News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Harry

inedita campanie de marketing a celor de la JW


SILVIUFG

Dragi colegi va rog sa ma ajutati cu niste informatii. La noapte trebuie sa fac un drum de Cluj (de la Fagaras) si pe tv toti ma bombardeaza cu vremea rea in zona Transilvaniei, ninsori, viscol etc. Care sunteti prin Sibiu, Sebes, Turda, Cluj poate imi spuneti si mie cum e vremea pe acolo. Sau cum sunt drumurile. Sa stiu si eu cata ,,marja de eroare"imi iau. Multumesc!!!  :)

Ionut daca sunt off-topic scuze, dar nu am stiut unde sa postez.

adiarc

in Sibiu a nins destul de putin , dar atentie la temp mai scazute si la adaptarea vitezei.....drumurile prp.sunt curate...nu sunt nici un fel de probleme
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

SILVIUFG

Multumesc Adi, eu locuiesc in Fagaras la 3 m de DN si ma tot uit pe geam la masinile care vin dinspre Sibiu din alte judete si le vad curate. Asta e un semn bun. Am pe cineva in Teius care imi spunea acum 5 min ca acolo e soare... La noapte sigur va fi polei dar pe mine ma intereseaza sa merg incetisor si sigur.  :D

florin74

La Cluj ninge si bate vantul destul de puternic. (a inceput sa ninga de 30 de min)

neobluenet

@florin74: stai prin Zorilor? Ca in centru ploua de azi-noapte. Ninsoare am vazut anul asta doar o data, dar si atunci pentru vreo 20 de minute si era cald afara.

Pentru cei care nu stiu Clujul, Zorilor este un cartier aflat pe Feleac unde se intampla sa ninga iarna cand in oras doar ploua. Nu e o diferenta extrema de altitudine, insa in zona respectiva este mai frig, lucru influentat probabil si de curentii de aer.

florin74

#3111
Da  :D
Dar s-a oprit, spre dezamagirea copiilor.

http://www.inmh.ro/images/radarg/index.radar.php
Pentru cei interesati de evolutia precipitatiilor, de urmarit. E aproape in timp real

SILVIUFG

Multumesc Florin pentru ajutor. Sper sa stea calma vremea.  :p

florin74

Alecu spunea ca ASTALDI sunt baieti descurcareti, indiferent de cine este la putere. Un mic exemplu :

Primaria Municipiului Bucuresti, unde sunt abonati la lucrari de ani buni.
"Potrivit procurorilor, in perioada decembrie 2010 - ianuarie 2014, Madalin Dumitru a primit de SC Astaldi foloase necuvenite, in cuantum de circa 18.000 euro, constand in folosinta unui autoturism - marca  Lancia Delta 1600, pentru a sigura societatii derularea in bune conditii a contractului de lucrari la obiectivul "Pasajul denivelat suprateran Basarab", respectiv pentru a asigura confirmarea situatiilor de lucrari si  efectuarea platilor restante.

"In luna noiembrie 2010, Primaria Municipiului Bucuresti inregistra intarzieri la plata facturilor  aferente contractului  nr. 2735/10.07.2006 de aproximativ 31 milioane lei, unele facturi fiind scadente chiar la sfarsitul anului 2008. Pentru a debloca situatia platilor, SC Astaldi a pus la dispozitia inculpatului Dumitru Madalin Ionica, cu titlu gratuit, un autoturism marca Lancia Delta 1600 pe care l-a inchiriat de la Auto Perugia. Ca urmare, in luna decembrie 2010 au fost efectuate plati de circa 31 milioane si respectiv 15,7 milioane lei. In luna februarie 2011, Primaria mun. Bucuresti a mai aprobat plati in valoare de circa 43 milioane lei. Costurile suportate de SC Astaldi pentru inchirierea autoturismului au fost de circa 500 euro/luna", se arata in rechizitoriul procurorilor.

