News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

chr

Quote from: dorum on February 02, 2015, 06:47:12 PM
eu n-am trimis niciodata... dar am chitantele si le pastrez... ce pana mea...tre sa ma si justific??
Am luat si eu amenda in urma cu vreo 2 luni, m-am dus pe Circumvalatiunii unde stiam eu ca e circulatia, de fapt e pe Take Ionescu. E acolo o cutie unde pui chitanta. Teoretic le ia cineva, le confrunta cu procesele-verbale si PV-urile care raman fara chitanta sunt raportate la fisc. In realitate nu fac nimic. Daca platesti amenda acolo unde platesti si impozitele, e ok, daca o platesti in alta parte, apare ca neplatita si trebuie sa le aduci chitanta.

AlexIP

Quote from: mariansb on February 02, 2015, 06:30:36 PM
Am luat de curand o amenda militieneasca pe A1 in zona Izvin, la iesire . Le am trimis la adresa de e-mail dovada platii amenzii , este suficient sau se trimite si prin posta? I am intrebat in acel e-mail , dar nu mi au raspuns inca.
Nu mai luasem o amenda de vreo 7 ani si parcurg in jur de 25.000 km /an.

Păstrează chitanța și fă câteva copii, să le ai pregătite. Eu am primit o amendă în 2010 în Timișoara (ironia sorții, 65 km/h pe Buziașului unde câteva luni după au crescut la 70 limita), le-am dus dovada de plată în 24 de ore, mi-a apărut în 2011 ca neplătită la taxe și impozite, le-am dus dovada și lor, mi-au anulat-o, anul ăsta în 2015 iarăși a venit, iar a trebuit să caut copia după chitanță pe acasă... IPJ Timiș, profesioniști până la capăt.

În România se merge pe premisa de vinovăție a cetățeanului, de aia tot el trebuie să se justifice de zeci de ori ca să nu fie pus la plată a doua și a treia și a patra oară.

adiarc

Era la un moment dat o propunere de plata intr-un cont unic...momentan neconcretizate......așa n-ar mai fii probleme.....sau nr lor s-ar reduce f mult......eu recomand tuturor sa plătească la primăria de domiciliu  , apoi sa trimită pe raza localității unde au luat amenda si sa păstreze câțiva ani Pv....un procedeu profund birocratic , care n-ar avea ce sa caute intr-o țara europeana
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

Amenzile se pot plati prin aplicatia auto.ro si se proceseaxa automat.
Puteti suna si la politia de unde ati luat amenda si sa-i intrebati pentru ca aproape sigur au un cont in care puteti plati online!
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

AlexIP

Dacă a ajuns la taxe și impozite locale, e tardiv. Degeaba suni la poliție, tot ai de plată. Și nu e ca și cum ar fi scopul statului să te scape de la plata de două ori a amenzii, ba chiar îi convine foarte mult.

grig73

Nu e tardiv.Mie mi-a venit poprire pe salar dupa cinci ani la o amenda deja platita in 48h.Dupa o discutie cu seful de la agentia locala a finantelor si trimitere pe mail a dovezii achitarii s-a rezolvat repede.Ideea e sa tineti mereu macar o copie scanata a dovezii platii si a procesului verbal.


pasadia

Apropo, stiti sa existe vreun site unde sa trecem bucatile de DN-uri pe care le-am strabatut in viata noastra? O harta simpla, unde bifez segementele parcurse si sa ramana salvat pe viitor?

NordKapp

Un site nu stiu, dar mi-am adus aminte ca acum cativa ani mi-am desenat si eu drumurile strabatute. Intre timp s-au mai adaugat cateva, prin zona Zalaului de exemplu, dar nu am mai actualizat harta.  :)


pasadia

Hmm, not bad! Ai strabatut vasazica inclusiv 7D-ul? Pai si cand intrebam pe aici despre starea lui de ce nu ai spus nimic?  :(

Oricum, vad ca Moldova si sudul Olteniei nu prea ti-au placut.   :)

NordKapp

Scuze, se pare ca nu am fost pe fază. Oricum, sunt ceva ani de când am fost pe acolo, asa ca informațiile mele nu erau proaspete. De aproape un cincinal locuiesc peste hotare.

Cu estul Moldovei și sudul Olteniei nu s-a nimerit, nu sunt pe rutele principale de tranzit și treaba în zonă nu am avut. Rămân pentru viitor. :)

bogdymol

Exista un site unde poti sa treci autostrazile si drumurile europene pe care ai circulat, din Europa si Statele Unite. Din pacate are cateva neajunsuri (e destul de greoi de folosit, iar proprietarul nu se mai prea ocupa de el).

Clinched Highway Mapping
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

pasadia

Il stiu, dar e greoi de folosit. Plus ca vroiam unul pentru Romania, pe care sa poti insemna eventual si DJ-urile, nu numai autostrazile (pe care oricum le-am facut in intregime cu o exceptie neplacuta inca: Turda - Gilau; tot timpul am avut treaba in Cluj si am preferat sa cobor Feleacu decat sa vizitez Floresti-ul).