News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

north

Quote from: ciprebbe on July 30, 2014, 08:53:32 PM
Relaxx ce nu s-a inteles?
Acuma va uitati dupa senzational?

Oh, come on you guys...
Poate a fost doar un publicity stunt impotriva parcarilor ilegale, precum :D

Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

iuli

Quote from: Marius on July 30, 2014, 11:46:39 PM
Poza cu sensul unic nu stiu daca e din Sibiu, insa stiu una din Sibiu si situatia e perfect normala:

https://www.google.ro/maps/@45.797098,24.153767,3a,75y,312.41h,86.13t/data=!3m4!1e1!3m2!1sXiQ1nehFpB1OB_TekWpoLg!2e0?hl=ro
Tocmai, și mie mi se pare normală. Mă irita doar faptul că mulți posesori de carnet râdeau și ziceau că e o prostie.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Archi

#2282
Nu prea stiu unde sa pun acest post...

Continui seria celor ce merg la mare. Ce parere aveti de aceasta traversare a Bucurestiului? Astept pareri si sugestii. Precizez ca intru in oras maine la 9:30-10 dimineata.

dr4qul4

#2283
ti-am facut un mic retus.  nu vrei sa mergi pe Marasesti
Ora nu este cea mai buna, daca ai intarzia 30 de minute ar fi perfect
harta
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

in sec 21 , cand robotii merg pe planeta Marte , CNADNR nu e in stare sa puna la punct un sistem electronic de plata a taxei de la Fetesti , umilind soferii de toate categoriile si aruncand pe fereastra venituri importante si perpetuand o problema care are deja 2 ani !!!!!!
cu banii de pe cateva zile , cu weekendurile pline, se poate pune la punct un sistem performant
mie imi place cum e in Turcia , cu benzi separate pt cei ce au platit si sist de pl la iesire , cu sume in fct de distanta parcursa.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Coada+de+10+km+la+podul+de+la+Fetesti

si bineanteles ....

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Special/Romania+cu+incetinitorul/ROMANIA+CU+INCETINITORUL+Germania+a+inventat+sistemul+de+autostr
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

frunzaverde

Quote from: adiarc on August 01, 2014, 11:39:20 AM
in sec 21 , cand robotii merg pe planeta Marte , CNADNR nu e in stare sa puna la punct un sistem electronic de plata a taxei de la Fetesti , umilind soferii de toate categoriile si aruncand pe fereastra venituri importante si perpetuand o problema care are deja 2 ani !!!!!!

Este in stare. Au aratat ca au capacitatea necesara cu un sistem mult mai complex (e-rovignieta), care de altfel si functioneaza. Intrebarea e de ce nu o face si pentru Fetesti. Am doua variante:

1. pur si simplu nu le pasa de banii respectivi, de confortul soferilor sau de orice altceva. Sunt ignoranti si lenesi.
2. au in plan schimbarea sistemului de taxare pentru A2 cu altceva in curand. Pariul meu e ca vor sa concesioneze intretinerea A2 impreuna cu altceva, dar n-au idee cum sa faca asta exact.

Cred ca ambele variante au adevarul lor.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

adiarc

probabil ai dreptate si atunci e cu atat mai grav
de...daca toti au salarii fixe , babane , fara nici un criteriu de performanta si sunt si pusi politic .... :-[
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

iulius

#2287

dr4qul4

As cumpara si eu 20 hectare de pasune cu 10.000 euro... dar nu-mi da nimeni. Este foarte putin.
1 leu pe metru patrat ar trebui sa fie suma minima. Pana la urma chiar nu inseamna nimic in costul total. Coridor de 70m X 20km = 1,4 mil lei sau 315.000 euro la un proiect care ajunge la 100 mil euro....
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

daniel_avram

Astazi la ora 20:00 la Digi24 vor fi invitati intr-o editie speciala ministrul transporturilor Ioan Rus si directorul CNADNR Narcis Neaga.

