News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pasadia

Nu da vina pe BEC. Conform legilor, BEC-urile (cele centrale si cele judetene) se organizeaza cu 30 de zile inainte de primul tur de scrutin. Si din ale fac parte judecatori de la anumite instante, delegati sau numiti de prefect (nu mai stiu sigur, in 2000 si 2004 ma ocupam pentru ProDemocratia si de detaliile astea, dar cred ca au mai modificat legile).

Organizator, in mod oficial, este AEP - Autoritatea Electorala Permanenta. Institutia a aparut in textele de lege prin 2006, dar ca multe alte institutii care legal primeau atributiii de care statul n-ar fi vrut sa se lipseasca (CNSAS, ANI, DNA, etc...), a fost blocata mult timp - nu avea spatiu, nu primea buget, nu isi putea angaja personal, etc... Nici acum nu sunt convins ca are toate resursele de care ar avea nevoie si ca atare in multe privinte responsabil este Guvernul si APL-urile. Un exemplu fiind lista electorala, pe care nu AEP o face, cel putin nu direct, ci tot primariile.

Problema adevarata este faptul ca la noi cetatenii sunt considerati automat inscrisi in lista electorala. Ceea ce e gresit si deja sunt multe alte state in care cetateanul care chiar vrea sa participe la viata cetatii se inscrie el, la AEP, in lista electorala. Si daca nu esti inscris - nu votezi!

Inscrierea asta ar aduce apoi multe beneficii - liste mai corecte, mai putine resurse alocate aiurea (in prezent se tiparesc prea multe buletine de vot si se organizeaza mai multe sectii decat e nevoie (nu in strainatate ci in tara), sondaje si exit-poll-uri mai corect calibrate, posibilitatea unei mai bune comunicari cu votantii - deh, daca rromii nu se vor inscrie vor descoperi probabil si partidele politice ca mai exista si alti votanti, etc...).

Insa in Romania initiativele de genul asta au fost privite dubios, ca si cum ar fi vorba despre o limitare a dreptului de vot.

ciprebbe

Si dupa ce l-am auzit pe monta, pt turul 2 va fi si mai rau pt diaspora...ca na...nu ii place cum voteaza vesticii.
Pacat
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Ce a zis mai concret? Am lipsit de la ora de aberații de pe TV.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

carutasul

@pasadia Corect ce spui. Dar in strainatate, nu asta era treaba ambasadelor? Evident ca s-ar putea folosi si solutia de bun simt ca "aligatorul" sa vina cu declaratia semnata de acasa ( sau, in stilul romanesc, sa apara micul centru de copiere de pe langa sectia de votare, dupa modelul celor de la administratia financiara, unde ai tipizate :)  ) Ma rog, punem pariu ca si peste 10 ani va fi la fel? :)

nenea_hartia

^ Eu tot nu pricep rolul declarației. Nu se aplică prezumția de nevinovăție? De ce omul trebuie să jure în scris că nu încalcă legea? E aberant. Declarația aia oricum n-are nicio valoare; dacă alegătorul e prins cu vot multiplu este pedepsit pentru acest lucru, nu pentru fals în declarații, nu?

pasadia

Sincer sa fiu nu stiu de ce tot cautam solutii cand o avem de peste 15 ani, am cheltuit bani pe ea si nu am folosit-o niciodata: CARTEA DE ALEGATOR!

E simplu, nefalsificabil, fara complicatii, banal: Ai carte votezi - n-ai carte, nu votezi. Fara liste electorale, fara declaratii suplimentare, fara nimic altceva!

nenea_hartia


dr4qul4

Ce carte. Avem card de sănătate cu cip, pașaport cu cip. Poate caninca nu au toți dar
Chiar nu se poate face un site in care sa fie înscriși toți cei care votează pe liste suplimentare.
Doar băgat cnp-ul. Daca mai apare odată, arestat pe loc.
Durează 30 de secunde introducerea cnp-ului.
Fără semnături, hârtii si altele.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

aschiutza

Quote from: bogdymol on November 02, 2014, 09:10:43 PM
Ma sperie putin ceea ce vad legat de votul in strainatate. Eu in turul 2 voi fi in Austria si mi-am propus sa merg la Viena pt vot, dar parca nu imi surade ideea de a sta nustiucateore la coada din cauza incompetentei.

Pentru multi romani din Austria care se tem de cozi lungi la vot exista varianta de a vota la Bratislava, la doar 60 km distanta.
Adresa sectiei de votare din Slovacia poate fi gasita pe internet.

frunzaverde

#2769
Am votat la Stockholm. Coada a fost de 1h45. 14 grade afara, n-a fost frig deloc.

Organizarea din interiorul ambasadei a fost excelenta - pentru persoane cu copii, batrani etc. au facut un "lounge", persoanele care nu puteau astepta in coada erau luate de personalul ambasadei din coada la fiecare 5 minute si duse in sala cu canapele. A existat apa si acces la toalete pentru toata lumea. Dupa experienta cu stat la coada la viza la ambasada SUA la -16 C vreo patru ore, afara, in viscol, votatul nu a fost cine-stie-ce problema. Oamenii din ambasada chiar si-au dat silinta sa iasa cat mai bine, dat fiind situatia.

Problema e sistemica, nu de bunavointa ambasadelor sau de dorinta unui politician sau a altuia de a limita accesul la vot. Sistemul e extrem de complex, si totul trebuie efectuat "la locul votului". Procedura are 4 pasi: completarea declaratiei, luarea datelor personale ale votantilor si trecerea lor intr-un tabel de evidenta, inmanarea buletinului si votul propriu-zis, si semnatura pe tabel.

