News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

JohannDB

Șoptesc păsărelele că de câteva zile, prin "notă internă" (??) a c.n.a.i.r., s-au scos toleranțele la întocmirea AST-urilor, la lungime, lățime, înălțime..... Chiar așa ?? Rîmânem la "liberul arbitru" al oricui vrea să vadă chiorâș ??

Pfff77

Cum se hotaraste care este proiectul cu o prioritate mai mare? Imi cer scuze daca s-a mai intrebat :-[ , dar cum si cine hotaraste in ce ordine se fac autostrazile? Cu alte cuvinte, dintre autostrazile A8 vs A13, sau A1(Sibiu-Pitesti) vs A3(Brasov-Ploiesti) etc cine are ultimul cuvant de spus despre ordinea in care se aloca fondurile? Daca se poate sa-mi explicati cat mai simplu incat sa poata intelege si un copil :D .

tom_sawyer

^
Masterplanul (HG 666/2016) și Programul Investițional 2021-2030 (HG 1312/2021) care actualizează Masterplanul:
http://support-mpgt.ro/programul-investitional-2021-2030/

TibiV

@Pfff77,
ceea ce ti-a spus @tom_sawyer este ceea ce prevede legislatia.

In realitate, este "ce vrea muschii" celor de la putere, si nicidecum ceea ce chiar este esential si finantabil...

Exemplu: PiSi, desi este pe coridor european CORE, abia ne-am apucat de el - desi ni s-a cerut inca inainte sa intram in UE.
In schimb, CoBra - desi nu prezinta mare interes pentru UE - intra periodic pe agenda guvernelor. Au fost prim-ministri (deja uitati) care au jurat ca urca pe buldozer/excavator ca sa inceapa mai repede lucrarile...

Si chiar si UE isi mai schimba prioritatile, mai ales cand bate la usa cate un razboi.

Deci raspunsul la intrebarea ta este destul de complicat...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Si se mai adauga si norocul! Sau ghinionul.
Care poate propulsa o autostrada pe lista de prioritati, doar pentru ca exista documentatie pentru licitatie, in timp ce alt proiect, mai important, a ramas blocat in vreo procedura de mediu sau insolventa celor care trebuiau sa faca studiul de fezabilitate.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

hefaistos

 :D
Ceea ce ma face sa postez o parafrazând a lui Dante: "Lăsați orice speranța voi cei ce postați aici". Nu la modul absolut/general ci referitor la coerenta implementării proiectelor.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

mirceaeliade

De ce pe SEAP apar tot felul de documente, mai ales la clarificari, gen "xxx.pdf.p7s"?  Sunt encriptate pt a fi accesate doar de cei care au cerut clarificari? De ce nu sunt deschise publicului larg fara vreun fel de bariera gen 'trebuie autentificare'?

cristi5

#13957
Poate oricine sa le decripteze.

 La PDF.p7s merge deseori sa stergi extensia, lasi doar PDF

Scopul... Inteleg (fara sa fi sapat prea mult) ca p7s asociaza documentul cu o cheie, ca e garantie ca documentul nu a fost alterat. Un soi de stampila pe fiecare pagina gen

Citez dintr-un mesaj mai vechi. Sau cauta p7s pe forum

QuotePentru format PDF (pdf.p7s), simpla stergere a extensiei p7s merge uneori, pentru ca Acrobat sau alte cititoare PDF pot deschide fisiere semnate. Dar asta nu va merge la fisiere arhiva RAR de exemplu.

Pe Mac sau Unix fisierele p7s se deschid cu openssl.

openssl smime -in FISIER.p7s  -verify -noverify -inform DER -out FISIER


oneLess

#13958
.p7s pentru toată lumea:

Pentru Windows soluția e simplă, click-uri și deschizi fără parametri și bla bla.

Soluția nu e de la mine, am apăsat pe butonul sunt prost și nu știu și mi s-a explicat pe mail cu subiect și predicat. Trebuie instalat un program/plugin ...

Întrebarea mea:
QuoteCum deschid un fisier .p7s de pe SEAP?
Răspunsul primit:
Quotehttps://www.certsign.ro/ro/resurse/download
accesati link-ul de mai sus si instalati aplicatia shellSAFE Verify

După instalare, dând click pe fișierul cu extensia .p7s apare:


click pe View file
și eventual te întreabă (dacă nu e sfătuit deja windows-ul să țină minte) cu ce program vrei să deschizi fișierul


sau se deschide direct cu programul deja implicit stabilit pentru această extensie de fișier, extensie care e scrisă citeț în numele fișierului înainte de .7ps , care este extensia de drept a fișierului!

