News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bgd77

Un pic off-topic. Are cineva idee ce se construieste langa Moacsa, jud. Covasna?

https://www.google.ro/maps/@45.8532391,25.9437528,1677m/data=!3m1!1e3

Pentru constructia respectiva, care pare foarte mare, se amenajeaza o intersectie cu DN11 si de asemenea s-a tras si o linie de la calea ferata ce trece pe acolo.




cricric

Isi mai fac austriecii inca o unitate de belit paduri

alecu26

pe DH regio chiar interesanta promovarea. Pe langa reclamele cu cunoscutul actor...care ajuta chiar si turismul s-au impanzit si orasele de panouri.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

sebba

#2508
d-ale OLX-ului:



cum dracu se poate ajunge la asemenea maiestrie in exprimare?  :o

Sailing away! S/Y Haimana

ashbird

nu  vedem poze de pe dropbox
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

sebba

shit! ce ma enerveaza toate serviciile astea de hosting!
am editat postul de mai sus
sper sa fie ok acum
Sailing away! S/Y Haimana

north

#2511
Hmmm... omul este agramat dar măcar mesajul său este apriat.
Îl prefer celor care vorbesc româna "perfectă" însă în limbă de lemn...

Acum - râdem noi râdem de alții... dar dacă tot este miez de noapte și aberez despre gramatică și ortografie  :D Am remarcat în anumite cazuri pe forumuri (cel de față se exclude, desigur  :p) dificultatea în a alege corect între variantele "fi"/"fii" pentru verbul "a fi". Îmi permit să sugerez următoarea scurtătură la care m-am gândit:

Înlocuiți "a fi" cu "a merge" - dacă reiese forma "merge", se scrie cu un i, dacă reiese forma "mergi"... cu doi de i.

Exemple:
Nu fi(i?)! ~ Nu merge! ---> Nu fi!
Să nu fi(i?) ~ Să nu mergi ---> Să nu fii.
Fi(i?) acolo! ~ Mergi acolo! ---> Fii acolo!
Am fi(i?) acolo ~ Am merge acolo ---> Am fi acolo.

(Sau mai acoperitor... se scrie cu doi de i doar la imperativ afirmativ și la conjunctiv prezent afirmativ/negativ... util pentru situații în care nu se poate aplica trucul de mai sus - "Să fi văzut" etc.)

Iar despre forma verbelor la viitor - practic niciodată*) nu se utilizează doi de i.

Deci:
- va ști (nu "va știi");
- va fi (nu "va fii") etc.

*) Desigur că sunt excepții - relativ rare - verbele ale căror forme la infinitiv se termină în doi de i: "va prii", "va pustii", "va înmii" etc.)
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

dr4qul4

Ce te faci cu cei care scriu de pe telefon\tableta? Touchscreen-ul mai face figuri iar autocorectul de la google o ia pe arătură sau pe engleza.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

nenea_hartia

^Ce spune @north nu are legătură cu tableta. Voi pune eu punctul pe ii :p: și pe forumul acesta se scrie greșit, cu doi i.

north

#2514
^
Uhuh...  și dacă tot au apărut ambele variante: "doi i" vs. "doi de i":

"Construcţia cu de poate apărea şi la numeralele mai mici de douăzeci când acestea însoţesc substantive "metalingvistice", denumiri ale unor unităţi ale limbii (literă a alfabetului, cifră, cuvânt etc.): doi (de) i / trei (de) cinci etc."

(Academia Română, Institutul de Lingvistică "Iorgu Iordan – Al. Rosetti" – Gramatica limbii române I, Cuvântul, Ed. Academiei Române, 2005, p.297)
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

jalemare

@north
exemplele tale sunt greu de tinut minte, mai ales de catre cei aflati mai tot timpul in impas.
asa ca te ajut cu un exemplu pe care nu-l vor uita niciodata:

e mai bine sa fi futut decat sa fii futut  :lol:

Harry


Tavi

^"Carte multa nu se cere, prost sa fii sa ai putere."

MHN

Reclama (filmata cu camera ascunsa) la Volvo FH dotat cu I-Shift Dual Clutch:
http://www.youtube.com/v/NpoBwFD1D5k

Din culise:

alecu26

https://ro.stiri.yahoo.com/radarul-p%C4%83durilor-va-fi-lansat-%C3%AEn-8-octombrie-114127725.html


stiu ca cineva se va bucura de pe forum despre stirea asta...si chiar ma intreb daca va functiona. Eu unul voi suna...ca pe unde sunt acum e plin de asa ceva.

Dar daca vad un tren pot sa sun? :D
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).