News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nenea_hartia

^ Nici la mine n-a fost o problemă declarația, ne-au dat-o la completat cu circa 30 de minute înainte de a ajunge la vot. Doar că eu nu îi înțeleg absolut deloc rostul. În rest, tot 5 membri și 5 cabine au fost și la mine. Dar nu i-aș acuza pe membrii secției. Am fost și eu în România vicepreședinte de secție și te rog să mă crezi că este tare solicitant și obositor. Frustrant a fost că în clădire coada continua prin trei camere încăpătoare până să ajungă la secție. Camere în care se puteau organiza din timp alte mese și alte cabine de vot.

Ionut

Guys, gata, am terminat cu politica. A treia oara nu mai zic, doar sterg mesajele. :cheers:

sebba

gata? se duse? hâc! si eu cu cine votez? :lol: :lol: :lol:
Sailing away! S/Y Haimana

igorashu


dr4qul4

vazand ce poate face o electrica, incep sa-mi doresc sa-mi iau una si sa ma mut la casa sa am priza  :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

igorashu


sebba

huh? ptr ce trebuie 11kw trifazat?? sa o incarci? hai ca nu-mi vine a crede... ca doar nu e ferry de pe canalul manecii
Sailing away! S/Y Haimana

igorashu

#2782
http://www.teslamotors.com/en_EU/forum/forums/europe-help-home-charge-power-requirement

- Red plug: 400 Volt, 3 phase 16A (11kW)
- Blue plug: 230 Volt, 1 phase 32A ( 7.3kW)
- Mistry plug: 400 Volt, 3 phases 32A (22kW)

Edit: daca luăm (ipotetic, fiindcă eu unul nu-mi permit :lol:) versiunea de 85kWh și vrei s-o încarci complet, îți cam trebuie ăia 11 kW în perete.

sebba

fuck! pai ma costa mai mult instalarea la enel decat amortizarea in 10 ani a consumului! (poate nu-i corect calculul, l-am dat din burta, nu trageti in pianist)
dar oricum e aiurea ca trebuie sa-ti tragi trifazat acasa, da-o-ncolo de treaba

Sailing away! S/Y Haimana

igorashu

Merge și monofazat, dar mai cătinel :))
Oricum un branșament de 11kW trifazat e în jur de 1500 lei (350 EUR). Unde-au mers zecile de mii...

sebba

doar atat??? cum pisici?!!!? imi pare extrem de putin
acum vreo 3 ani am studiat problema instalarii unei instalatii fotovoltaice la retea - on grid - si toata documentatia si proiect si avize si ce dracu mai era acolo ducea undeva la 7000 EUR
si totul ramanea in monofazat si cu putere instalata casnica (10kw, sau cat e? ca nu am idee)

si bransarea trifazata sa fie doar 350 eur???
Sailing away! S/Y Haimana

igorashu

#2786
Nu știu cât e la Timișoara, dar aici cam atât e: http://www.enel.ro/ro/distributie/clienti/download/tarife/tarife_si_indici_specifici.pdf

Edit: 7000 E e imens. Contorul cu dublu sens e până în 3000 lei. Invertorul depinde de câtă putere instalată ai.

sebba

pai da, o fi contorul 3000 lei insa chiar si ptr persoane fizice, "dosarul" de conectare, cu aviz tehnic de racordare (!!!?!!!) si tot proiectul... atat mi-au cerut
mi-au zis ca nu e nici o diferenta de procedura intre investitorii cu campuri intregi de fotovoltaice si o persoana fizica cu 2-3kw de panouri pe casa
cel putin asa era acum vreo 3 ani... am renuntat... instalatia ma costa mai putin decat dosarul
Sailing away! S/Y Haimana

jalemare

''Nu vor fi bani mulţi. Şi atunci ierarhizăm priorităţile între a face o autostradă care se vede peste opt ani şi a începe drumuri judeţene ar însemna ca pentru autostradă tragem banii în 2005, dar începem program de drumuri judeţene, că autostrada ţine de altele, dar dacă nu încap, şi una şi alta, dar oricum, să facem ceva care să se perceapă mai rapid. Domnule, să facem, eu am dat o sugestie. Să se vadă ceva, că se îndreaptă şi către ăla care să bage votul."
un posibil viitor prim-ministru, Florin Georgescu, acum vreo 10 ani...

dr4qul4

iar facem politica?
nu e un viitor prim ministru e viitorul guvernator al BNR, si pe probleme economice este mult mai competent decat restul.
faptul ca am avut stabilitate la BNR a scapat tara asta din multe rahaturi.
Multe s-au schimbat de acum 10 ani, cand traversam Pitestiul intr-o ora, prin centru. Iar numarul de masini cred ca s-a dublat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024