Pentru fișiere cu .pdf (scris înainte de .p7s) alegeți Adobe Acrobat/Reader pentru deschidere!
Pentru fișiere .doc sau .docx alegeți Word-ul pentru deschidere! Logic, nu ?

Merge și cu fișier inclus într-o arhivă, nu trebuie dezarhivat!

După ce se instalează programul lor, care de fapt e un plugin pentru windows, adică de fapt o adăugare/suplimentare la ceea ce știe windows, plugin la orice program X înseamnă că i se explică acelui program X cu regulile făcute de X chestii noi, (pe :p ) care X le va interpreta și executa corespunzător, că doar el X a stabilit regulile. Asta pentru ... mulți ... colegi.

În mod normal nu ar trebui să mai vedeți extensia .7ps la fișiere după instalarea plugin-ului, adică pe setări implicite ale windows-ului 10/11.
Deci în windows explorer veți vedea ceva de genul  fisier.docx in loc de fisier.docx.7ps . Dar e o chestiune doar de afișare doar a windows-ului, acel fișier tot cu extensia .7ps va exista fizic pe/în memoria folosită pentru stocare (HDD/SSD ... orice).

Baftă și umiliți-ne cu observații pertinente! Dacă ne dau documente!




rota

poate ma ajuta un coleg cu o mica informatie..

Pana la ce lungime maxima de ancorare pot fi utilizate ancorele tip bare filetate-Threadbar(ancorare palplanse)? vezi snip 1


Exista vreo lungime maxima recomandata pentru tipul acesta de ancore? In catalogul celor de la DIWYDAG am gasit ca lungimea maxima recomandata ar fi de 12m (din considerente de manipulare transport).

Pentru lungimi de ancoraj mai mari de 12m se recomanda utilizarea ancorelor cu lita-Strand anchors?vezi snip2

Merci anticipat!
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Bachus01

Am mai spus , dar vad ca nu este luat in calcul.
Anul 2024 este an electoral . Bataia pe MT nu este degeaba.
Nu este exclus ca loturile de pe A0 sud sa fie impinse intentionat de MT/CNAIR/Alsim+Aktor in 2024 . Romanul are memoria scurta . Fix pe asta mizeaza politicul .
"70% din votanti" o sa aprecieze deschiderea multor km de A/DX anul urmator pe logica : "uite , a venit asta si a facut ce nu sa facut in 30 ani.
Stiu din surse sigure (chiar daca momentan sunt la nivel de zvonuri, dar tot ce au ciripit pana acum sa confirmat) . Pariu pe ce vreti , anul urmator se va forta deschiderea Buzau - Focsani . Sa ne aducem aminte cum a venit "neamtul" la inaugurarea A7 centura Bacau fix cu 1-2 saptamani inainte de alegeri.

Sa nu ne imbatam cu apa rece ca il doare pe Grindeana sau pe restul de noi . Ei calculeaza fix in interesul lor propiu/persona;/al partidului .

In opinia mea , anul asta vedem  inaugurat un DN5-DN6 si DN1-A3 din A0 , podul de la Braila , DX12 T3 , lotul Strabag A3 eventual legatura A3/Oradea.
Anul urmator restul din A0 Sud + lotul mic de pe A0 nord (UMB) , DX12 T1+T4 ,centura TM,  DX6 , Ploiesti - Buzau T1+T2 , Buzau - Focsani T1 (fara podul de la capat) +T2 +T3+T4 .  Eu cam asa deduc din filmari si din auzite . Pariu 1000 lei

ijwtsh

+ A3 Nurol anul asta. Strabag la Oradea pare ca mai are mult de munca.

Kravim

#13962
^^ Cred ca ii suspectezi pe Aktor de prea multa competenta daca spui ca ar putea termina anul asta A0S3, dar aleg sa nu o faca pentru ca ar exista o intelegere subterana sa termine cu un an mai tarziu, ca sa se potriveasca cu alegerile...

horatiu.cosma

De fapt vrea sa dea 1000 de lei la API și nu știe cum să o zică direct  :D .

Bachus01

#13964
@ijwtsh uitasem de lotul de Nurol dar am enumerat in linii mari.
@Kravim nu am spus că vor termina anul acesta . Anul urmator , asa mai inainte de alegeri. Oricum o sa vedem fortari, si mizerii de deschideri exact cum am văzut pe A10 si pe A7 centura Bacău.  Nu am uitat.

Pariul ramane im vigoare . Vedem anul urmator prin noiembrie - decembrie daca am avut dreptate. Dacă pierd 1000 lei in contul API.
Dacă câștig,  doar 100 lei și mi se iartă 2  avertismente de ban  :captain: