În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

horatiu.cosma

Difera si n-ul, nu doar raza. Eu zic ca sunt aproape egale, plus minus vreo 2 metri.

Ia Pepe

Linia exterioara (galbena) este mai lunga.
Pentru diferenta se pleaca mai tarziu cu grinzile (culeea si pilonii sunt decalati).
Vezi ca sunt decalati mai in fata cei de pe exterior fata de cei pe interior.

MNU

Cred ca nu m-ati inteles... sunt egale ca lungime. Doar ca una fiind pe cercul exterior cel cu raza mai mare, "pare" mai scurta.

horatiu.cosma

Asta ziceam si eu, sunt egale, eventual cu o mica eroare. Formula era corecta, doar vroiam sa subliniez ca pe langa raza, si fractiunea de cerc difera, si atunci da bine :).

sebba

Sailing away! S/Y Haimana

TibiV

#4415
Fraţilor, unde este geometria de generala ?

Lungime albastru = alfa * R1
Lungime galben = alfa * (R1+26 metri)
Diferența galben-albastru=alfa*26 metri

Unde alfa= unghiul în radiani
           26 metru = lăţimea autostrăzii

Pentru o curbură de doar 15 grade =PI/12 avem o diferență de lungime de 6,8 metri !


Deci întrebarea e corectă: cum se compensează ?

LE:  Curba pare să aibă mai degraba peste 30 de grade, deci diferența este cel puțin dublă, de 13 6 metri...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Pai ceea ce zicea colegul e ca nu am acelasi alfa , pentru ca pilonii de la capete nu sunt pe directia razei. Totusi, cred ca alfa si beta sunt aproximativ egale, deci intrebarea tot e corecta.

horatiu.cosma


TibiV

Cum să ai două unghiuri diferite ?!?!....  :o

LE: Multumesc, horatiu !

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Daca pilonii finali nu sunt paraleli cu raza  - desenata de tine cu rosu ( pentru ca drumul continua drept, deci tangent la cerc) atunci poti spune si ca razele nu sunt egale. Totusi diferenta nu e asa mare.

TibiV

#4420
Deci raspunsul la problemă este: distanţa dintre pile este aceeaşi pentru fiecare fir, dar pilele NU vor fi pe aceeași rază, şi nici culeele....
Simplu... :)
Este exact ce vedem în pozele viaductelor de pe Gilau-Nadaselu...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Exact asta ziceam si eu la inceput(matematic), la finalul viaductului, "curba se indreapta", ceva de genul. Oricum, pe A3 la Gilau, viaductul II e putin in curba, si se vad mici diferente la imbinarea grinzilor. Asa o sa fie si aici, dar se niveleaza totul la suprabetonare.


TibiV

#4422
Nu ştiu unde se potriveste cel mai bine, dar parcă merge aici, ca stire de duminică... :)

http://www.agerpres.ro/social/2015/08/16/un-autocar-romanesc-probabil-furat-s-a-izbit-de-un-imobil-la-grenoble-14-39-35

Un autocar al companiei românești Eurolines, fără pasageri la bord, a provocat duminică dimineață pagube semnificative în orașul francez Grenoble, după ce a lovit mai multe autoturisme staționate, iar apoi a izbit fațada unui imobil și a pătruns într-un salon de cosmetică, scrie presa franceză.

Poliția locală crede că autocarul a fost furat și persoana aflată la volan a pierdut controlul vehiculului.

Din fericire, pe trotuarul din fața imobilului nu se afla niciun trecător, astfel că nu s-au înregistrat răniți. Autocarul a fost serios avariat, iar cel aflat la volan a fugit de la locul faptei. Autoritățile franceze au deschis o anchetă.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

MNU

#4423
Acum am inteles ce voiai sa zici prima data. Oricum ipoteza problemei tale e gresita pentru ca ai doua cai paralele, diferenta de raza la fiecare e latimea unui sens de autostrada, nu intreaga autostrada.. La cele doua viaducte, arcele de pe interior sunt egale ca lungime si arcele de pe exterior sunt egale ca lungime. Deci poti desena doua linii galbene si doua albastre. Diferenta dintre ele se afla aplicand (pi*alfa*r)/180grade doar ca diferenta intre r1 si r2 este cca 12m. Diferenta o poti vedea la culei. Daca ai culeile decalate la ambele capete, doar faci diferenta. Daca pleaca la un capat de la o linie, diferenta vizibila la capatul cu culeea decalata, intre sensuri, este exact diferenta dintre cele doua arce de cerc.

pasadia

Quote from: nenea_hartia on August 15, 2015, 10:27:04 PM
^ Problema e că oamenii ăia nu au voie sa vorbească despre lucrări. E scris clar în toate contractele pe care le semnează că CNADNR este singura instituție care poate discuta cu presa (categorie în care, probabil, e inclus și PUM). Teoretic, nici vizitele pe teren ale reprezentanților PUM nu sunt tocmai ortodoxe dacă nu au girul CNADNR.

Si lucrul asta e unul sfant, trebuie sa ramana pentru totdeauna asa? Serios, nu e rolul nostru tocmai acela de a arata ce schimbari TREBUIE aduse? Nu-mi convine postura de oameni care accepta asa ceva doar pentru ca asa ne-am obisnuit.