News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Pe bune, asa se face numaratoarea?
stau aia in praf, vant, ploaie si numara masinile si carutele?

Nu pot sa cred asa ceva!

Ceva camere video care sa filmeze si apoi sa vizioneze si sa faca sumarul nu se poate?

florin74

Confirm, pe DN1F Cluj Zalău in Zimbor 3 speriati cu jachete portocalii, o masa si 2 scaune stăteau si numărau masinile.

SB76UFO

Confirm si eu pe str. Salzburg din Sibiu vis-a-vis de NTN-SNR Rulmenti erau 2 peroane cu veste intr-o masina pozitionata "strategic" pentru a numara masini.
Sincer nu stiu de ce s-au pozitionat tocmai acolo, pentru ca pe acolo trec angajatii de la 2 fabrici importante din SB.
"Prostia este eternă și invincibilă"

bogdymol

O intrebare scurta: cunoaste cineva un service bun de unde pot achizitiona si monta un parbriz bun, in zona Arad-Timisoara?

Am o crapatura destul de urata in parbriz si ar cam trebui schimbat. Chestia e ca parbrizul orginal, marca Saint Gobain, este incalzit (are firicele subtiri integrate, asemanatoare cu cele de la geamul din spate, dar mult mai fine), iar masina are o gramada de senzori montati in spatele oglinzii retrovizoare (pe langa senzorii de lumini si de ploaie mai are si senzor care detecteaza semnele de circulatie de pe drum sau senzor pentru distanta fata de vehiculul din fata). As dori ca odata schimbat parbrizul, toate sistemele montate din fabrica sa functioneze in continuare.

La reprezentanta (Ford) e 3500 lei parbrizul + 380 lei montajul. Parca e cam mare "scorul", asa ca as incerca un alt service, dar de calitate. M-am interesat putin si cel mai mic pret gasit la un service in Arad e 1200 lei (inclusiv montajul), dar nu stiu ce sa zic despre calitate (parca e cam mare diferenta fata de reprezentanta). As prefera ceva putin mai scump, dar sa iasa ok. A mai trecut cineva prin asta?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dr4qul4

Oare nu pot folosi camerele de rovinieta? Banuiesc ca acopera mai toate zonele.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

marius_ar

@bogdymol: ai putea sa incerci aici: http://www.fordhovany.hu/rolunk-elerhetosegek.html#szeged   :)
Poate sunt mai seriosi... si mai ieftini. Nu stiu, dar in general ungurii sunt seriosi.

frunzaverde

#3726
Quote from: danutzu_1069 on April 20, 2015, 09:25:07 PM
Pe bune, asa se face numaratoarea?
stau aia in praf, vant, ploaie si numara masinile si carutele?
Ceva camere video care sa filmeze si apoi sa vizioneze si sa faca sumarul nu se poate?

Ba se poate.

Metoda cea mai simpla este cu doua bucati furtun puse de-a latul soselei. Cand trece o roata peste, se schimba presiunea din furtun ceea ce duce la inregistrarea in contor. E nevoie de doua furtune ca sa se poata diferentia intre sensurile de mers (stii ca merge intr-o directie in functie de care furtun e lovit primul), si sa poata diferentia intre doua masini care lovesc un furtun in exact acelasi timp (daca ar fi un singur furtun, ar apare doar o masina in loc de doua; cu doua furtune, e imposibil ca toate sa fie lovite in exact acelasi timp, existand ori o diferenta de directie ori de viteza).

Exista si metode mai avansate. Cu camere, ca alea de rovinieta sau alea de viteza. Cu radar, intocmai ca ala pe care-l are politia. Cu infrarosii, intocmai ca ala pe care-l are politia. Cu senzori piezo montati in asfalt. Si alte metode asemenea.

Dar in RO omul are avantaj fata de furtun:

1 - forta de munca in Romania e ieftina. Absurd de ieftina. Costul angajarii unor zilieri de-astia pe salariul minim pe economie pentru cateva luni e mai mic decat costul unei instalatii cu furtune, pentru uz odata la 5 ani. CNADNR are furtune de trafic, le-am vazut pe Bucuresti - Ploiesti (si camere, bineinteles), dar nu o sa cumpere cateva mii de dispozitive din astea pe care sa le foloseasca de doua ori pe deceniu. Un Trax Appolyon e cam 1500 EUR bucata, consumabilele mai costa si alea vreo 500 EUR.

