News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ovicor

Deziderat
Dacă, de Anul Nou, îți faci bilanțul
Și-ți zici:"de la Crăciun am fost mai bun!",
Îți spun c-ar trebui să-ți însușești dezideratul
De-a fi mai bun "de la Crăciun pân' la Crăciun"!
Căci viața-i numai una, nu mai multe
Și-ai nu doar dreptul, ci și datoria de-a-o trăi,
Veghind mereu să-ți fie ȚIE bine,
Dar și, în jur, pe ALȚII-a nu răni!
Căci viața nu-i doar una, ci-i și scurtă
Și-ajungi a trece pragul: hopa!
Și nu e de dorit ca-n ziua-aceea
Singurul care te laudă să fie...popa!

La multi ani intregii comunitati!

pasadia

#14041
@Hercule - ai pus pe topicul de A1 o captură făină cu identificarea vârfurilor de peste 2500 surprinse în filmare, dar am o observație de făcut:

- după cum știu eu, vârful Călțun e unul și același cu vârful Lespezi (două denumiri, una dată de cei care îl vedeau de la nord, alta dată de cei care îl vedeau de la sud)
- iar vârful mai mic de lângă el e oficial numit "Cornul Călțunului".

Știu că pare absurd ca un vârf să fie cunoscut după două denumiri, dar nu cred că e o situație singulară (vezi vârful cel mai înalt din Piatra Craiului, cunoscut și ca vârful "La Om" și ca "Piscul Baciului".

Hercule

Am auzit și eu diverse variante. Depinde unde citești.
Am căutat în "Geografia Carpaților și a Subcarpaților Românești" (Ed Didactică și Pedagogică 1982) și într-adevăr nu apare vf Lespezi 2522m ci denumirea vf Călțun 2522m. Cornul Călțunului nici nu era considerat vârf separat. Pe de altă parte se folosește denumirea corectă pentru Vânătarea lui Buteanu, în loc de Vânătoarea cum se folosește greșit acum. Parângul Mare e denumit Mândra.





Deșteaptă-te române!

TVlad

Ce s-a intimplat cu @frunzaverde, cine l-a suparat? Cred ca au fost mai multe mesaje pe subiectul Schengen care au fost sterse si nu m-am lamurit. Poate unii dintre voi ati asistat la incident.

Inteleg din semnatura lui ca a fost amenintat cu suspendarea? Cum vine asta, delict de opinie? Sper ca am depasit faza asta de gradinita (desi vad ca in unele partide "progresiste" se poarta).

dan tm

S-a retras ca nu  rezona cu alte opinii de pe aici. Nu mai tin minte dar parca icea ca o sa activeze pe skyscrapercity si acolo ar putea fi contactat.

Xed

Sincer e trist cand cineva foarte activ si implicat in multe discutii interesante alege sa plece de pe forum. In cazul de fata cu @frunzaverde , nestiind pe deplin tot contextul plecarii nu doresc sa ma pronunt insa imi face/facea placere sa il citesc pe topicele feroviare si pe Schengen. Nu am fost mereu de accord cu opiniile sale dar dezbaterile cu el erau interesante.

Cui ii mai duc lipsa este @vancouver pe partea de rutier si nu in ultimul rand... lui @NGC cu toate pasarile sale  :lol: . Abia asteptam vesti de la @NGC pe subiectele de interes unde erau licitatii in derulare.

Stiu ca in timp apar frustari, diverse clinciuri intre membri pe anumite subiecte unde discutia se aprinde bine insa in momentul plecarii unui membru dedicat pierdem si noi ca forum in calitatea dezbaterilor.

TVlad

Cu @NGC si @vancouver ce s-a intimplat? Tot discutii in contradictoriu?

pasadia

As propune sa schimbam subiectul. Nu-i vad rostul din mai multe motive si nu cred ca este util pentru nimeni.

