News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

cricric

Pai cata autonomie are si drona" aia? In primul rand trebuie sa urce in altitudine din caldare pana in creasta, dupa care sa mai urce peste creasta ca sa surprinda de sus obiectivul. Plus distanta liniara de la cel care manipuleaza drona pana la obiectiv. Si tot trebuie sa o duci un pic in spate, nu peste tot poti ajunge cu masina. Cel putin pe partea nordica sunt putine locuri unde poti scapa de caratul dronei

pasadia

Sa fim seriosi. Am traversat creasta cu peste 20 de kilograme in spate, crezi ca greutatea unei drone ar fi un impediment? Nu stiu cat de bine poate fi ambalata pentru transport, dar greutatea nu vad cum ar putea reprezenta un impediment.

bogdymol

Polonezii folosesc pentru terasamentele autostrazilor si deseurile de la minele de carbune. Rezultatul arata putin ciudat:

Quote from: ufonut@SSCA1/DTS interchange

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

cricric

Recordul meu e la 26 kg fara apa  :lol:

Nu zic ca e imposibil, am zis ca nu are orice chef sa se bage. Si daca mergi cu ea in spate, trebuie sa-ti care altcineva bagajul (presupunand ca mergi pe creasta sa filmezi de sus toate chestiile faine). Dupa care eventual trebuie sa o dezasamblezi si sa o asamblezi de mai multe ori, din cauza ca sunt locuri stramte si abrupte, unde poti sa o lovesti foarte usor. Deci e nevoie de un pic efort si rabdare, din asta ziceam ca nu e orice dispus sa se bage la asa ceva.

sebba

nu cred ca greutatea dronei conteaza si faptul ca nu e un sac de cartofi si trebuie transportata cu atentie
ca orice obiect zburator, este o chestie relativ sensibila si nu prea suporta cu bucurie loviturile sau inghesuirile prin rucsac
iar autonomia este destul de mica mai ales la multi-rotoare

mai sunt si alte drone, cele care deriva din avioane si alea pot avea autonomie mare dar nici acolo nu e simplu
deja e ditamai harabaia, anvergura poate avea cativa metri
si la cat costa... nu stiu cine se risca sa o trimita in afara razei vizuale si sa o piarda cine stie din ce motiv prin zone inaccesibile
Sailing away! S/Y Haimana


bogdymol

Quote from: Ionut on February 25, 2014, 11:26:55 AM
Circulaţia pe Autostrada A3 este restricţionată astăzi pentru filmarea unor secvenţe din producţia ,,The Dying of the Light", în care joacă Nicolas Cage

Punem o intrebare la CNADNR pe tema asta?

"Va rugam sa ne prezentati detaliile intelegerii dintre CNADNR si producatorii filmului pentru care a fost inchisa autostrada A3 Bucuresti-Ploiesti in data de 25 Februarie 2014."

Sunt curios daca s-a platit ceva pentru "inchirierea" autostrazi si care e suma.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

radutm

Sper ca nu i-au cerut bani!! Am mai avut un caz din-asta, cand a venit Bourdain in Romania si i-au cerut bani sa filmeze la Curtea Veche, in centrul Bucurestiului. Ala s-a enervat, pe urma a mers totul prost, a iesit cel mai scandalos episod din serial, vazut de milioane de spectatori in toata lumea. Ne-a demolat orice bruma de imagine pozitiva, daca o mai aveam...
cont inchis

bogdymol

Una e sa "inchiriezi" un obiectiv turistic (un muzeu, o cetate etc.) pentru filmari, si alta e sa opresti circulatia pe o autostrada.

Daca noi zicem ca vrem sa facem un film pe A1 Bucuresti-Pitesti, in zona nodului cu Centura Bucuresti, vor opri traficul acolo pentru noi?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

pasadia

Chestiuni de genul acesta se negociaza: ca atare daca ar dori sa filmeze o autostrada, cum ar fi A1, atunci li se ofera varianta de a filma tot o autostrada, dar mai putin circulata, cum e A3. Si la fel, se negociaza si durata de filmare, pauzele, si se poate ajunge pana la detalii legate de ceea ce anume se filmeaza (daca apar indicatoare, gropi, etc...)

nenea_hartia

@radutm: De ce să nu-i ceară?? Doar au închis o autostradă pentru el!! Ăla scoate bani din filme, și nu puțini, e normal să își plătească serviciile. Cu Bourdain e cu totul altceva. În secunda doi, eu l-aș fi dat afară pe paznicul de la Curtea Veche. Iar totul a mers prost în continuare pentru că a fost organizat prost de partea română. I-au dat probabil drept ghid un dinozaur comunist care a lucrat în turism (ăștia aveau aproape cu toții ochii albaștri ;)) și ăla/aia l-a dus în cele mai nepotrivite locuri, cum învățase el/ea pe vremea lui Ceaușescu. Petrecerea organizată la ,,Castelul Dracula" a fost de un grotesc îngrozitor. Apoi, când l-au lăsat singur pe Bourdain, dintr-o dată s-a schimbat treaba. Secvența finală, când mânca mici și bea bere la o terasă de pe stradă, e savuroasă și dezvăluie adevărata Românie, cu oameni simpli și prietenoși.

radutm

Circulatia pe drumurile publice poate fi oprita temporar, de autoritati, pentru diverse evenimente. Sigur, trebuie evaluat de la caz la caz, insa intr-un oras se poate inchide un bulevard pentru un festival de desenat cu creta pe asfalt, cum o autostrada poate fi inchisa temporar pentru un film, daca se justifica. Comparatia cu Bourdain este semnificativa: acel bilet de intrare la muzeu costa un mizilic, dar gestul a fost stupid cand beneficiul de imagine dat la schimb era enorm. Idem, ar fi stupid sa i se ceara o suma oarecare - de ordinul miilor de euro, sa zicem - o suma minuscula fata de bugetele de care dispun, fata de beneficiul de imagine obtinut prin faptul ca filmeaza la noi in tara. Mai pe scurt, el ne face un favor mai mare ca filmeaza in Romania decat am putea obtine noi dintr-o taxa de inchiriere.
cont inchis

bogdymol

Haideti sa nu incurcam borcanele. Una e un documentar sau o emisiune despre o anumita tara/zona/oras etc. (la care toti cei care se uita stiu ca e vorba de zona X si ii aduce un beneficiu imaginii zonei X), si cu totul altceva e filmarea unui film artistic in care 99,9% dintre spectatori habar nu vor avea ca imaginile au fost filmate in Romania.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

radutm

Nu e nicio diferenta semnificativa de principiu, sau mai bine zis, ar fi o diferenta in favoarea lui Cage pentru ca un actor de talie internationala are mai multa acoperire media decat un documentar, chiar si unul de succes...faptul ca filmeaza de ani buni in Romania este mare lucru, publicitate gratuita de care nu am beneficia nici investind milioane de euro in campanii organizate.
cont inchis

Ionut

:popcorn:

O filma cu dronele? Sper ca are autorizatie...