Raducu Popa

#2290
Preturi tranzactii terenuri categoria arabil -  1000 - 3500/4000 eur ha in functie de localizare, gradul de fertilitate si comasare ....
Pentru fanete - 300-500 eur ha in functie de suprafata si localizare...

..deci preturile din articol sunt cam la limita inferioara a intervalului.
Auzi la ala cica : ",,În jurul Braşovului s-a ajuns la 200 de euro pe metru pătrat. Pe metru pătrat! Şi noi primim 40 de bani, ceea ce este inacceptabil şi-atunci vom încerca la început o negociere şi dacă nu vom merge în instanţă de judecată", spune Nicolae Șandor, președintele de comitet al asociației expropriaților. "

Nu compari terenuri curti constructii cu fanete...si plus ca in momentul de fata, conform OUG nr. 34/2013 - organizarea, administrarea si exploatarea pajistilor permanente si pentru modificarea si completarea Legii fondului funciar nr. 18/1991 nu mai poti trece fanete in alte categorii.
Degeaba se agita acei sateni impreuna cu nea Nicu lor..au mari pretentii...cel mult sa se agite sa mai castige cativa centi in plus la mp...normal, e si valoare sentimentala la mijloc, dar sa nu uitam ca piata actuala difera fata de acum 6-7 ani.
Putea si evaluatorul ala sa mearga pe valori medii si nu pe limita inferioara....

ciprebbe

Nici in instanta nu cred ca vor soate mai mult.
Sunt fanete terasate pe dealurile acelea si se merge pe curbele de nivel.
Nemultumirea lor e ca in partea construita de Bechtel  vecinii au incasat mult mai mult pe teren, insa alte vremuri alte preturi.
Privim partea buna din imagini au bagat utilajele !!!!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

500 de euro pt 1ha de teren mi se pare incredibil de putin, indiferent de zona. Daca incerci sa cumperi de la cineva, chiar si o pasune inundabila, nu ti-o vinde cu atat. tinand cont ca majoritatea au parcele foarte mici, de 1000-2000 m2, vor primi 50 de euro! numai actele costa mai mult.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Raducu Popa

#2293
Hai sa fim seriosi..500 eur ha de pasune inundabila...Oamenii cer, normal...dar asta nu inseamna ca asta e pretul real.
Uite, mai jos niste date istorice si actuale....din zone similare cu Gilau

Regim juridic                                  Suprafata(mp)            Pret oferta / tranzactie - eur            Data
extravilan / intravilan;                                                      eur/ha         global     unitar/mp   

Agricol   extravilan neintabulat     25,000   tranzactie    400         1,000           0.04                                Aug-05
forestier   extravilan neintabulat    100,000          oferta    550           5,500    0.06                                Apr-07
forestier   extravilan neintabulat    90,000            oferta    244          2,200   0.02                                         May-10
agricol   extravilan neintabulat   23,000           oferta    2,261   5,200   0.23                                         Aug-10
Agricol   extravilan intabulat         450,000          tranzactie    2,667   120,000   0.27                            Sep-10
forestier   extravilan neintabulat   100,000           oferta    1,800   18,000   0.18                                  Aug-11

Agricol   extravilan intabulat          11,619            oferta   3,800   4,415   0.38                                  Jul-14
forestier   extravilan neintabulat   15,000           oferta   3,333   5,000   0.33                            Jul-14
forestier   extravilan intabulat         470,000           oferta   3,000   141,000   0.30                                  Jul-14
agricol   extravilan intabulat         260,000    tranzactie   3,654   95,000   0.37                                  Jan-14

La pasuni/fanete, preturile sunt mai mici...

cutter

După ce i-am văzut astă-seară pe Rus, Neaga, nu știu ce adjunct de la CNADNR și, într-un final apoteotic, pe Ponta vorbind despre autostrăzi, n-am putut decît să fac o analogie și să mă gîndesc cum ar fi într-o mare corporație ca acționar să știi că ai miliarde de euro pe mîna unor asemenea clovni. Nu prea dormi liniștit...