News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Stef

#14220
^^Să mai zicem și de faptul că stadioanele reprezintă finalitatea actului sportiv? Dacă vrei să investești în sport, o faci de la juniori și de la baze de pregătire și de la educație, nu de la stadioane. Că ajungi să ai stadioane de sute de milioane de euro pe care se mănâncă semințe și joacă 90 de minute la fiecare două săptămâni niște sportivi de o calitate cel mult îndoielnică.

Dar chiar nu mă așteptam să citesc pe forumul peundemerg despre prioritatea stadioanelor în detrimentul autostrăzilor, fie ea A8 sau oricare altă cifră.

Pâine și circ. Valabilă vorba poetului și după 3000 de ani.

hefaistos

Eu cred ca ati scapat esentialul. DragosC are o problema personala, si-a fcaut casa in drumul autostrazii. Restul e trolling de la nervi.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

DragosC

Nu stiu cine a pomenit despre prioritatea stadioanelor dar sigur nu am fost eu ala.

Eu am zis doar ca orice obiectiv are niste costuri bine determinate, de la stadioanele mentionate (de catre colegul Tom Sawyer, nu de mine) pana la celelalte autostrazi, pe cand portiunea asta din A8 e extrem de scumpa.

Acuma ca dumneata ai ceva cu stadioanele, e alta discutie, una politica, ce chiar ca nu isi are rostul pe un forum de infrastructura.

Voi spune doar ce am mai zis - daca se fac stadioane e pentru ca lumea si le doreste (eu sunt apolitic si complet afon la sport, deci nu sunt nici pro, nici impotriva), deci daca dumneata esti impotriva lor, probabil ca te regasesti intr-o minoritate, si te superi ca primarul pe sat 😔

Oricum, e o discutie stupida asta, din moment ce stadioanele nu au nimic de a face cu autostrazile, sunt linii bugetare complet diferite, ministere diferite, surse de finantare diferite, etc.
Nu spera si nu ai teama

DragosC

Nu am nicio problema personala cu nimeni, casa mea nu e in drumul autostrazii, nu trolez, autostrada aia e mult prea scumpa, iar dumneata esti raportat pentru agresivitate 😁
Nu spera si nu ai teama

TibiV

Quote from: DragosC on August 16, 2024, 01:37:32 PM... stadioanele nu au nimic de a face cu autostrazile, sunt linii bugetare complet diferite, ministere diferite, surse de finantare diferite, etc.
Fals.
Orice obiectiv realizat din bani publici, are o singura sursa: bugetul statului.
Cum se planifica si cum se imparte pe "linii de finantare", asta este o decizie politica a fiecarui guvern.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

hefaistos

Quote from: DragosC on August 16, 2024, 01:40:12 PMNu am nicio problema personala cu nimeni, casa mea nu e in drumul autostrazii, nu trolez, autostrada aia e mult prea scumpa, iar dumneata esti raportat pentru agresivitate 😁

Quote from: DragosC on August 13, 2024, 09:26:27 AMEu am cumparat-o la rosu in 2015, de abia dupa vreun an au inceput sa umble zvonurile ca se va face A0.

Dar astea ca a mea sunt casele noi, majoritatea celorlalte sunt construite in perioada 2005-2010.

Trebuie sa fac o precizare, nu ma deranjeaza in sine A0, chiar aproape, ar fi culmea.

Cu panouri fonoabsorbante si cu respectarea normelor de mediu si munca in perioada constructiei ar fi ok.

Problema e ca NU se respecta aceste norme, si noi nu cerem avioane, doar chestiuni de minim bun simt - udarea constanta a drumului de santier pana cand termina ei cu asfaltul si pot folosi direct corpul autostrazii, respectiv respectarea limitelor de viteza, trec noaptea benele cu 80/ora pe un drum amarat, prafos si vai de el.
Asa, pentru corectitudine si spiritul adevarului. Sa aprecieze colegii.   O:-)

Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

DragosC

#14226
@TibiV

Fals. Trebuie facuta foarte bine diferentierea, exact asa cum am enumerat, pentru ca in caz contrar s-ar putea intelege gresit ca in loc sa dam bani pentru stadioane, am putea sa le dam pentru autostrazi, vezi postarile de mai devreme, ceea ce ar fi o tampenie feroce.

Apoi, "bani publici" e o generalizare grosolana, nemaivorbind de autonomia autoritatilor locale, diversele surse de fonduri externe, impozitul pe venit care merge majoritar direct la primarii si consilii, granturi, venituri din taxe, accize, etc. - sunt zeci sau chiar sute de verticale aici.
Nu spera si nu ai teama

Ionut

Dacă ați putea respecta câteva reguli de bun simț ar fi extraordinar. :)

DragosC

#14228
@hefaistos

Multumesc, deci nici in drumul autostrazii, pt ca altfel m ar fi expropriat, nici cu vreo problema majora exceptand nesimtirea si praful grecilor.
Nu spera si nu ai teama

DragosC

Eu ma retrag din discutie, nu ma pot lupta cu reduceri la simplitate absoluta, de genul "Dragos nu vrea autostrazi, ci stadioane, pentru ca a avut casa langa A0".

Sa fiti sanatosi 🙂
Nu spera si nu ai teama

JohannDB

............ACUM 15-20 minute m-am CHINUIT SĂ INTRU PE "peundemerg.ro"...., dar fără șanse..... S-a întâmlat ceva ????? Abia acum am avut "succesuri"...

Ionut

Pff, a trecut un an de când nu a mai apărut NGC pe forum. Sper că e bine. Greu de tot cu jedi, prea mulți doritori să calce pe calea spre dark side. :)

voicul

#14232
Cumpar banda a 2-a. Rog seriozitate maxima!
(sau daca nu aveti sa imi ziceti ce magazin vinde, pentru ca am vazut ca unora le pute banda 1 a saracie si doar pe banda a 2-a stau chit ca la 60 - 80 hai 100 de CP in panta de 7 - 8% [mentiune: vorbesc de putinele locuri unde avem 2+1 la urcare] ... mai greu + ca nici nu accelereaza pentru ca ... consum bosss - combustibilul costa!)

tom_sawyer

Un Audi (Q6?) al SPP-ului în care era ministra familiei s-a răsturnat în șanț azi pe Valea Oltului în urma unui accident.

Ciolacu, pe 07.02.2024, după vizita la uzina Dacia:

Şi o să profit de această ocazie să fac un anunț foarte clar: din acest moment Guvernul României şi prim-ministrul al României va folosi un singur brand, respectiv Dacia. Brandul Guvernului României trebuie să fie principalul producător de autoturisme. Mașina mea, ca prim- ministru, din acest moment va fi Dacia Duster. Cred că așa este corect în orice stat democratic și în orice economie. Cum în Franța mașina guvernului și mașina autorităților este Renault, în România mașina autorităților și a prim-ministrului trebuie să fie Duster.

gruia88

Transport de grinzi pe A1 Pitești -București

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader