News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ashbird

Milioane de mașini cu airbaguri periculoase-Takata
Un airbag care le pune şoferilor şi pasagerilor viaţa în pericol a fost montat pe maşinile mai multor producători mari, printre care BMW, Toyota şi Ford. Patru persoane au fost ucise de acest defect. În Statele Unite, aproape 8 milioane de autototurisme vor fi chemate în service pentru înlocuirea acestui airbag care este produs de compania japoneză Takata, care are mai multe fabrici inclusiv în România. Iar Nissan este prima companie care a anunţat că airbagurile periculoase sunt şi pe maşinile vândute în Europa. Autorităţile americane au demarat o anchetă în încercarea de a afla dacă firma japoneză producătoare de airbaguri era conştientă de riscuri în momentul în care le-a livrat producătorilor auto.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

north

 :) Și nu este 1 aprilie.

Sucursala de Transport Feroviar de Călători Cluj a organizat o acţiune de control în colaborare cu Poliţia Transporturi Feroviare (TF) pentru a-i detecta pe călătorii fără bilet, însă întreaga acţiune s-a lăsat fără nicio amendă aplicată. [...]
Acţiunea a fost desfăşurată cu speranţa că echipajele îi vor deconspira pe cei care circulă fără bilet. În trenul cu pricina călătoreau 250 de persoane, însă personalul a constat că toate circulau regulamentar şi nu au aplicat nicio sancţiune.

http://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/au-vrut-sa-i-prinda-cu-mata-n-sac-dar-n-au-dat-nicio-amenda-pasagerii-cfr-circula-regulamentar--131841.html
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

Tavi

Quote from: paulst on October 23, 2014, 09:08:22 PM
O chestie experimentala interesanta:
Foarte tare asta! Dar problema mare pentru "autoritatile competente": cine le curata de praf, nisip, pietris? :lol:

igorashu

Quote4. Banda de urgenta – banda situata la extremitatea din partea dreapta a autostrazii destinata exclusiv opririi autovehiculelor in cazuri justificate, precum si circulatiei autovehiculelor cu regim prioritar care se deplaseaza la interventii sau in misiuni cu caracter de urgenta;

sursa

Cred că oprirea de către Poliție intră la "cazuri justificate" :)

Danny550394

Quote from: boer_escu on September 18, 2014, 01:44:16 PM
^

In Sibiu pe Calea Poplacii, unde a fost lucrarea celor de la Geiger, sunt canale cu decupare radial si rezultatul e, in general, excellent.

Exemplu:

alecu26

apropo de Geiger...si fiind totusi in parcare, banuiesc ca daca vom vede pe KI presedinte....Geiger isi va creste de cateva ori cifra de afaceri. Nu ca m-ar supara asta.
Drumurile noastre POATE;

CataOT

#2676
Quote from: igorashu on October 24, 2014, 11:26:20 AM
Cred că oprirea de către Poliție intră la "cazuri justificate" :)

Cred ca mai degraba oprirea de carte agenti sa se faca conform reglementarilor date tot de ei : "pe autostrăzi, să efectueze semnalul de oprire exclusiv din autovehiculul poliţiei, conducătorul autovehiculului fiind invitat să urmeze autovehiculul poliţiei până în prima parcare, unde se trece la executarea controlului propriu zis. "

alecu26

de unde e aceasta ultima fraza? asta o tot caut. Vreau un document oficial cu ea.
Drumurile noastre POATE;

CataOT

Reglementarea a fost luata de colegi de pe alte forumuri de la adresa : http://www.politiaromana.ro/dpr/dispozitii.htm , care acum nu mai functioneaza.

bogdymol

Am adresat eu Politiei Rutiere o intrebare pe tema asta mai demult. Cautati pe threadul cu raspunsurile oficiale.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

frunzaverde

Quote from: CataOT on October 24, 2014, 12:27:38 PM
Reglementarea a fost luata de colegi de pe alte forumuri de la adresa : http://www.politiaromana.ro/dpr/dispozitii.htm , care acum nu mai functioneaza.

Uite aici link. Nimic din ce ajunge pe web nu dispare :  https://web.archive.org/web/20121201044320/http://www.politiaromana.ro/dpr/dispozitii.htm
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

igorashu

Quote from: CataOT on October 24, 2014, 12:09:21 PM
Cred ca mai degraba oprirea de carte agenti sa se faca conform reglementarilor date tot de ei : "pe autostrăzi, să efectueze semnalul de oprire exclusiv din autovehiculul poliţiei, conducătorul autovehiculului fiind invitat să urmeze autovehiculul poliţiei până în prima parcare, unde se trece la executarea controlului propriu zis. "
Ar fi de dorit, dar nu e obligatoriu.
Citatul dat de tine face parte dintr-un regulament intern - "Concepția de atitudine și acțiune a poliției rutiere".

Așa cum se precizează și aici, "Respectarea de către poliţist a procedurilor şi a obligaţiilor ce îi revin sunt chestiuni de bucătărie internă, iar verificarea şi sancţionarea unor eventuale încălcări este atributul exclusiv al sefilor ierarhici ai poliţistului, în niciun caz al conducătorului auto, al cetăţeanului de pe stradă sau al contribuabilului ce are impresia că poliţistul e angajatul său şi e dator să-i cânte în strună."

Cu alte cuvinte metoda de oprire pe autostradă nu e prevăzută în mod explicit în nicio lege și te pot opri inclusiv pe banda de urgență.

nicolaem



un video excelent impotriva absenteismului la vot. Sper sa nu deranjeze, e impartial.

trifuhoria

#2683
Accidentul de la Sebes, A1, sens spre Deva:

























Daniel_I

On The Road