News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

davyl


marius_ar

Buna tuturor.

Ca prim post pe acest forum, Parcarea Atrium Mall Arad:

http://www.youtube.com/v/51iUKUe2HJw

bogdymol

Haideti sa va arat o discutie tare de pe SSC. Intreaga discutie e aici, dar voi pune in acest thread doar partea pe care eu o consider interesanta.

Quote from: verdiucEu fac parte din cei ce merg cu 110 la ora, ca asta-i limita legala, si nu am bani sa ma risc aiurea...
O explicatie pentru banda 1,2,3, pe care merg alternativ (respectand daca am pe cineva in spate, pe care sa nu-l jenez, ala venind cu 200 la ora ..), este ca autostrada asta are garla de curbe, e practic numai o curba, ba la stanga, ba la dreapta, si am impresia ca alternand benzile mai castig 1 kilometru la distanta finala de parcurs.. :).

Quote from: bogdymolAutostrada e un drum de clasa tehnica I. Consideram ca viteza de proiectare pe Bucuresti-Ploiesti este de 120 km/h (cred ca chiar atat a fost, dar nu bag mana in foc). La o asemenea viteza de proiectare raza minima a unei curbe este, conform normelor, 650 m. Avand in vedere ca la o raza de 650 m este nevoie de racordare cu clotoidă consideram raza de 1000 m, raza la care (cred ca) se poate face racordarea doar cu un arc de cerc. Lungimea arcului de cerc este de L=(π x R x α)/180. Considerand curba cea mai "accentuata" de pe autostrada care are ochiometric aproximativ 80 grade, rezulta ca unghiul exterior α este 180-80=100 grade. Considerand o latime a partii carosabile de 7,50 m inseamna ca distanta intre mijlocul benzilor 1 si 2 este de 3,75 m. Consideram ca avem raza curbei uneia dintre benzi ca fiind 1000,00 m, iar a celeilalte de 1003,75 m. Facand calculele, vedem ca, o curba are lungimea de 1745,28 m, iar cealalta 1751,82 m.

Felicitari! Ai scurtat distanta cu 6,54 m. Asta in cazul celei mai "accentuate" curbe, adica cel mai favorabil caz pentru scurtarea distantei. Oare cata economie de benzina ai facut? Cu cate minute ai ajuns mai repede la destinatie?

*literele grecesti pi=π si alfa=α nu se vad foarte clar pe forum.

Quote from: verdiucPai avand in vedere ca ai zs ca o curba ar avea 1745 metri, si sa zicem ca sunt 60 km ...or fi vreo 30 de astfel de curbe mari ...includem astfel si cateva portiuni drepte ....deci 30 ori 6.5 metri ...200 de metri .... :).
Cu un litru fac cam 16 km .....deci am economisit 1/80 litri de benzina ...deci cam 800 de lei vechi ...
Dar dus-intors fac 1600 de lei vechi ...

Quote from: bogdymolEu totusi sper ca esti doar un troll :nuts:

Tu te auzi ce spui? La un dus faci economie 800 lei vechi. Asta vine 8 bani. Moneda aia de 10 bani cu care ni plin portofelul e mai valoroasa.

Pe sensul Bucuresti > Ploiesti sunt 6 curbe la stanga si 7 la dreapta (daca vrei ti le exemplific pe harta). Curbele la dreapta la poti "taia" doar daca circuli pe banda de urgenta. Faci si asta? Si oricum, eu am calculat cazul cel mai defavorabil posibil, pentru curba cea mai accentuata. Avand in vedere ca majoritatea curbelor au unghiul mult mai mic si distanta e mai mica. Deci poate scurtezi distanta cu (6+7 curbe)x5m=65 m (am pus media de 5 m / curba si am fost generos!).

Daca faci 16 km cu un litru si scurtezi distanta cu 65 m inseamna ca ai redus consumul cu 1/248 litri, asta insemnand cam 0.02 lei (1 litru = 6 lei). Stii cat e asta? Uite atat:



Felicitari! Esti mai bogat cu 2 bani!

Intrebari:
1. Asa circuli si pe DN-uri?
2. Asa circuli si pe autostrazile de afara?

PS: daca nu esti troll si chiar tai curbele pentru economie iti doresc sa iei o amenda cat tine de mare.

Quote from: verdiucSincer am incercat si pe banda de urgenta, dar mi-am dat seama in momentul  frecarii rotilor de banda aia continua ca mai mult voi creste consumul prin asta ...
In fine, repet, nu deranjam pe nimeni, era pustie autostrada ..
Raspuns la ambele intrebari:
nu circul la fel, acolo e trafic si nu vreau sa deranjez pe altii ..

Quote from: bogdymolBun. M-am prins cum sta treaba. O seara faina!


Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Am citit asnoapte pe la 2, am crezut ca am visat dimineata!
Deci nu imi vine sa cred...  :shocking: Sfinte c***t!!!
Eu inca ma mir cum ai avut rabdare sa faci calcule si sa ii explici la om, iti lipsesc examenele de la faculta?  :lol: In locul tau primea numai mistouri de la mine...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

BoGDaN

El cel putin are internet si cont pe SSC. Dar majoritatea personajelor de acest fel n-au stres, n-au bai.