Valabil si pentru TEHNOLOGICA RADION

Potrivit procurorilor,  perioada 2009 - 2014, Madalin Dumitru a pretins  de la SC TEHNOLOGICA RADION SRL foloase necuvenite constand in lucrari de renovare/amenajare la imobilele  proprietate personala sau la imobilele detinute  pe numele rudelor, materialele aferente derularii lucrarilor, bunuri electrocasnice, pentru a  nu constata nereguli in derularea contractelor avand ca antreprenor S.C. Tehnologica Radion SRL  pentru a asigura o protectie a antreprenorului in relatia cu autoritatea de control si pentru a asigura  decontarea la timp a facturilor.
Din actele de urmarire penala a rezultat ca in perioada 2009 - 2014, urmare a solicitarii lui Madalin Dumitru, S.C. TEHNOLOGICA RADION SRL a efectuat pentru acesta lucrari la imobilele proprietate personala sau la imobilele detinute prin persoane interpuse, astfel:
-    lucrari de refacere pavaj la imobilul din com. Peris, proprietate numitei Serban Ioana (soacra lui Dumitru Madalin Ionica);
-    lucrari de renovare la imobilul din str. Ermil Pangratti, unde isi are domiciliul declarat Dumitru Madalin Ionica;
-    lucrari de renovare la imobilul din str. Erou Nita Pintea, Voluntari.

"Fiind audiat administratorul SC TEHNOLOGICA RADION SRL a declarat ca in perioada 2010 - 2014, societatea  a efectuat diferite lucrari la imobilele detinute de inculpatul Dumitru Madalin Ionica si a suportat contravaloarea acestora, precizand ca a dat curs solicitarii intrucat relatia contractuala cu Primaria Municipiului Bucuresti era una greoaie si exista posibilitatea ca un refuz al sau sa determine o atitudine negativa din partea reprezentantilor primariei, respectiv intarzieri in decontarea facturilor in mod nejustificat, ceea ce ar fi perturbat activitatea societatii", se arata in rechizitoriul procurorilor.

Oare la Oprescu cand ajung ?



Calin

Am comentat pe thread-ul destinat autostrazii A1 urmatoarele:
"In primul rand si eu doresc sa va multumesc ,kidu,sebba si marius_ar pentru filmari. In special filmarile tale ,marius_ar, le urmaresc de ceva vreme pe You Tube .M-a surprins foarte mult traficul redus pe acest tronson de autostrada......Ma gandeam ca la o viteza de 100 de km la ora ,drum perfect plan, in campie,fara sa traversezi vreo localitate si cu un trafic atat de redus-parca esti atras la somn..... :lol:
Pe de alta parte am ramas neplacut surprins de un lucru.Atunci cand vin in Tara din Ungaria -aproape de granita vad indicatoare cu "Nagyvarod-Oradea-RO" sau cu "Bucarest-Bucuresti-RO", adica prima oara denumirea localitatii in limba locala, cea maghiara si apoi in limba romana.La noi , in schimb vad ca in Romania avem indicatoarele cu numele localitatii din Ungaria -DOAR in limba maghiara !!! Oare cei de la CNADNR nu cunosc ca dupa MACAU ( denumirea ROMANEASCA )-Mako-in maghiara , urmeaza SEGHEDIN denumirea ROMANEASCA -sau Szeged in limba maghiara ?
Scuzati-ma , dar orgoliul meu de ROMAN nu poate sa taca ! Cat timp te afli pe teritoriul Romaniei , indicatoarele cred ca ar trebui sa indice -ca reciproca din  Ungaria-intai numele localitatii in limba locala si apoi in cea a vecinilor.Ma asteptam,astfel, sa vad indicator cu "Seghedin-Szeged-H" >:(
Sunt tare curios sa vad indicatoarele din partea maghiara a autostrazii , daca , pe indicatoarele lor voi vedea scris doar "Nadlac"fara sa vad "Nagylak" sau "Timisoara" fara sa vad scris "Temesvar" sau "Bucuresti"fara sa vad scris "Bucarest".Sincer sa fiu , nu cred.Nu spun "Arad"  pentru ca este identic .....
Sunt curios,daca ar fi trecut si numele capitalei ungare .l-ar fi trecut doar "Budapest" ? Ma deranjeaza acest lucru specific  transonului-Arad -Nadlac....
Sper sa-l vad terminat cat mai curand -dar in acelasi timp -sa dam dovada ca suntem totusi o natie demna !
  Voi ce parere aveti ?"
Cu aceasta ocazie multumesc colegilor care deja si-au formulat o opinie.

