News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Mda, proba de "stafeta" cu bata de baseball  :lol:  :lol:
Mai de graba, primul "run for his life" :lol:

dumbravaandrei

Quote from: shift2rail on September 08, 2024, 11:38:26 AM^^ @alecu26, @pasadia lanseaza o teorie interesanta: grupurile mari internationale ar fi "capusate" (pe modelul Sidex, Petrom in anii '90) de lantul de furnizori si subcontractori locali, bine conectati politic. Ducand logica mai departe, grupurile romanesti-UMB?, Erbasu?- bine ancorate politic nu ar suferi de acest dezavantaj competitiv.

Subiectul ar merita o ancheta independenta...
Daca nu gresesc, grupul UMB a fost subco la bechtel, dupa care au bubuit pe lucrari de A.

cristi5

@nirolf si @JohannDB  mi-au semnalat probleme la uploader

Incarcarea imaginilor (multe deoadata, inclusiv drag&drop, copy-paste) functioneaza din nou dar informatiile EXIF ale imaginii nu se mai incarca la imgur. O sa incerc sa repar asta cand o sa am timp dar pe forum nu se prea foloseste oricum

https://proinfrastructura.ro/poze.html

TibiV

Quote from: TibiV on September 07, 2024, 02:18:33 PM...Mie "Zana maseluta" mi-a scos multi dinti... Dar a si salvat vieti! (detalii "In parcare", dar mai tarziu...")

Detaliile promise: https://stirileprotv.ro/divers/cum-a-salvat-o-un-drum-cu-hartoape-spre-brasov-pe-o-pacienta-care-era-dusa-de-urgenta-la-spital-cu-ocluzie-intestinala.html

QuoteO pacientă care trebuia operată de urgență pentru ocluzie intestinală s-a făcut bine în ambulanță, pe drumul către spital. Chirurgul care urma să efectueze intervenția spune că gropile de pe șosea i-au făcut treaba.

Datorită zgâlțâielilor și vibrațiilor, obstacolul care bloca intestinul femeii s-a mișcat. Întâmplarea a avut loc pe Drumul Național 13, între Sighișoara și Brașov, însă nu este singura de acest fel.

Adela Bojan, în vârstă de 56 de ani, a ajuns marți la Spitalul din Zalău cu dureri crunte de burtă. La investigații, medicii au constat că are ocluzie intestinală - un obstacol îi bloca intestinul subțire și trebuia operată de urgență.

Femeia a cerut transferul la Brașov, unde se mai tratase și pentru alte afecțiuni. Pacienta a fost preluată de o ambulanță care a mers lin până la Târgu Mureș. Dar, pe DN13, între Sighișoara și Brașov au apărut hârtoapele.

Adela Bojan, pacientă: ,,Drumul a fost așa zgâlțăitor, dar am simțit pe drum, am simțit că mi se eliberează zona asta aicea unde a fost problema. Am simțit că mi se eliberează și îmi vin gaze intestinale".

Ajunsă după 5 ore la Brașov, femeia a fost din nou investigată, iar medicii au costatat cu suprindere că ocluzia dispăruse.

Bogdan Moldovan, chirurg: ,,Acel drum acidentat a făcut ca intestinele să se reașeze. Sedimentul acela care a blocat intestinul a putut să fie filtrat și să treacă mai departe si presiunea a scăzut în intestin și tranzitul s-a restabilit".

Întrebat despre starea Drumului Național 13, care a făcut posibilă minunea, ministrul Transporturilor și-a păstrat atitudinea pozitivă.

Sorin Grindeanu - Ministrul Transporturilor: ,,Habar n-am în acest moment cum arată acest DN, mă îndoiesc că ne aflăm în perioada în care DN-urile arată așa cum se descrie în ceea ce spuneți dumneavoastră, dar desigur că vom găsi tot timpul lucruri care pot să fie îmbunătățite. Dacă a scăpat cu viață, asta e cel mai important lucru".

De cele mai multe ori, drumuriile proaste agravează starea pacienților, dar au fost și cazuri în care gropile și hârtoapele au ajutat. Medicii de la Ambulanța Brașov au și ei exemplul unui drum de țară plin de gropi.

Un alt medic povestește că a avut și el un caz în care drumul cu hârtoape s-a dovedit salvator - tot din cauza zgâlțâielilor, o femeie a scăpat de o piatră provenită de la bilă care îi amenința viața.

Petre Botianu, medic chirurg Spitalul Clinic Județean Mureș: ,,Explicația este oarecum mecanică: gropile ălea, prin zgălțieturile pe care le produc, au mișcat calculul care era acolo fixat și bloca scurgerea bilei și chestia asta a avut un efect pozitiv, să zicem, la pacienta mea".