Ionut

Sunt foarte multe fenomene pe sosele, din pacate. In opinia mea este necesar sa se plece foarte devreme in viata cu educatia "rutiera", de la traversatul strazii pana la... condusul pe autostrazi. Saptamanal vad oameni cu copii care trec prin locuri nepermise sau oameni in varsta care traverseaza complet aiurea in ritm de melc. Si daca-i claxonezi sau le atragi atentia te injura. E mult de lucru la nivel de educatie...

Un punct critic este scoala de soferi. Eu as face lucrurile mult, mult mai drastice, de la ce te invata instructorul pana la examenul in sine. Ar trebui teste de eye coordination, orientare in spatiu, viteza de reactie etc etc. In fine, pot vorbi pana maine...

BoGDaN

Asa este. Educatia rutiera "incepe" cu scoala de soferi. Nu este necesar numai sa conduci, este necesar si sa te comporti civilizat. In Germania, Olanda, Belgia vei primi prioritate si cand nu ai, daca esti grabit, si cel din sens opus te vede. In Romania, traim intro societate violenta, axata pe materialism, manelizata. Sper sa nu fiu offtopic cu aceste remarci a la Alfred Bulai :D
De multe ori se intampla sa acord prioritate si sa fiu claxonat sa injurat. Dupa parerea mea, noul cod rutier va trebui sa sanctioneze contraventional pana la dosar penal aceste fenomene.
Scoala de soferi iti ia banii, te invata sa conduci si te trimite pe cont propriu. Ar trebui umblat la mecanismele de testare psiholigica si comportamentala. Ar trebui ca fiecare sofer sa aiba o baza de date, o fisa in care sa fie trecute aceste abateri violente si care, la  un anumit numar de abateri sa se transforme in suspendarea pe o perioada de timp a dreptului de a conduce. Probabil asa vom avea si noi soferi disciplinati.

Fili

La noi nu exista aplicarea legilor.
Nicaieri in Europa, un analfabet nu ar avea permis auto, la noi, ASTAZI, cu 2500 euro poti avea unul.
Nu este nicio manelizare.
Trec des printr-o vama, si pana la arestarile din toamna, totul era la vedere.
Apoi, pana in iunie, parca eram la granita poloneza cu ucraina!!
Acum, la fel ca inainte de arestari, totul la vedere.

Deci: daca se aplica legea, romanii devin europeni.
Exact cum fac cand se duc in vest.



Ionut

Hai sa lasam vamile deoparte... ce treaba au cu topicurile de mobilitate? :)

Ontopic: 2500 euro costa sa iei permis auto in RO fara scoala? Hm, destul de mult. :lol:

BoGDaN

Nu costa atat! Lotul Arges. Se luau sume de 1000 de euro. Ei au avut "ghinion". Argesul este un judet "scump" Banuiesc in Giurgiu, Teleorman sau Braila se putea lua permisul si cu mai putin.

Ionut

Ca veni vorba de permis. Aveti grija la data cand va expira permisul pentru ca daca o depasiti trebuie sa duceti la Politie un certificat medical. Alti bani, alta distractie. Daca mergeti pana in termenul de expirare pentru reinnoirea permisului, NU mai trebuie sa mergeti la medic pentru teste si certificat.

Fili

O alta tampenie ramasa dinainte de 89, daca iti expira permisul dupa zece ani, trebuie sa-ti faci examinarea medicala.
Daca il preschimbi la zece ani fara 1 zi, NU-TI FACI EXAMINAREA.
Si tot asa.

Se presupune ca esti sanatos, pana la batranete... doar sa preschimbi permisul din zece ani in zece ani, parca dupa varsta de 60 ani , se preschimba la 5 ani...
Daca s-a aplica legea si s-ar verifica cauzele reale ale multor accidente... ar aparea multe..."surprize".

ciprebbe

Eu sunt pt vizite medicale. Nu mi se pare ok ca dupa 10 ani fara cateva zile sa schimbi permisul fara un control medical. In 10 ani multe pot surveni in viata unui conducator auto (10 ani.20 ani.30 ani...sa schimbi de 3 ori fara viza medicala e absurd) E ca si cum ai fi la fel de sanatos la 18 ani ca la 28,38,48 etc... Insa degeaba o sa schimbam legea daca mergi la policlinica si pt 300 ron ai toate parafele puse pe fisa fara sa te vada cineva. ( vineri a fost la Pro tv un reportaj cu cat costa parafele pt permis).
Apropo de permis ce i-ati face bizonului asta?
"A condus cu 200 de km/h prin Turda! Politistii l-au prins abia in Cluj-Napoca!!!"
http://www.time4news.ro/cluj/social/a-condus-cu-200-de-kmh-prin-turda-politistii-lau-prins-abia-in-clujnapoca.html
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut


Skynick

politisti in aer... iadul pe pamant