Calin

#3115
Quote from: bogdymol on December 21, 2014, 08:21:35 AM
@Calin

Eu sunt nascut si crescut in Arad dintr-o familie de Romani. Am umblat pe la Szeged si Mako de cand eram copil mic, dar doar de vreo 2 ani am aflat de denumirile in limba Romana a localitatilor, care mi se par amuzante. Toata lumea pe care o cunosc foloseste Szeged sau Mako, asa ca de ce sa facem atata tam-tam pentru denumirile in Romana pe care nimeni nu le foloseste?
Eu sunt nascut la Targoviste ,dar am copilarit la Oradea-unde am facut scoala primara -si unde rudele mele de pe linie materna au venit din judetul Satu-Mare imediat dupa 1918 ( vorbesc despre parintii strabunicii mele materne)-cu toate ca parintii imi erau nascuti amandoi la Cluj-Napoca.Iar la Arad am o matusa si doi verisori.Intodeauna atunci cand vorbeam despre localitatea maghiara "Debrecen" o numeam in limba romana "Debretin".Tot astfel,cand vorbeam despre localitatea maghiara "Szeged" o denumeam "Seghedin" ,desi , este foarte adevarat, ca am auzit si varianta maghiara "Szeged".Iar varianta "Seghedin" o vei gasi in foarte multe harti ,inca din timpul Austro-Ungariei-chiar si sub forma de "Szeghedin"
  Iata de exemplu, ce spune Wikipedia -nu in cea in limba romana , ci varianta in limba ....italiana sursa: http://it.wikipedia.org/wiki/Seghedino
  "Seghedino (in ungherese Szeged ascolta[?·info], in rumeno Seghedin) è un'importante città ungherese. Con 170.285 abitanti (2011) è la terza città più grande dell'Ungheria, si trova nel sud del Paese, vicino al confine con Serbia e Romania, alla confluenza dei fiumi Maros/Mureş e Tibisco. È sede del governo della Provincia di Csongrád."   Cred ca nu are rost sa traduc .
Dar , iata ce spune insasi varianta in limba ........maghiara : "Szeged lakói a történelem során sokféle nyelvet beszéltek, legtöbbjük saját nyelvéhez vagy helyesírásához igazította a város nevét: németül Szegedin vagy Segedin, szerbül: Сегедин, horvátul Segedin[3], szlovákul: Segedín, románul: Seghedin. Ókori forrásokban görögül: Partiszkon, latinul Partiscum néven ismert."
  Si tot acolo,daca vom cauta mai jos , gasim:
    "Szeged neve idegen nyelveken

