varianta prin Deva-Arad.

nicolaem

pt Android intreb, dar nu prea conteaza asta.
Faptul ca e lucios ecranul nu ma deranjeaza.
Am folosit in ultima vreme destul de mult Here pt ca e offline si gratis.

Dar are o mare problema, daca din diferite motive tu vrei sa alegi calea mai lunga ( fara sa iti pui un punct intermediar) poti pati ca in cazul in care e nevoie de o recalculare de traseu, sa te duca pe calea mai scurta, sa nu tina minte ce ai ales tu prima data. deasemeanea mi sa parut ca de multe ori prin orase alege rute foarte alambicate, nefacand diferenta intre bulevarde si strazi mici.

De iGo varianta crack am fost multmit acum cativa ani, dar am vrut sa trec pe ceva legal/gratis. daca nu gasesc ceva mai bun ca Here,probabil ca o sa investesc intr-o licenta de iGO.

Merci de ajutor

spy_flo

Igo primo /Igo my way. Hărți Tom Tom din 2015. Fără să mă gândesc de 2 ori.l-am folosit în toată Europa fără nici o problema. Bineînțeles "Crack Limited Edition"

szjozsef

Cu harti Openstreetmap, gasesti mai multe aplicatii. Unul din ele care ofera harti online/offline: Magic Earth, e gratuit mai putin informatiile de trafic.

Dan74

#4493
Si eu sunt multumit de Igo my way cu harti Tom Tom din 2015 (crack version  ;)), am facut o simulare de traseu spre Kefalonia si spre surprinderea mea prin FYROM a stiut sa aleaga drumurile principale, chiar daca am ales un traseu prin Bitola, nu a rutat pe cine stie ce stradute (verificat cu google maps). In tara in circuitul manastirilor din Moldova a stiut sa ma duca peste tot la fix.

nirolf

#4494
Eu folossc Route 66, hartile cred ca le au de la Tom Tom. Foarte bun prin Europa si US, dintre mai multe aplicatii mi s-a parut ca alege cele mai bune trasee, plus ca iti propune tot timpul 2-3 variante. Iar hartile nu mi s-au parut asa scumpe incat sa imi bat capul cu alte "variante".

In plus stiu ca au si birouri la noi in Brasov, deci incurajez si industria locala. :)

spy_flo

#4495
Ca o completare nu aș schimba telefonul cu un device dedicat. Se vede bine în orice moment al zilei cel puțin pe un ecran full HD de 5".îmi ruteaza în maxim 30 de secunde orice rută oricât ar fi de lungă. În schimb pe un GPS am  așteptat 2 ore sa calculeze un traseu de 3400 kilometri

iuli

Eu folosesc pentru offline HERE de la Nokia si pentru online Google Maps sau Waze. Am reununtat la iGo dupa ce mi-a dat niste failuri prin Budapesta de ma durea mintea :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

cmd

BeOnRoad - gratuit de pe Play. Foloseste hartile OSM. Folosit prin Europa catre Grecia, Croatia. 95% multumit de routari...

CristiM

#4498
HERE Maps Drive! Nokia!
In vara l-am folosit si eu prima data, era updatat la zi. Surpriza a fost ca nu vroia sa ruteze pe autostrazi sub nici o forma. La al meu ii plac doar DN-urile  :D. E cam cidatzel.
I-am dat sa-mi gaseasca traseu Bratislava - Viena (la hotelul unde aveam rezervare). Ma invita sa cobor de pe autostrada la fiecare iesire, iar invariabil drumul , dupa <mintea> lui, il ruta pe DN!!! Asta e doar una dintre situatii. Aceiasi problema am avut-o si in alte tari, nu doar in exemplul anterior.
Problema asta n-am avut-o cu Garminul, pe care l-am folosit ani de zile.
"Românului îi e greu până se apucă de treabă că de lăsat îndată se lasă"   Ion Creanga

v46is

Atentie la setarile "avoid toll roads " si "route selection" ( shortest / fastest ). Eu folosesc sygic atat pe telefoane cat si pe sat nav si e bun. Eu prefer ruta scurta si o schimb pe cea rapida daca imi convine.