News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dumbravaandrei

sincer, nu cred ca merita postat pe alt thread...
@cove_adrian real, ce ar putea inaugura UMB in august? Cat de mic o fi semnul ala de intrebare?
Sa nu faceti o intindere de la atata ridicare la fileu...




hummingbird

Sincer nici nu cred ca vor primi penalizări sau ceva. E clar ca sunt înțeleși cu CNAIR/MT sa dea ceva mai mult anul asta între FC-BZ (alegeri,etc), în schimb ii lasă în pace cu cele 2 loturi. 

tom_sawyer

#14207
Sute de găini moarte au fost găsite miercuri dimineață pe DN14, în județul Sibiu, pe raza mai multor localități.

"La noi am găsit vreo sută de găini", spune primarul și Șeica Mare, Nicolae Șușa. "Erau aruncate în tomberoanele de la parcare, pe DN14, înainte de benzinărie. Am vorbit, sunt și la Ruși și la Șura.

O să ne uităm pe camere să vedem cine le-a aruncat, sigur vom putea vedea. Cel mai probabil e o mașină mare, pentru că sunt sute de găini. Numai o sută sunt la noi.

Au mai fost câte una, două aruncate, dar 100, niciodată. Noi am spălat cu dezinfectant locul, pentru că există riscul să fie bolnave. Te poți să te trezești cu o boală, ceva...", explică primarul.

g4media.ro

turnulsfatului.ro

DragosC

Daca vreun drum la ses costa peste 15-20 mil €/km, sa nu fie facut, atat de simplu, si cu tot smiorcul la pachet.

Acum ceva ani erau niste preturi maximale in functie de relief.

Azi toti o dau cu preturile la materiale.

Eh, daca preturile la materiale au explodat, poate ca suntem prea saraci ca sa ne permitem autostrazi, cu deficitul explodat, cu inflatia galopanta, cu veniturile mici ale populatiei.

Sa faca dublarea DN-urilor si parapeti pe mijloc, si aia e.
Nu spera si nu ai teama

Stef

^Suntem prea săraci pentru lucruri ieftine.

tom_sawyer

#14210
O să ți se spună, pe bună dreptate, că bani pentru altceva sunt. De exemplu stadioane. Sunt licitații de 400 milioane de euro (bani de la buget în întregime) în desfășurare, fără a mai socoti pe cele încheiate și cu lucrări în curs. Se pregătește unul și la Iași.

e-licitatie.ro

(scrie "lucrări de construcții de stadioane" în câmpul "cod sau denumire CPV").

DragosC

Or fi. Diferenta e ca un stadion chiar "face" zecile alea de milioane.

Spre deosebire de un rahat de drum, chiar daca drumul ala e o pompozitate de autostrada.

55 de milioane pe kilometru.

55.000 euro pe metru.

Lasa, nu vor muri fara ea. Sa mai circule pe DN-uri, ca pana acum.
Nu spera si nu ai teama

bim14

Tocmai asta e, ca se moare prea mult pe drumurile nationale. Iar singura solutie, in lipsa autostrazilor, este educatia rutiera facuta cu ajutorul amenzilor, asa cum se procedeaza in toata Europa. In schimb, in romania, politia lipseste cu desavarsire. Tu, om linistit, circuli regulamentar si te trezesti ca intra un bombardier in tine sau un betiv, ca doar natie de betivi suntem. Consider ca noua ne trebuie scoli, nu stadioane.
La nivel de investitii in infrastructura, doar terminalul nou de la aeroportul Iasi este functional. In rest, Iasul nu are o sosea de centura decenta, spitalul regional este promis de 10 ani, deja sunt cativa ani de cand se flutura randari cu stadionul si sala polivalenta, zero scoli si gradinite construite in ultimii 20 de ani. Da, Iasul nu are acum nevoie de o autostrada scumpa acum ci de alte investitii. Din pacate, politicienii care conduc aceasta regiune sunt doar niste talhari care in final tot la puscarie ajung.
Si sa fim seriosi, s-a facut stadion nou pana si la Tg. Jiu. Probabil de asta aveau nevoie oamenii locului, ca doar cultura le-a ramas de la Brancusi.   
Quote from: bim14 on January 09, 2024, 10:42:40 AMEu tocmai am virat 100 de lei si mai pun 500 in contul API daca la final de 2024 avem minim 50 de km de A7.

DragosC

Oamenii vor muri in continuare pe drumuri, cu si fara autostrazi, pentru ca este imposibil sa ai autostrada peste tot.

Cum spuneam, doua benzi pe sens si parapeti pe DN-uri. Unde e posibil. Unde nu e posibil, aia e, ghinion.

In rest, stadioane sau scoli, e decizia alegatorului, iar politicienii sunt dupa chipul si asemanarea acestora.
Nu spera si nu ai teama

Hercule

@DragosC adica daca nu e prin spatele casei tale pot fraierii sa circule si pe DN-uri?
Crezi ca localnicii din localitatile de pe DN-uri nu s-au saturat de trafic? Doar ca nu oricine isi permite sa faca revolutie.
Deșteaptă-te române!

DragosC

Nu, daca va costa exorbitant, atunci sa nu se faca. Oriunde.

Prin spatele casei mele sau la Iasi, nu consider ca e vreo chestie pentru care sa merite miliardele alea din bani publici.
Nu spera si nu ai teama

DragosC

Cat despre fraieri, singurii fraieri sunt cei care sunt dispusi sa dea 50.000 de euro pe un metru de drum.

Eu nu ma numar printre ei.

Ori poate ca am tampit cu totii la cap, cu autostrazile astea.
Nu spera si nu ai teama

hummingbird

Odată ce te-ai văzut cu autostrada la poarta, de ce s-ar da o grămadă de bani pe o autostrada care nu e la șes?  :lol:
Sa faci un drum Iasi-Cluj în 6-7 ore, sau sa faci un drum de 80 km în 3-4 ore uneori de la Târgu Neamț pana la Iași, apoi sa spui sa nu se faca.

tom_sawyer

#14218
Quote from: DragosC on August 16, 2024, 09:10:02 AMOr fi. Diferenta e ca un stadion chiar "face" zecile alea de milioane.

Spre deosebire de un rahat de drum


Cred că ai luat-o rău pe arătură dacă poți să afirmi așa ceva. Un stadion folosit o dată pe săptămână merită, dar un drum folosit de mii de oameni zilnic, nu prea...

DragosC

#14219
Am zis clar ca mi se pare doar foarte scump.

Cat despre aia de la mine de la poarta, am niste postari pe topicul dedicat legat de cat de mult "imi convine".

In fine, nu vreau sa ma cert cu nimeni, mi-am spus punctul de vedere, sper sa se gaseasca o solutie prin care autostrada aia sa "isi bage mintile in cap" si sa fie construita cu niste costuri rezonabile.

PS. Nu am spus ca una merita si alta nu, am zis ca stadionul "face banii aia", in sensul in care stadionul, la fel ca spitalul sau alte autostrazi, au niste costuri justificate si relativ rezonabile, pe cand asta in particular, nu.

Mai pe scurt, nu cred ca ar trebui construite autostrazi (sau orice obiectiv), indiferent de cat de mult ar costa, si ca trebuie sa existe totusi niste limite "de bun simt".

Si CoBra avea niste variante cu "șdemii" de miliarde, pentru asta nu e nici azi in constructie, si presupun ca toti suntem de acord ca nu se justifica pretul avansat.
Nu spera si nu ai teama