    szlovákul, szlovénül Segedín
    lengyelül Segedyn
    románul Seghedin
    németül S(z)egedin
    törökül, horvátul és szerbül Segedin
    olaszul Seghedino"
  Iata , tot acolo , printre numeroasele orase infratite cu Seghedinul, si unele din Romania:"Marosvásárhely, Románia (1997),Románia Temesvár, Románia (1988), Csíkszereda, Románia
Székelyhíd, Románia" Dupa cum se vede , denumirea unor orase din Romania , in limba maghiara sunt redate in varianta lor.....maghiara -asa cum cred ca este si normal.
   Iata si o adresa de facebook dedicata acestui oras :"https://www.facebook.com/pages/Seghedin-Szeged-Hungary/106991189340837"
Adresa Institutului Cultural Roman din......Seghedin:"http://www.icr.ro/seghedin/"
Putem afla vremea din....Seghedin:"www.accuweather.com  › Lume  › Europa  › Ungaria  › Seghedin"
Iar aici , "http://www.cyclopaedia.de/wiki/Seghedin" gasim urmatoarele informatii , in limba....germana:
  "Seghedin
Szeged [ˈsɛgɛd] ?/i (deutsch Szegedin oder Segedin, serbisch Сегедин, rumänisch Seghedin) ist eine Großstadt in Ungarn. Sie ist mit rund 170.000 Einwohnern die drittgrößte Stadt Ungarns und liegt an dessen Südgrenze nahe dem Dreiländereck mit Serbien und Rumänien an der Mündung des Flusses Mieresch (ungarisch Maros, sprich ,,Marosch") in die Theiß (ungarisch Tisza). Sie ist der Sitz des Komitats Csongrád. Neben der Intercity-Bahnverbindung ist die Stadt auch über die Autobahn M5 von dem rund 170 km entfernten Budapest zu erreichen. Szeged ist die sonnenreichste Stadt Ungarns. Über 2000 Sonnenstunden pro Jahr haben der Stadt den Beinamen ,,Stadt des Sonnenscheins" beschert.

Dies ist ein Auszug aus dem Artikel Seghedin der freien Enzyklopädie Wikipedia. In der Wikipedia ist eine Liste der Autoren verfügbar."
  In wikipedia in limba polona gasim inclusiv denumirea romana a acestei localitati :"pl.wikipedia.org/wiki/Segedyn  " :"Segedyn (węg. Szeged wymowa [s e g e d] odsłuchaj i , serbs. Segedin , rum. Seghedin) "
  Si aici ,gasim denumirea romaneasca a acestui oras ungar :"wikimapia.org/5846476" :"Szeged Szeged (approximate pronunciation Seg ... Segedin, German: Szegedin/Segedin, Polish: Segedyn, Bulgarian: Сегет, Romanian: Seghedin, Slovak: Segedín ..."
  Iata un interesant articol privind istoria cailor ferate banatene:"http://istoriabanatului.wordpress.com/tag/seghedin/"
  Wikipedia in limba......turca:"... (Segedin); Rumence, Seghedin; Bulgarca, Belarusça, Rusça ve Ukraynaca, Сегед (Seged); Hırvatça, Siget; Almanca, Szegedin / Segedin; İtalyanca, ..."
  Am vazut ca exista si o specie de porumbel....."Zburator de Seghedin"
Ziua Nationala a Romaniei sarbatorita la Seghedin "http://basilica.ro/ziua-nationala-a-romaniei-la-seghedin--ungaria-102268.html"



Calin

Quote from: teocharis on December 21, 2014, 10:58:52 AM
fair enough, subiectul are intotdeaua potential explosiv garantat.
Scuza-ma dar in ce sens crezi ca are un potential "exploziv" ? Am incercat -Doamne -Fereste-sa jignesc pe vecinii maghiari ? Nu !Crezi ca partea maghiara ar avea ceva de obiectat ? Te asigur ca nu-pentru ca ar fi cea mai absurda obiectie- din momentul in care-peste tot in lume -inclusiv la ei se cunoaste in mod oficial ca varianta romaneasca a maghiarului "Szeged" este "Seghedin".In plus,repet ,este o practica europeana.Pe mine,ceea ce ma deranjeaza tare ,este faptul ca in ROMANIA avem indicator in EXCLUSIVITATE in limba.......MAGHIARA !!! Poate jigniti ar fi maghiarii daca as propune ca in loc de Szeged sa fie doar Seghedin.Nu.Nu doresc acest lucru.Dar mi se pare normal , ca , in Romania,sa ai prima data scrisa denumirea in limba Romana a localitatii -daca ea exista binenteles ( iar in acest caz exista)-si apoi in varianta sa maghiara.Ce probleme ar putea naste un indicator in care sa fie scris "Seghedin-Szeged-H" ? Din momentul in care si maghiarii ,repet, recunosc ca aceasta este denumirea romaneasca a acestui oras ?