Da, aici este un forum cu reguli destul de clare impuse destul de des (oricat de aleatoriu pare unora). Creat de altfel dupa ce reguli similare au suparat pe un alt forum. Prin urmare totul se reduce la un singur element si nu cred ca e cazul sa il numim / comentam.

In plus, cu toata aprecierea pentru cei mentionati deja, nu pot sa nu spun decat ca ar fi complet nedrept sa credem ca doar ei merita mentionati. Mai exista multi alti oameni care au furnizat informatii extrem de importante si au reprezentat foarte mult pentru viata acestui forum si care din pacate nu mai sunt prezenti sau au o prezenta foarte rara. Nu o sa dau tag, ci doar o insiruire - medicu_de_garda, bogdymol, ciprebbe, adiarc, alecu, dorum,

Ce mi-as dori ar fi ca valoarea mesajelor noilor-veniti sa fie cat de cat apropiata de nivelul mesajelor celor vechi. Sau cel putin mi-as dori sa cred ca forumul are destul anticorpi incat sa respinga automat prezenta unor useri setati pe alte teme (impingerea in fata DOAR a unor proiecte, campanie politica pentru sefi de institutii, trolling, etc...) Nu fac nominalizari, dar daca mai aud de autostrada pe la Mangalia sau DX pe la Medias o sa fortez nota si eu.

Ionut

#14048
Mihai (frunzaverde) a plecat din API după ce 1. a fost prins cu minciuna 2. a fost în mai multe rânduri contrazis (pe subiectul său forte, feroviar) de fapte și 3. nu știe când să renunțe la propriile obsesii și fixații și să înțeleagă că au și alții dreptate, uneori, plus 4. alte chestiuni adunate. După ce a plecat din API (probabil se ajungea la vot de excludere dacă nu pleca singur), a plecat și de pe forum.

Ulterior, a revenit pe forum dar nu a încetat cu aberațiile și cândva prin 2023 (nu mai țin minte exact când) i-am zis că primește ban definitiv dacă nu încetează. Așa că a plecat singur. Contul său nu are ban. Plecarea sa e voluntară, așadar, atât din API cât și de pe PUM (dublă plecare voluntară de pe PUM), dar ambele plecări sunt decizii luate de el sub presiunea excluderii, respectiv a blocării.



Vancouver a plecat pentru că, probabil, a înțeles că aici nu există adevăr absolut. Din punctul ăsta e o situație similară cu a lui Mihai. Pur și simplu la un moment dat nu a mai scris, fără să spună clar că pleacă.



NGC este complet anonim, nu știe nimeni exact cine este. Și-a păstrat identitatea ascunsă dintotdeauna. Iar singura cale de a-l contacta este prin forum (mesaj privat sau direct aici public). Nu am și nu avem email, telefon sau vreo adresă, vreun cont de orice. Avem doar bănuieli din ce structuri ar putea face parte/a făcut parte/pe unde are rădăcini dar sunt doar atât, bănuieli. Este o nălucă de partea binelui.

Din păcate nu mai este activ. Poate va reveni, habar nu am.

PS. Completare la NGC. Nu mai este activ din august 2023, ultimul login înregistrat de softul forumului. Nu a zis nimic că e supărat pe mine/noi (nu are de ce), nu a dat niciun motiv pentru inactivitate, pur și simplu din august 2023 a dispărut și nu am/nu avem nicio metodă de a-l contacta, niciodată nu am avut, nu am putut să-l identificăm sau să luăm altfel legătura cu el, decât prin mesaje directe pe forum și public, pe forum.

pasadia

#14049
Si in ideea de a schimba subiectul - zilele trecute am vazut ultimul film al lui Radu Jude, "Nu astepta prea mult de la sfarsitul lumii" - recenzie + trailer:


Pomenesc filmul DOAR datorita unui moment puternic si oarecum neasteptat. Intr-un film destul de alert, in cadrul unui dialog intre doua personaje este pomenita statistica (aparuta in Libertate) privind numarul de cruci de pe DN2 (mai mare decat numarul de kilometri). Moment in care practic filmul se opreste pentru 3-5 minute in care Jude a pus, una dupa alta si fara nimic pe fundal, zeci de imagini cu acele cruci. Pentru mine a fost un moment de "pumn in plex", oarecum tipic pentru filmele lui Jude. Tare mult mi-as dori sa primeasca pumnul respectiv si seful de la "siguranta rutiera" din CNAIR.