A fost gandit intr-o epoca in care numarul de romani in strainatate era FOARTE mic (metodologia de vot e neschimbata din anii '90), si e clar disfunctionala in conditiile in care vorbim de milioane de romani in strainatate. O posibilitate de schimbare ar fi ca anumite proceduri sa se faca inaintea votului (de exemplu, sa te poti inregistra la o ambasada in prealabil, astfel incat sa nu mai fie nevoie de tabele scrise de mana si de declaratii completate in ziua votului). Inteleg ca votul prin corespondenta e problematic - nu-l vad posibil intr-o tara in care increderea in ceilalti este minima, dar, in loc de urlat "demisii" pe la ministere, s-ar putea propune modificari care sa reduca cozile. Mai mult, fara schimbarea legilor electorale (care, alaturi de regionalizare, e "a big can of worms" si necesita timp si efort de convingere trans-partinica), nu prea vad ce s-ar putea face.

Si da, sectiile de votare sunt insuficiente. Dar, in conditiile in care diplomatia romana se ocupa de asta, si doar ei pot organiza sectii de votare (din motive de jurisdictie si de protectie a datelor private) , nu vad cum s-ar putea schimba pe termen scurt. Romania are FOARTE multe ambasade dar FOARTE putini oameni pe ambasada. Vorbim de 5-6 angajati cu totul intr-o tara ca Suedia - de la ambasadoare la sofer si ingrijitor de cladire (in SE ambasadoarea era in sectie). In conditiile in care legea interzice altor oameni sa organizeze votul in strainatate, nu prea poti face zeci de sectii cu 5 oameni. Si se fac cozi.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Ionut

Va multumesc ca ati pastrat discutiile echilibrate si civilizate, sunt recunoscator! :)
Asa ca mai facem o sesiune peste doua saptamani, in duminica votului, sper la fel de civilizata. Pana atunci, no politics. :p

:cheers:

viossboss

How about that ?

Ciudat semn vazut , imortalizat intr-o parcare din Germania.
Dream come through !
Once in a lifetime !

cavver

5 oameni . Un om imparte declaratii si pixuri. Restul de 4 se ocupa fiecare cu asistarea la semnarea declaratiei , completarea datelor in tabel (fiecare cu o pagina separata) si cu inmanarea si recuperarea stampilei de votare si a buletinului de vot. Tot procesul votarii pentru un om care si-a completat declaratia in avans ar dura 2 minute. Sectiile sunt deschise de la 7 la 21. Cu 30 de minute pauza si ignorand primele doua ore avem o capacitate teoretica de 11,5 X 4 X 30 = 1380 oameni . Pentru ambasada de la Paris (18 oameni ) avem o capacitate teoretica de 6210 oameni . Eventual se poate suplimenta cu personal din centrala delegat special pentru vot.
Si intr-adevar , ideal ar fi sa poti vota prin corespondenta - dar proiectul a fost ingropat de toti parlamentarii de pana acum.
Quote from: frunzaverde
Problema e sistemica, nu de bunavointa ambasadelor sau de dorinta unui politician sau a altuia de a limita accesul la vot. Sistemul e extrem de complex, si totul trebuie efectuat "la locul votului". Procedura are 4 pasi: completarea declaratiei, luarea datelor personale ale votantilor si trecerea lor intr-un tabel de evidenta, inmanarea buletinului si votul propriu-zis, si semnatura pe tabel.

Si da, sectiile de votare sunt insuficiente. Dar, in conditiile in care diplomatia romana se ocupa de asta, si doar ei pot organiza sectii de votare (din motive de jurisdictie si de protectie a datelor private) , nu vad cum s-ar putea schimba pe termen scurt. Romania are FOARTE multe ambasade dar FOARTE putini oameni pe ambasada. Vorbim de 5-6 angajati cu totul intr-o tara ca Suedia - de la ambasadoare la sofer si ingrijitor de cladire (in SE ambasadoarea era in sectie). In conditiile in care legea interzice altor oameni sa organizeze votul in strainatate, nu prea poti face zeci de sectii cu 5 oameni. Si se fac cozi.

trifuhoria

am stat si eu 5 ore in stuttgart pt a vota..poate peste 2 saptamani

laurashgeo

@nenea_hartia eu am fost la una din cele 3 sectii de la consulatul Romaniei in Brx si am asteptat 2 ore. Pe langa astea 2 ore am mai calatorit peste 2 ore si cu masina dus-intors, ca sa ajung la vot. Daca stiam ne dadeam intalnire si mai dezbateam infrastructura Romaniei.
Problema nu a fost declaratia, ca la sectia la care am fost eu am completat aceste declaratii inainte de a ajunge in camera de asteptare de dinaintea sectiei de votare. Adica, cu cererea completata am stat cam 15min in mana am votat efectiv. La sectia unde am fost, erau 5 membri si 5 cabine, iar pana la ora 16 media a fost de 100pers/h, adica 20pers/h la un membru.
Consider ca membrii comisiei se misca extrem de greu, daca din moment ce le inmanezi CI si declaratia si pana semnezi ca ai votat au nevoie de 3min!
Problema mare este ca dupa toate protestele si scandarile anti Ponta, ma astept ca pe 16 sa fie si mai rau :(