Ionut

In mod normal daca esti in Romania folosesti limba oficiala inclusiv pe indicatoarele rutiere. Adica limba romana. Ca sa fii tu dragut cu vecinii si/sau turistii, poti folosi, in apropierea granitelor sau in punctele unde ai multi turisti (in aeroporturi, de exemplu), si alte limbi. Dar nu e o regula. N-ar trebui sa se simta nimeni jignit sau nu-stiu-cum ca nu scrie in limba sa. Nu ma deranjeaza ca in Ungaria vad Bucuresti sau Timisoara scrise in maghiara.

ion59

@ teocharis
De când există o comunitate HU în Transilvania de 3 milioane? Că eu știam altă cifră! Aveți dvs. vreo informație nouă!

Calin

Quote from: Ionut on December 21, 2014, 03:46:58 PM
In mod normal daca esti in Romania folosesti limba oficiala inclusiv pe indicatoarele rutiere. Adica limba romana. Ca sa fii tu dragut cu vecinii si/sau turistii, poti folosi, in apropierea granitelor sau in punctele unde ai multi turisti (in aeroporturi, de exemplu), si alte limbi. Dar nu e o regula. N-ar trebui sa se simta nimeni jignit sau nu-stiu-cum ca nu scrie in limba sa. Nu ma deranjeaza ca in Ungaria vad Bucuresti sau Timisoara scrise in maghiara.
Quote from: Ionut on December 21, 2014, 03:46:58 PM
In mod normal daca esti in Romania folosesti limba oficiala inclusiv pe indicatoarele rutiere. Adica limba romana. Ca sa fii tu dragut cu vecinii si/sau turistii, poti folosi, in apropierea granitelor sau in punctele unde ai multi turisti (in aeroporturi, de exemplu), si alte limbi. Dar nu e o regula. N-ar trebui sa se simta nimeni jignit sau nu-stiu-cum ca nu scrie in limba sa. Nu ma deranjeaza ca in Ungaria vad Bucuresti sau Timisoara scrise in maghiara.
Binenteles ca nici pe mine nu ma deranjeaza acest lucru.Sigur ca sunt bucuros atunci cand, in Ungaria fiind, vad indicator care pe langa maghiarul "Nagyvarad" are si romanescul "Oradea" si -desigur-RO. Nu imi doresc decat reciproca-denumirea de "Seghedin" nefiind nici inventata de curand , nici jignitoare la adresa cuiva.....Repet, pe mine ma deranjeaza tare cand vad ,in Romania -un indicator in EXCLUSIVITATE scris in varianta sa Maghiara ! Adica facem o discriminare inversa ! Daca nu ar fi existat o varianta in limba romana -nu ai ce face si o scri asa cum este in limba de origine.O alta problema poate s-ar fi nascut daca nu as fi dorit sa apara acel indicator de tara -H.Care ar fi putut da nastere unor interpretari gresite.Nu.Dar doresc ca , in Tara mea , sa fie indicate numele localitatilor in limba Romana-apoi in cea Maghiara -urmate de indicatorul de tara -respectiv-H-atunci cand vorbim despre o localitate aflata in afara Romaniei.De aceea sper sa apara,atunci cand se refera un indicator de autostrada din Romania la o localitate din afara granitelor Tarii -intai numele romanesc si apoi cel al vecinilor ,urmat,desigur ,de indicatorul de tara.In acest caz,sper sa apara "Seghedin-Szeged-H"