LE - am uitat sa mentionez - filmul este propunerea Romaniei pentru premiul Oscar. Nu ma astept sa primeasca nominalizarea (si cu atat mai putin premiu) pentru ca este, totusi, o ciudatenie de film greu digerabila. Dar are niste momente excelent (pe langa cel mentionat mai sus).

Ionut

Eu pe subiectul 2+1/DN2 cu greu mai leg două cuvinte fără să arunc cu obiecte în (cei din) jur, la propriu. Așa că mă scuzați, nu am ce să mai comentez.

Rodeo

Pe DN2, în aceasta seară (18.01), accident mortal la Haret (jud.Vrancea). Trei vehicule implicate, pasager de 16 ani decedat.

Pe DN2, în aceasta seară (18.01), accident mortal la Poșta Câlnău (jud.Buzău). Trei vehicule implicate, minim un decedat (acoperit pe șosea), un rănit grav (ambulanță).

Eu locuiesc pe DN2. Tastatura la care scriu textul ăsta e la 70m de axul lui. Zilnic sunt obligat să circul pe DN2. De 22 de ani, de când m-am mutat aici, am văzut traficul cum s-a schimbat, excepțiile cum au devenit reguli nescrise, crucile cum s-au înmulțit. Și cum autoritățile nu au făcut nimic-nimic-nimic. Asta când și un orb poate sa vadă că de minim 15 ani de la Săbăoani la Afumați se circulă în regim ad-hoc de 2+1. Nerecunoscut, nereglementat, criminal dar fluent și adoptat de toți cei care circulă pe DN2 drept necesitate. Dacă 2+1 ar fi devenit oficial părțile negative a fi dispărut, asa cum au dispărut pe tronsonul de probă de la Sinești. Dar nu. Numărăm cruci. Ionuț are dreptate, îți vine să te apleci să cauți bolovani. Nu doar lui îi vine.

Acum multi ani, în o noapte rece, priveam ambulanța cum pleacă cu trupul Laurei Stoica. Acum un an, o colegă de-ale fiului meu. Mâine...

TVlad

Corect! Pe acest drum nenorocit si-a gasit sfirsitul si o colega de serviciu a consoartei, la numai 30 si ceva de ani. Si, evident, nici macar nu a avut vreo vina.

Eu din 2013 incoace nu am mai avut ocazia sa circul pe DN2. Pe vremea aceea traficul era probabil mai redus; nu mi-am dat atunci seama ca ar fi mai periculos decit alte drumuri. In afara de citiva zmei care fortau depasirea, nu s-a intimplat nimic iesit din comun dar astazi, dupa ce am vazut si auzit, nu m-as mai incumeta pe acolo.

Xenos

Şi ceilalţi utilizatori vechi menţionaţi de @pasadia au redus destul de drastic ritmul postarilor.
E de reflectat de ce calitatea forumului scade, daca mi se permite aceasta apreciere destul de sumara si pe care nu am cum s-o motivez, ca nu exista indicatori.
Dar poate e in firea lucrurilor, marirea si decaderea unei idei bune se aplica in multe locuri.

De fapt voiam sa scriu ca mi se pare abominabila blocarea A3, asta nu e infractiune?
Pentru asa ceva trebuie facute dosare penale (dar m-am luat cu vorba ca am citit mesajele anterioare).

cristi5

@Xenos @pasadia am raspuns la "membri vechi care nu mai sunt activi" in "parcarea" feroviara

https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=441.msg439218#msg439218