2 - in multe parti ale tarii exista potential ridicat de furt. Furtunurile au multe uzuri casnice. Pe un DN cu MZA 1000-2000, in doua - trei minute, furtunul se sparleste. Ba chiar si cutia cu senzorul se sparleste. Si sunt scumpe ale naibii, ca sunt, bineinteles, tehnologie proprietara, asa ca nu merge orice fel de furtun

3 - Multe sisteme de-astea merg cu baterii (si in multe locuri de recensamant, alternativa cu curent de la retea e imposibila, nu exista retea in imediata proximitate); in multe cazuri, bateria este identica cu cele folosite pentru masini. Ghici ce se va intampla si cu bateria in multe locuri din Romania...

4 - odata la cateva zile trebuie verificate de o echipa care sa se plimbe sa vada daca ceva trebuie reasezat (ca mai zboara de la locul lor), daca bateria merge, si sa descarce datele.

Din 1+2+3+4 => omu' cu carnetelul e, in continuare, mai ieftin. Mai ales ca altfel statul oricum i-ar da ajutor de somaj sau ajutor social. Ca avantaj suplimentar, unui om ii e mai usor sa identifice un TIR decat unui senzor pneumatic.

Cat despre camere mobile/radare mobile, au nevoie de o persoana oricum la post; camerele fixe/senzorii piezo costa zeci de mii de euro, trebuie schimbate la 10-15 ani, si au nevoie de curent, asa ca nu-s optiuni nici in tari mai bogate.

Quote from: dr4qul4 on April 20, 2015, 11:21:01 PM
Oare nu pot folosi camerele de rovinieta? Banuiesc ca acopera mai toate zonele.

Sunt doar 70 de bucati, si unele din ele sunt mono-directionale, deci inutile la recensamant.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

anacronox

la podul de la Soimus erau la iesirea din Deva cum se face dreapta spre pod 2 personae (tip si tipa) cu veste portocalii, iar tipa avea inscriptia Drumuri Timis. mergeau cu un clipboard de la masina la masina. cand au ajuns la mine am coborat geamul si m-am pomenit in fata unui portofoliu de cazuri sociale si am fost intrebat daca nu fac o "donatie". Am semnalat politiei pentru uzurparea de calitati oficiale si a doua zi erau tot acolo, dar fara veste. Au aparut si vanzatorii de pahare din cristal/ rubin direct din plasa de rafie. Pe langa asta la iesirea de pe autostrada la Soimus sunt unii smecheri care fac invers sensul giratoriu sa se bage in fata coloanei care asteapta la semafor.

horatiu.cosma

Cand se va termina autostrada pana la Ilia vor disparea aceste probleme, anacronox :).

NordKapp

Din păcate nu dispar asa ușor. Se mută în alte locuri, sunt de ani de zile prin toată țara.

horatiu.cosma

Conform lui Rus, Ditrau e in Mures, hai ca a nimerit-o asta  :lol:

Dan74

Ditrau e la aproximativ 20 km de judetul Mures, sa zicem ca aproape a nimerit-o,  in schimb el are o problema foarte mare de a nimeri planurile de viitor.  O:-)


MNU

Quote from: florin74 on April 20, 2015, 09:57:36 PM
Confirm, pe DN1F Cluj Zalău in Zimbor 3 speriati cu jachete portocalii, o masa si 2 scaune stăteau si numărau masinile.

O sa radeti... azi, in Germania, intre Luneburg si Gifhorn, pe B4, doua persoane intre doua varste (un barbat si o femeie), cu veste galbene, stateau langa o parcare din aceea mica pe scaune si urmareau traficul notand ceva pe niste caiete/board-uri. Nu stiu ce faceau exact, dar exact la recensamantul de trafic m-a dus gandul.

nicolaem

excelenta doamna care a facut interviul la EuropaFM. f bine pregatita + cunostiinte anterioare. m-a surprins cand a stiut de pasul Tihuta, sau cand a intrebat unde e Ditraul doar pentru a intelege exact ce filosofeaza Rus. de obicei in astfel de cazuri moderatorul da din cap afirmativ lasand politicianul sa isi termine fraza nefiind cu adevarat interesat sa inteleaga ce i se spune.
poate vad/aud si alti moderatori in special de pe tv.