Între timp, șoseaua respectivă, aflată în județul Mureș, a fost reparată.

Asadar: "Drumurile cu gropi ecomomisesc bani si la spitale, si CNAIR!"

Inca nu imi dau seama seama daca e de ras, de plans, sau de rasu-plansu...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

JohannDB

@cristi5, mulțumesc pentru mesajul în privat și mulțumesc și pentru intervenția de aici.....
   Problema la mine, a fost cum am mai spus, că la prima încercare am putut da pe "browse" să aleg imaginile și lă le încarc.... La "copy" au fost luate, dar la "paste" pe forum, apăreau cu o aberație cronologică (de desfășurare corectă în succesiunea în timp) în care imagine nr 1 selectată, apărea ultima din seria celor selectate, imaginea nr. 2 ieșind prima și după imaginea ultimă a seriei, apărea imaginea 1..... La încercarea de corectare, prin ștergerea pozelor din postare și la reîncărcare, "uploader"-ul intra în eroare, de lungă durată; azi, la subiectul A7 nici după 4 ore nu am putut reintra să încarc, eram numai pe eroare; mai spun că am încercat și "drag & drop" fără rezultate.... Și n-o pățesc prima dată. Acum sper să meargă..... Mulțumesc !!

JohannDB

""O pacientă care trebuia operată de urgență pentru ocluzie intestinală ....""
 Nu știu ce să zic, dar...., DAR..... DN 13 deja dinainte de Sighișoara, de exemplu giratoriul cu DN 14 la ieșirea spre Mediaș, km 117+800 și până la intrarea în Brașov, km 3+400, la giratoriul de sub VO1KBV (km 15+300) este "ca-n palmă" (sunt sătul de el, numai săptămâna asta asta l-am străbătut de două ori)...... "Singurul" loc unde ar hurduca mașina este într-adevăr la giratoriul de la intersecția cu DN 14 care vine de la Mediaș, având acolo câteva unduriri mai pronunțate..... Ar mai fi două unduriri la limita de județe,dintre MS/BV la km 84 unde se vine spre Rupea/Brașov, în urcare pe o scurtă porțiune de 2 benzi...... În rest adormi pe el....

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

JohannDB

    """Stirea nu spune cand a fost reparata...."""" Corect și eu completez că e-n aceeastă situație în ultimii 3 ani; se merge foarte bine și ceva denivelări le-am precizat unde-am dat de ele... În rest, nu mai zic nimic....

JohannDB

  @cristi5 ... în continuare uploader-ul dă chix !! Din 7 imagini încarcă trei și alea aiurea și restul  EROARE....................................................
    Deja mă gândesc că pierd timpul degeaba pe aici....!! Cu părere de rău....

TibiV

Incearca direct IMGUR. Eu asa am facut timp de peste un deceniu....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

#14260
@JohannDB e posibil sa nu folosesti varianta corectata ci pe cea dinainte. Apasa shift-F5, poate asa vei primi cel mai recent cod

E posibil ca imgur sa-ti fi limitat numarul de accese (blacklist) din cauza unei erori in varianta veche, combinata cu o schimbare recenta la imgur

As recomanda in urmatoarele 2-3 zile (pana te scoate imgur de pe blacklist) sa folosesti imgur.com direct, fara uploader.

——
Pentru schimbarea ordinii pozelor nu trebuie sa le reincarci. Editeaza postarea si schimba ordinea. Cand sunt multe poze e complicat dar merge.

Uploader-ul nu a garantat niciodata ordinea pozelor (depinde f mult de browser si sistemul de operare), dar ordinea nu are treaba cu problema recenta, aparuta in jur de 1 septembrie. Ca sa fii sigur de o anumita ordine, poti faca drag & drop (sau copy-paste) una cate una.

Problema recenta apare cu orice metoda de selectare a pozelor (browse fisiere, copy-paste, drag&drop). Este o problema la comunicarea de la browser la imgur.

TibiV

Problema cu ordinea pozelor de la IMGUR exista de cel putin 6-7 ani. Este motivul principal pentru care nu mai postez poze de cativa ani...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dan tm

d-aia si eu am pus esalonat pozele.
dupa ce incarci o sarja care  vine amestecata, a doua sarja o mai reuseam a doua zi.
pe urma iarasi munca de chinez sa le pui in ordinea in care au fost facute.

TibiV

Munca de chinez NEPLATIT!...  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dan tm

ei nici chiar asa, la pozele cu calea ferata 310 au avut cel mai mare succes pozele cu viaductul centurii rutiere. :-[  :lol:  :lol:  :lol:  :lol: